Seyahat

2018 Balayı Fikirleri Derledim

Düğünlerden sonra olmazsa olmaz balayı. Yurt içinden yurt dışına, pahalıdan ucuza balayı fikirleri listesi sizinle!

Yaz yaklaşıyor, planlar yapılıyor. Evlenecekler ise sadece nikah organizasyonunu değil, öncesini ve sonrasını da düşünüyor. Yaz aylarının da yaklaşmasıyla beraber, balayı sadece bir dinlenme seyahati olmuyor. Tatil, eğlence ve güzel anılar da isteniyor. İşte sizler için derlediğim 2018 balayı fikirleri içinden en güzelleri, en özelleri…

1. Pahalı balayı fikirleri

Pahalı Balayı Fikirleri

Eğer bütçeniz uygunsa, ciddi rakamlara ciddi organizasyonlara kalkışabilirsiniz. Örneğin, Milaidhoo Island Maldives gibi harika bir otelde Maldivlerin keyfini balayı keyfi ile birleştirebilirsiniz. Ama basit bir hesap ile, 1 Ağustos 2018 giriş, 5 Ağustos 2018 çıkış için otele 21.821,45 TL, Türk Hava Yolları ile gidiş dönüş 2 kişi için ulaşıma 7.268,91 TL ve orada muhtemel harcamalarınız için 1.000,00 TL dediğimiz zaman size toplam masrafı 30.096,36 TL’ye mal oluyor. Değer mi, değer. Ancak ucuza halledilebilir mi? Eğer ben okyanusun üzerinde bir bungalowda kalmayayım ya da özel havuzum olmasın derseniz halledilebilir. Normal otel standartlarında yani bina yapısında oteller de mevcut Maldivlerde. Bunların da fiyatları yerine ve adasına göre değişiyor.

1 Ağustos 2018 giriş, 5 Ağustos 2018 çıkış için 2 kişi 4 gece toplam 468,90 TL’ye de butik bir konaklama seçeneği bulabiliyorsunuz. Tüm konaklama seçeneklerinin ortalaması ise 4 gece için 1.877,62 TL. Ulaşımda da ucuzlatma imkanınız var. Özellikle Birleşik Arap Emirlikleri’nden Dubai aktarmalı bir çok uçuş seçeneği mevcut.

2. Ortalama fiyatlı balayı fikirleri

Ortalama fiyatlı balayı fikirleri

Eğer pasaportunuz ve Schengen vizeniz de varsa, Avrupa şehirleri çok iyi bir seçenek olabilir balayı için. Fakat doğrudan yaz ayları iyi bir tercih olmayabilir. Bu seçim tamamen sizin çift olarak aradığınız, istediğiniz ve umduğunuz balayı konfigürasyonları ile alakalı. Yani ben illa o denize gireceğim derseniz, Karadağ’ın Budva gibi sahil şehirleri, Yunanistan adaları ya da İspanya adaları gibi seçeneklere bakabilirsiniz. Ancak romantizm olsun diyorsanız, Paris, Milano, Roma, Floransa, Berlin, Barcelona, Amsterdam gibi butik otellerde bambaşka şehirlere uyanabileceğiniz seçenekleri değerlendirmekte fayda var. Orta Avrupa için vize, pasaport ve çıkış harcı masrafları hariç, ulaşım ve konaklama için 2 kişi 4 gece 1800-3700 TL arası bir bütçe ayırmanız yeterli olabilir. Tabi ki ben Swiss’ten, Radisson’dan aşağısında kalmam derseniz bütçeyi 4000-5500 TL bandına çekmenizde fayda var. Hatta sezon doluluğuna göre 7700-9200 TL bandına da çıkabiliyor masraflarınız.

3. Türkiye’de balayı fikirleri

Türkiye'de Balayı Fikirleri

Ülkemizde de hem pahalı, hem orta fiyatlı hem de uygun fiyatlarda bir çok balayı fikri bulmak mümkün. Özellikle tatil kentlerimizde bolca balayı konseptli otel seçeneği mevcut. Ancak balayı fikirleri araştırmanızda mutlaka kaliteye önem verin, eğer tercihiniz bir otel ya da tatil köyü olacaksa. Daha doğrusu amacınız o otelde konaklamak olacaksa. Şehir otellerinde otel kalitesi gözardı edilebilir. Çünkü amacınız zaten şehri görmek ve dinlenmek. Anı biriktirmek… Ancak tatil köyüne gittiğinizde o otele hapsolacağınız için tercihinizi iyi yapmanız gerekmekte. Yine 1 Ağustos giriş, 5 Ağustos çıkış için balayı fiyatlarına bakacak olursak, Antalya’da en lüks seçeneğin Azure Villas By Cornelia olduğunu görüyoruz. Cornelia’yı daha önce bir çok içerikte incelemiştik. Ancak Azure Villas bambaşka bir boyutta. 4 gece 2 kişi 24.480,00 TL yapıyor, ulaşım ve transferi de katarsak size maliyeti 26.002,90 TL oluyor.

Diğer Antalya otellerinde de sezon içi hatta ortası olması sebebiyle çok yüksek fiyatlandırmalar var. Ancak sıradan bir 5 yıldızlı tatil köyü için 7.850,00 TL, orta-üst arası oteller için 9.200,00 TL, üst segment için 12.000-18.000 TL arası masraf çıkmakta. En düşük seviyedeki 5 yıldızlı Resort sınıfındaki oteller için ise ulaşım ve transfer dahil 3.781,55 TL ücret çıkıyor.

4. Ucuz balayı fikirleri

Ucuz Balayı Fikirleri

İlla ki otellerde, tatil köylerinde konaklamanıza ihtiyaç yok! Harika bir doğaya karşı, unutulmaz anılar biriktirebileceğiniz yüzlerce hatta binlerce seçenek var. Örneğin yukarıdaki fotoğraf Artvin’den geldi. Bir kamp ya da bir karavan; belki bir otobüs ya da tekne turu… Seçenekler tamamen sizin hayal gücünüze ve yaşamak istediğiniz keyfe kalmış.

Umarım aklınızda balayı fikirleri konusunda bir canlanma, kıpırdanma olmuştur. Evlenecek çiftlere de şimdiden mutluluklar dilerim!

3 Yorum

  1. Türkiye’de balayı artık şart. Yurt dışı fiyatlar uçtu gitti. Özellikle maldivler için maldivler club gibi bir hizmet vardı, kapıyı 14-15 binden açıyorlar. Antalya ve Bodrum lüks oteller yeterli gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu