Öneriler

Akım Korumalı Priz Kullanımı ve Faydaları

Hayatımızda değişen teknoloji ve gereksinimlerle gelen ihtiyaçlardan birisi akım korumalı prizler...

Günümüzde teknolojik cihazların artmasıyla birlikte birçok konuda sorunlar ortaya çıkmaktadır. Aslında bu durum altyapısı zayıf ülkelere özeldir. Ancak buraya gelmeden önce birkaç konuya değinmekte yarar var. Teknoloji gelişse de teknolojik cihazların oldukça pahalı olması ve toplumun belirli bir kesiminin bu ürünlere erişememesi, erişenlerin de bu ürünleri gözden sakınmaları gerçek bir durum. Pahalı teknolojik cihazlar için en önemli sorun bozulma ve bazı durumlardan etkilenmeleridir. Örneğin elektrik hatlarında yaşanan durumlar bu konuda sorun yaratmaktadır. Bu konuda alınabilecek birkaç önlem bulunmaktadır. Akım korumalı priz ile elektrik sorunlarına karşı bir şekilde önlem alınabilmektedir.

Az gelişmiş, gelişen veya gelişmemiş ülkelerin bu şekilde adlandırılmalarının sebebi yetersiz altyapıları, refah düzeyleri ve üretimde gelişmemiş olmalarıdır. Bu konuda Türkiye’den örnek verecek olursak, yaptığımız üretimler genellikle hafif sanayi ve tarım üzerinedir. Ağır sanayi ve teknoloji ürünlerini ithal ederek bu alandaki ihtiyacımızı karşılaşmaktayız. Nitekim bu nedenle de bu alandaki ürünler fiyat anlamında pahalı olmakta. Olası arıza durumunda da çok sıkıntı çekmekteyiz.

Akım Korumalı Priz Nedir?

Akım korumalı priz, elektronik cihazları kullanılamaz hale getirebilecek veya büyük masraflar çıkarabilecek akım dalgalanmalarına karşı yani elektrik sorunlarına karşı korumaktadır. Elbette yüzde 100 korumaktadır diyemeyiz. Ancak basit sorunlar yüzünden zarar görmesini engellemekle birlikte bu ürünlere çok uygun fiyatlara ulaşabilir.

Akım Korumalı Priz

Akım Korumalı Prizin Avantajları

Akım prizlerin en önemli görevleri basit sorunlara karşı elektronik cihazlarınızı koruma altına almaktır. Elbette yüzde 100’lük bir performans beklemek hata olur. Ancak yaptıkları işe göre çok uygun fiyatlı olmaları ve aynı zamanda da pahalı elektronik cihazları korumaları ile nedeniyle önemli bir görevi olduğunu söyleyebiliriz.

Akım Korumalı Priz Çeşitleri

Akım prizler farklı çeşitlerde karşımıza çıkmaktadır. Örneğin ikili, üçlü, dörtlü, sekizli veya on altılı akım prizler bulmak mümkün. Bu prizler, ucuz bir önlem olması nedeniyle yüksek fiyatlı teknolojik cihazları güvence altına almak için iyi bir çözüm diyebiliriz. Sonuçta bir tarafta binlerce lira değerindeki eşyaları kaybetmek gibi bir durum var.

Akım Korumalı Priz Çalışma Prensibi

Akım korumalı prizler, farklı yapı ve mekanizmaları sayesinde aşırı gerilim durumlarında cihazları elektrik tehlikelerinden koruyor. Bu prizlerin çalışma prensipleri arasında bünyesinde bulundurdukları termik sigorta sayesinde aşırı yük durumunda hem elektromanyetik hem de radyo frekans gürültü filtresine sahiptir. Ekstradan bir de üzerinde elektrik hattındaki parazit ve elektriksel gürültülere karşı korumayı da bulundurmaktadır.

Burada şu ince noktayı unutmamak gerekir. Akım korumalı priz, sadece yüksek voltaj oynamalarında işe yaramaktadır. Yani voltaj düşmelerinde herhangi bir fayda vermemektedir. Dikkat edilmesi gereken nokta budur.
Sizlerde kaliteli akım korumalı priz almak isterseniz Schneider Electric Türkiye sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu