Girişimcilik Blogu

Amazon Türkiye, Girişimcileri Nasıl Etkileyecek?

Amazon ülkemize girdi girecek. Hatta Amazon ile ilgili çıkan haberlerde, toptancılar ile gerekli görüşmelerin yapıldığı, Amazon komisyonları hakkında konuşulduğu belirtilmişti. Amazon Türkiye, eğer ülkemize girerse girişimciler bundan nasıl etkilenecek?

Amazon ülkemize girdi girecek. Hatta Amazon ile ilgili çıkan haberlerde, toptancılar ile gerekli görüşmelerin yapıldığı, Amazon komisyonları hakkında konuşulduğu belirtilmişti. Amazon Türkiye, eğer ülkemize girerse girişimciler bundan nasıl etkilenecek?

Ülkemizde e-ticaret alanında bir çok gelişme yaşanıyor. Özellikle Doğuş Grup tarafından bizzat duyurulan N11’in toptancı versiyonu ile, e-ticaret faaliyetleri de bambaşka bir boyuta taşındı. Son haber ise Amazon’dan geldi. Dünya’nın en değerli e-ticaret şirketi olan Amazon, ülkemiz için bir süredir Türkçe olarak .com.tr uzantılı adresinden hizmet veriyordu. Ancak bu hizmete başlamasının ardından gerçekleşen gümrük düzenlemeleri ile yine tam bir randıman alınamadı. 50 Euro ve üzeri alışverişlerde ücretsiz kargo ve Almanya KDV’sinin ürünlerden silinmesi ile bir nebze biz Türk müşterilerin gönlünü alsalar da, Euro kurundan dolayı yine elimiz güçlenmiş sayılmadı. Tam da bu noktada Amazon, resmi bir şirket olarak ülkemize giriş yapmayı tercih etti ve kurdan bağımsız, Türk Lirası ile satış yapmayı istediklerini apaçık belli ettiler.

Amazon sadece yurt dışından getirilecek stoklardan değil, yerli üreticilerden de güç olarak ülkemizin en büyük e-ticaret platformu olmak için geliyor. Amazon Türkiye olarak geçen şirket, KDV ve ÖTV gibi tüm düzenlemeleri kabul edip, bu vergilere rağmen en uygun fiyatı ülkemizde sunmak istiyor. Amazon’u diğer e-ticaret platformlarından ayıran en önemli özelliği ise müşteri hizmetleri. Gerçekten müşteri memnuniyetini hedefleyen bir şirket olan Amazon, Amazon Türkiye’de de bu kaliteyi ve çizgiyi bozmadan devam ettirmek istiyor.

Peki ya girişimciler? Özellikle e-ticaret girişimcileri ne yapacak? Bu noktada da Amazon, piyasayı öldürmek yerine yerel işletmeleri ve ufak çaplı e-ticaret sitelerini güçlendirecek hamleler ile geliyor. Örneğin bir moda alışveriş e-ticaret siteniz var. Yerli bir firmasınız ve dikimleri ülkemizde yapıyorsunuz. Amazon en düşük komisyon garantisi ile ürünlerinizi müşteriler ile buluşturuyor ve müşteri hizmetlerini de kendileri sağlıyor. Doğrudan müşteriler ile muhattap olmak yerine, bir XML çıktısı ve kargo takip numarası girme işlemiyle olayı bitiriyorsunuz. Hem reklam giderlerinizi azaltıyor, hem de diğer e-ticaret siteleri gibi kârınıza göz koymuyorlar.

Ayrıca bundan sonraki büyük e-ticaret girişimlerini de olumlu yönde etkileyebilecek bir gelişme, Amazon’un ülkemize girişi… Amazon Türkiye, eğer beklediğimiz müşteri memnuniyetini sağlarsa, şimdiden Hepsiburada ve N11 gibi e-ticaret devlerinin başı ağrımaya başlayacak. Bundan sonra sektöre girecek e-ticaret girişimcileri, yapacakları hamleler arasında müşteri memnuniyetini daha da üst bir çıtaya taşımak zorunda kalacaklar. Bu da müşteriler için iyi bir kazanım olacak.

Kısaca Amazon harika bir haber ile hem müşterileri, hem de girişimcileri memnun etmeyi başardı. Umarım en kısa sürede faaliyetlerine başlarlar ve rekabet ortamını daha somut bir şekilde gözlemleme fırsatı elde ederiz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir