Öneriler

Among Authors ile Indie Art Rock Keşfi

Among Authors ile Indie Art Rock diye tabir edilen sanatsal rock müziği keşfediyoruz. Seattle'dan başlayan hikaye, elbet bir gün İstanbul'a da uğrayacaktır.

Sponsorlu İçerik

Herkese merhabalar, bugün çok çok etkileyici bir müzik grubu ve yine çok etkileyici bir müzik türü ile sizleri karşılamak istiyorum. Öncelikle Indie Art Rock nedir, ne değildir bunu anlatacağım. Ardından bu türün en iyi örneklerinden bir tanesi olan Among Authors hakkında düşüncelerimi ileteceğim. O zaman başlayalım!

İlgili Blog İçerikleri

Indie Art Rock nedir?

Öncelikle indie, bildiğimiz anlamda bağımsız olarak kullanılıyor. Peki Art Rock ya da sanatsal rock müzik olarak adlandırılan türden nasıl bahsedebiliriz? Sanatsal rock müzik türü, her zaman için mükemmeliyetçi ve mükemmelliğin ötesini arayan bir müzik türüdür. Şarkının başından sonuna, her bir saniyesinde şarkıyı düşürmeyip en iyi melodiyi vermeye çalışır. Genelde Progressive Rock olarak bilinen türün alt kolu olarak bilinse de, aslında Art Rock başlı başına bir türdür.

Plak Çalar

Müzik türü olarak entelektüel bir yaklaşım sergileyen art rock, bir de indie yani bağımsız gruplar tarafından üretildiğinde ortaya harika şeyler çıkıyor. Genellikle karmaşık ancak uyumlu ritimlere sanatsal melodiler ve müzik enstrümanları dahil ediliyor.

Among Authors hakkında

Yeni keşfettiğim gruplardan bir tanesi Among Authors, tam olarak Indie Art Rock kalıbına uygun bir müzik grubu. Türkçe karşılığı “Yazarlar Arasında” olan harika bir isme sahipler. İlk uzun albümleri “I am become” ile kalitelerini ispatlayan grup, aynı albümün bir de 180’lik plak versiyonunu sundu. KEXP Live sahnesinde tüm hünerlerini konuşturan Among Authors, stüdyo kayıtları dışında canlı performansta da iyi olduğunu kanıtladı. Aşağıya yarım saatlik sahne performanslarını bırakırken, sanatsal rock müzik türünün en iyi örneklerinden bir tanesinin keyfini çıkarmanızı diliyorum.

Hem vokalde, hem de klavyede performansını sunan Ian Ketterer önderliğinde Seattle’da kurulan grup, sanatsal ve ruha dokunan müzik türüyle hemen diğer gruplardan ayrışıyor. Şu anda ikinci stüdyo albümleri üzerinde çalışan Among Authors, NPR Tiny Desk’in kurucusu Boilen tarafından övülürken, diğer radyo sunucuları ve sahne sahipleri tarafından da onurlandırıldı. 3 yıl önce yayınlanan Imitation House (Taklit Evi) şarkısı ile beğenileri toplamayı başaran grubun Spotify’da tüm şarkıları yayınlanmakta.

Şimdi biraz şahsi görüşlerime geçelim. Benim en beğendiğim şarkıları, gerek melodisiyle gerek etkileyici vokalleriyle “Lure” şarkısı oldu. İçeriğin sonuna videosunu eklediğim diğer şarkıları “Imitation House” ise daha romantik notalardan oluşuyor ve her gün dinleyebileceğim müziklerin başında geliyor. Dolu dolu vokaliyle “Radio Signals” de dinlenmeye değer. Ayrıca sakinliği ile kahvenizi yudumlarken dinleyebileceğiniz “Arrogant Self” isimli şarkıları da tekrar tekrar dinlenebilecek türden.

Among Authors Baterist

Among Authors, indie art rock sunarken stüdyo kayıtlarından bağımsız olarak genç yaşına rağmen iyi bir sahne performansı ile göz önüne çıkmasıyla çok iyi bir iş başarıyor. Kendileriyle iletişime geçtiğimde ise şu cümleyi kurdular:

Türkiye’de müzik sahnesi çok hareketli! Umuyorum, bir gün mutlaka grubumuz İstanbul’da sahne alacak.

Among Authors, kesinlikle dinlemeye değer bir grup. Bunu neredeyse tüm güzel müzikler için kurabiliyor olsak da, Among Authors’un bir ekstrası var; o da şahane canlı performansları! Seattle Art-Rock grubu olarak kalmayıp evrensel bir grup olarak bir gün büyük sahnelerde kendilerini görebilmeyi umuyorum.

Eğer müziklerini dinlemek ya da canlı performansları ile keyiflenmek isterseniz, sizlere hem resmi web sitelerini, hem Spotify adreslerini, hem de Youtube kanallarını bırakıyorum. Müzik ile kalın!

Among Authors Resmi Website

Among Authors Spotify

Among Authors Youtube Kanalı

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu