Oyun İncelemeleri

Arcade Tycoon İncelemesi

Steam'de trendlere giren ve bağımsız yapım bir tycoon oyun olan Arcade Tycoon'da atari salonu işletiyoruz!

Kendimi bildim bileli tycoon oyunlara bayılırım! Ancak son zamanlarda çıkan tycoon türündeki oyunların hiç birisinden zevk almamaya başladım. Bunun sebebini Arcade Tycoon ile bir kez daha anladım. Yazının sonuna doğru bu konuya açıklık getireceğim. Önce sizlere biraz oyunu anlatayım.

Arcade Tycoon’da Ne Var?

Aslında oyunun temel mantığı, bol ziyaretçi çeken ve bol kâr yapan bir atari salonu kurmak. Müşterilerin tuvalet, yeme-içme ve görsel zevki gibi ihtiyaçlarını karşılarken, bir yandan da bozulan atarilerle, yere atılan çöplerle uğraşıyorsunuz. Oyun bağımsız yapımcı oyunu ve bende uzun süredir mevcuttu. Ancak bir kaç büyük güncelleme ancak geldi ve oyun daha oynanabilir duruma evrildi.

Arcade Tycoon Oyun İçi Görüntüsü

Oyuna sıfırdan başlıyorsunuz. Sadece kapı ve belirli bir alana sahip olduğunuz salonunuzu para biriktirdikçe büyütüyor, dekore ediyor ve içini türlü türlü arcade makineleriyle dolduruyorsunuz. Ben daha önce tutorial ve normal oyun kısmını oynadım ancak o zaman son 2 güncelleme yoktu. Bu kez sandbox açtım ve parayı sınırsız hale getirdim. Böylelikle oyuna eklenen her şeyi görmek istedim.

Oyunda yapı (building) diye bir şey yok. İlk hayal kırıklığımı burada yaşamıştım. Ancak daha da kötüsü, salon içerisinde hiç bir şekilde bölüm ayırma, zemin ayırma, kapı ya da geçit gibi bir şeyler inşa etme yok. Hatta öyle ki, çit bile çekemiyorsunuz. Sadece zemin ve duvarı boyayıp etrafa rastgele arcade makineleri koyuyorsunuz. Ben de oyun içinde arcade makineleri ile kendime bölümler yapmak istedim. Ancak görüntü gerçekten büyük bir kargaşaya döndü!

Arcade Tycoon konsol çeşitleri

Arcade makinesi türü sınırlı, eşya ve dekorasyon ürünleri zaten yok denecek kadar az. Çit çekmeyi bıraktım, konsol koyuyorum konsolu oynarken oturabilecekleri bir minder dahi bulunmuyor. Oyun gerçekten çok sınırlı ögelere sahip. Bu durum ileride değişebilir, bu yüzden daha fazla sınırlandırmayla alakalı bir şey yazmayacağım.

Arcade Tycoon Grafikleri

Gelelim görsel tarafa! Oyun gerçekten harika tasarlanmış. Eşyalar, üniteler, diğer görsel elemanlar pixel art’ın sınırlarını zorluyor. Çizimler harika ve kendinizi gerçekten güzel bir evrende buluyorsunuz. Özellikle arcade makinelerinin tasarımları harikanın da ötesinde. Menü çok basit şekilde konumlandırılmış. Ulaşmak istediğiniz her şeye oyun ekranından ulaşabiliyorsunuz. Tycoon oyunlarda alışık olduğumuz zamanı durdurma ve hızlandırma bu oyunda da var. Ancak zamanı durdurduğunuzda aslında oyunu durduruyorsunuz. Yani ben zamanı durdurayım da salonu tasarlayayım durumu yok, oyun bildiğiniz pause konumuna geçiyor!

Steam Arcade Tycoon

Konumlandırmak istediğiniz arcade ünitelerini yukarıdaki gibi şık bir menüden seçiyorsunuz. Tüm ünitelerin dayanıklılık seviyesi çok düşük oluyor ve siz yükseltmeleri gerçekleştiriyorsunuz. Oyunları farklı farklı koymanız müşteriler tarafında etki sağlıyor. Yani görsel farklılık dışında gerçekten oyun çeşitliliğini oyun içi zekaya dahil etmişler. Bunun dışında çoğu arcade ünitesinde zorluk seviyesini ayarlayabiliyorsunuz. Eğer çok zor yaparsanız müşteriler sıkılıp bir daha oynamıyor. Kolay yaparsanız gene sıkılıp oynamıyorlar 🙂

Zorluk seviyelerini birbirinden farklı tutarak çeşitlilik sağlamalısınız. Üniteleri konumlarken de yan yana aynı zorluk seviyesinde oyuncak koymamalısınız. Yine müşterilerimiz tepki gösteriyor. Bu yüzden dengeyi iyi tutturmak gerekiyor.

Arcade Tycoon Türkçe

Bir de enerji ünitesi olayı var ki, oyundaki en gereksiz şey diyebilirim. Tüm koyduğumuz tuvaletler, arcade üniteleri, sanal gerçeklik ekipmanları, atmler ve diğer envanter ögeleri enerji gereksinimi duyuyor. Ama herhangi bir şekilde elektrik hattı çekmiyorsunuz ya da güç üretecek bir şey koymuyorsunuz. Sadece menüde bir enerji tuşu var, oraya tıklayıp yükseltme açıyorsunuz. Olmasa da olurmuş denilen, eğlence kısmında hiç bir şey katmayan bir özellik olmuş. Yine bir başka gereksiz şey de temizlik robotları ve çalışanlar. Güya bakım yapıp tamir edecekler! Ancak çoğu üniteyi ben manuel tamir ettirdim. Ne işle meşgul oldukları da yazmıyor… Biz tycoon türündeki oyunlarda müşterilere ya da personellere tıklamayı severiz. Kamerayı ona kitleyip neler yaptığını seyrederiz. Ancak Arcade Tycoon için bu mümkün değil. Müşteriye tıklıyorum sadece müşteri hakkında bilgiler veriyor ve memnuniyet durumu ile alakalı tek bir cümle yazıyor.

Tycoon oyunlara ne oluyor?

Yazının başında bahsettiğim sıkılma/hoşlanmama durumuna açıklık getireyim. Bu oyun da dahil olmak üzere, son zamanlarda satın aldığım Planet Coaster dışındaki tüm oyunlarda aynı konudan muzdaribim. Oyun bir yerden sonra tekrara başlıyor. Örnek olarak Arcade Tycoon oyunu istatistiklerime bakalım.

Arcade Tycoon Başarımlar

Oyunu 70 dakika kadar oynamışım ve 16 başarımdan 12’sini açmışım. Neredeyse 5 buçuk dakikada bir başarım elde etmişim! Normal oyun kısmında tüm research geliştirmelerini tamamlamam 25 dakika sürerken, sandbox’ta tüm çevreyi donatmam 15 dakika kadar sürdü. Salonu doldurdunuz, müşteriler ve paralar akıyor; ya sonra? Geliştirebileceğiniz hiç bir şey yok! SimAirport isimli oyunda en azından ek bölümler inşa ediyor, hava yolu firmaları ile yeni anlaşmalar yapıyordum. Bu oyunun ömrü gerçekten 120 dakikadan fazla değil.

Satın almak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

https://store.steampowered.com/app/750520/Arcade_Tycoon_Simulation/

İnceleme Puanı

Steam Puanı - 75%
Oynanabilirlik - 68%
Özgünlük - 93%
Eğlence - 62%
Grafik - 79%

75%

Puan

Oldukça kolay ve kısa süreli keyif alabileceğiniz; sonrasında sıkça tekrara düşen bir oyun.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu