Seyahat

Avrupa’da Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Avrupa'da Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler listesi 2018 derledim. Ayrıca Avrupaya pasaportsuz seyahat de yer alıyor. Pasaportsuz seyahat de dahi

Bütün kıtaları tek tek ziyaret edeceğimiz bir blog dizisine başlamış bulunuyorum. İlk konuğumuz tabi ki Avrupa! Avrupa’da Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler listesi hazırladım. Beğeneceğinizi umarak önce tam listesini sonra da yorumlarımla beraber blog yazıma geçiyorum.

Avrupa’da Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

 1. Arnavutluk
 2. Azerbaycan (Kapıda vize kolaylığı olduğu için listeye dahil)
 3. Belarus
 4. Bosna-Hersek
 5. Ermenistan (Kapıda vize kolaylığı olduğu için listeye dahil)
 6. Gürcistan (Hem vizesiz hem de pasaportsuz, sadece kimlik yeterli)
 7. Karadağ
 8. Kazakistan
 9. Kosova
 10. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (Hem vizesiz hem de pasaportsuz, sadece kimlik yeterli)
 11. Makedonya
 12. Moldova
 13. Sırbistan
 14. Ukrayna  (Hem vizesiz hem de pasaportsuz, sadece kimlik yeterli)

Arnavutluk

Avrupa’da olduğunuzu fazlaca hissettirmeyecek bir ülke olan Arnavutluk, tarihi ve doğası ile öne çıkan ülkelerden bir tanesi. Yaz ve bahar aylarında çok fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapan ülke, ülkemizden vize istemiyor. Yalnızca pasaportunuz ile 90 güne kadar konaklayabilirsiniz.

Azerbaycan

Fiziki sınırları ne kadar Asya kıtasında bulunsa da, organizasyonlarda Avrupa’ya bağlı olduğu için Gürcistan, Ermenistan ve Kazakistan gibi listede yer alıyor. Kardeş ülkemiz bizden kapıda vize istemekte. Gerekenler ise pasaportunuz, vesikalık fotoğrafınız ve vize harcı. Ülkeye giriş yaparken form doldurarak kapıda vize alıyorsunuz.

Belarus

Beyaz Rusya olarak da bilinen ülke, bizden vize istememekte. Muhteşem mimarisi, Avrupa ile Sovyet tarihinin karışımı buram buram hissedilen ülkede, yalnızca pasaportunuz ile 30 güne kadar konaklayabilirsiniz.

Bosna-Hersek

Tur şirketlerinin gözdesi olan Bosna-Hersek ülkemizden vize istememekte. 3 aya kadar vizesiz konaklama yapabileceğiniz bu ülkede yine gereken yalnızca pasaportunuz.

Ermenistan

Siyasi gerilimlere rağmen Ermenistan ziyaretleri en kolay olanlardan. Aynı Azerbaycan’da olduğu gibi kapıda vize uygulamasına sahipler. Önceden internet üzerinden de vize alınabilmekte.

Gürcistan

Son 3-4 yıldır popülaritesini git gide arttıran Gürcistan, ülkemizden vizeyi geçtim, pasaport dahi istemiyor. Son zamanlarda en çok turist gönderdiğimiz ülkelerin başında gelen Gürcistan’da kara yolu ya da hava yoluyla ulaşabilirsiniz. Girişlerde sadece kimliğiniz yeterli olacaktır.

Karadağ

Yine Balkan turları arasında en popüler destinasyonlardan birisi olan Karadağ, ülkemiz vatandaşlarından vize istememektedir. Ucuzluğu ile de popüler olan bu ülkeye 90 günlük bir ziyaret için yalnızca pasaport yeterli olacaktır.

Kazakistan

Bu yıl yapılan vize muafiyeti anlaşması ile Kazakistan’a girerken yalnızca pasaport yeterli olacaktır. Yalnız vizesiz girişler için 30 günlük bir konaklama izni bulunuyor.

Kosova

Kosova, diğer Balkan ve Doğu Avrupa ülkelerine göre daha az turist göndersek de, tur şirketleri tarafından altı çizilen bir destinasyon olmayı başardı. 90 günlük konaklamalarınız için yalnızca pasaport yeterli olacaktır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Cumhuriyeti

KKTC, hem vizesiz hem de pasaportsuz ziyaret edebileceğiniz bir destinasyon. Özellikle tatil amacıyla ve tarihi sokaklarını gezmek amacıyla yapılan turistik ziyaretler için sadece kimlik yeterli. Herhangi bir süre kısıtlaması bulunmuyor. Rum kesimine yani Kıbrıs Cumhuriyeti’ne geçişiniz, KKTC üzerinden imkansız. Ancak Yunanistan aktarmalı olarak Rum kesimine geçebilirsiniz. Ayrıca Atina konsolosluğundan Kıbrıs Cumhuriyeti vizesi almanız gerekiyor ve Schengen geçersiz.

Makedonya

Üsküp turları artık her tur şirketinden fışkırır hale geldi. En büyük sebebi de tabi ki hem ucuz hem de vizesiz olması. Makedonya Cumhuriyeti, ülkemiz vatandaşlarına 90 güne kadar pasaport ile konaklama izni veriyor. Sonrası için vize, daha uzun konaklamalar için çalışma ya da oturum izni gerekiyor.

Moldova

90 güne kadar kalabileceğiniz Moldova’ya girerken sadece pasaportunuzun yanınızda olması yeterli. Yalnız girişler biraz sıkı denetim altında. Kalacağınız yeri, dönüş biletinizi ve diğer dökümanları yanınızda bulundurmanız önerilir.

Sırbistan

Avrupa’nın kapısı olarak bilinen ülke vizesiz olsa da, pasaport ile giriş yapacağınız zaman oldukça sıkı davranıyor. Eğer Schengen vizeniz varsa güvenlikten geçişiniz 10 saniye kadar sürüyor. Bomboş bir pasaport ile gittiğinizde ise yarım saate varan sorgulara maruz kalabiliyorsunuz. Ayrıntıları daha önceki yazılarımda aktarmıştım.

Ukrayna

Bu yıl yenilenen anlaşma ile artık vizenin yanı sıra pasaportsuz seyahat imkanı tanındı. Yalnız önemli bir detay var, sadece kimlikle girilebilir dense de, çipli yeni kimlik olması gerekiyor. Çipli yeni kimliğinizi aldığınızda çok rahat bir şekilde ülkeye giriş yapabiliyorsunuz. 60 güne kadar konaklama izniniz bulunuyor.

Avrupa’da Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler listemin sonuna geldim. Umarım beğenmişsinizdir. Bir sonraki blog yazımda görüşmek üzere.

 

0%

6 Yorum

 1. Karadağ en iyi vizesiz gezi noktası olacaktır. İtalyanlar bile tatile Karadağ’a gider.

 2. İnternette çok vizesiz ülkeler listesi gördüm ama senin gibi yorumlusunu ilk defa görüyorum çok teşekkürler 🙂

 3. GÜRCİSTAN DA hem işimi kurdum hemde oturum aldım. güzel bir ülke sakin ve güvenli . doğal güzellikleri var . rahat bir hayat ve ucuz .arabalar zaten ucuz. hayalımde ki mini cupperi burada aldım.:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu