Seyahat

Balkan Turları Satın Almaya Değer Mi?

Yaklaşık 200 TL'den başlayan balkan turları, trend bağlamında son zamanlarda düşüşte. Özellikle balkan ülkelerinin çoğunluğunda vize uygulaması olması, insanları vizesiz hatta pasaportsuz turlara yönlendirdi. Fiyat ve kültür bakımından balkan turu yapmak ne derece mantıklı?

Yaklaşık 200 TL’den başlayan balkan turları, trend bağlamında son zamanlarda düşüşte. Özellikle balkan ülkelerinin çoğunluğunda vize uygulaması olması, insanları vizesiz hatta pasaportsuz turlara yönlendirdi. Fiyat ve kültür bakımından balkan turu yapmak ne derece mantıklı?

Öncelikle ben tur fiyatlarına ETS Tur’dan bakıyorum. Kendileriyle herhangi bir ilişkim yok, turların güvenilirliği konusunda sıkıntıların ayyuka çıktığı şu günlerde mahalledeki tur acentasının düzenlediği turları fiyat olarak baz almam mümkün değil. 200 TL’den başlayan fiyatlarla dedim, orayı biraz açayım. Otobüslü, tek gecelik ve konaklamasız yakın turlar yaklaşık 200 TL tutuyor. Eğer vizeniz ve pasaportunuz yoksa tabi Londra’ya gider gibi bir hazırlık ve maddi yatırım süreci bulunuyor. Vizesiz balkan turları da var elbette. Bakalım hangi ülkeler…

  • Arnavutluk
  • Bosna-Hersek
  • Karadağ
  • Kosova
  • Makedonya
  • Moldova
  • Sırbistan
  • Ukrayna

Bunlardan Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Kosova ve Makedonya’nın tamamının toprakları balkanlarda, Sırbistan’ın ise %70’lik bir kısmı balkanlar üzerinde. Moldova ve Ukrayna ise balkanlarda toprağı bulunmayan ancak sınır komşuluğu nedeniyle ve vizesiz oluşuyla turlara dahil edilen ülkeler.

Balkan turları fiyatları da uzaklığa, konaklamaya, geçirilecek gece sayısına, ulaşım tipine, gezilecek yerlerin sayısına ve rağbete göre değişiyor. Örneğin vizeli 2 gece 3 gün konaklamalı bir Selanik, Kavala ve İskeçe’den oluşan balkan turu, vize, çıkış harcı ve pasaport ücreti hariç şekilde size 350-400 TL civarına mal oluyor. Diğer ücretleri de katarsak 600-1200 TL arasında bir bedel ödeyebiliyorsunuz. Bu bedelin değişkenliğinde hangisinin eksik olduğuna (Pasaport, vize… vs) bağlı.

En çok rağbet gören balkan turu “Kosova, Arnavutluk ve Makedonya” üçlüsünden oluşan paket tur. Hem 3 ülkeyi tek seferde gezmiş ve hepsi için ayrı ayrı masraf yapmamış oluyorsunuz, hem de turla çıkmanızdaki asıl amaç işini görüyor. Aslında en çok satılan balkan turu “Belgrad Turu” ancak tek bir şehir için tur olayının mantıksızlığı üzerinde hep duruyorum. Hatta daha önce bir yazı yazmıştım, onu da aşağıya bırakayım.

Turla mı gitmeliyim yoksa tek başıma mı?

ETS Tur’un sitesindeki en pahalı balkan turu fiyatı 599 Euro yani yaklaşık 2940 TL. Sırasıyla Tiran, Mostar, Saraybosna, Belgrad, Üsküp ve Ohrid’in gezildiği bu balkan turları da ilgi görmüyor değil. 7 gece süren bu turda THY ile ulaşım sağlanıyor.

Özet ve sonucu bir arada yazalım o zaman. Eğer birden fazla şehir ya da ülke görecekseniz kesinlikle balkan turları satın alınmaya değer. Ancak tek bir şehir için gidiyorsanız kesinlikle çok çok daha ucuza getirebilirsiniz.

Bir Yorum

  1. bana sorarsan gidilip görülecek her farklı yere değer ( savaş bölgesi olmadıkça 🙁 )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu