Oyun Blogu

Bir Oyunda Nasıl Hayatta Kalınır?

Bir Oyunda Nasıl Hayatta Kalınır? sorusunun cevabını aradım. Buldum da! Kişiliğinizi ortaya koyun ve oyunlarda hayatta kalın!

Bir oyunda nasıl hayatta kalınır? Bu başlığı atmamın sebebi, aslında oyunlarda yeri geldiğinde hayatı sorguluyor oluşumuz, yeri geldiğinde mantık çerçevesini yitiriyor oluşumuz… Bir çoğumuzun müzdarip olduğu konulardan birisine el atıyorum. Oyunlarda kafayı yemeden nasıl hayatta kalabiliriz?

Hepimiz oyun oynuyoruz. Daha önce bir yazımda da belirtmiştim, antik çağlardan beri oyun oynamak hayatın bir parçası. İnsanlar çocuklarıyla oyunlar oynamış, satrançlar damalar oynanmış, futbol karşılaşmalarında ter dökülmüş, taraf olunmuş. Şimdilerde ise oyun oynamak denildiğinde akla video oyunları geliyor. Peki video oyunları gerçekten eğlenceli mi? Ya da gerçekten rahatlatıcı mı? Eğer doğru teknikleri uygularsanız evet…

İlgili Blog İçerikleri

Mesela League of Legends oynuyorsunuz. Seçim ekranı geldi ve birisi küfürler yağdırmaya başladı. Keyfinizi bozmadan ona “Tamam…” yazın ve oyununuza devam edin. Eğer sizin oyununuzu engelleyecek bir şeyler yapıyorsa, örneğin sizin oynayacağınız rolü zorla seçiyorsa, kaybetmeniz mühim değilse eğleneceğiniz bir şampiyon seçin. Eğer kritik bir lig puanına sahipseniz, o rolünü değiştiren kişinin atanmış rolünü seçin ve oyun içinde herkesi susturun.

Counter-Strike: Global Offensive oynarken de bu kurallar geçerli. Oyunda gidip gidip ölen birisi varsa -örneğin mid rush atıyorsa- mide smoke atın ve işinize bakın. Unutmayın bu “troll’lemeyi” yapan oyuncuların bir çoğu kişiliği henüz oturmamış oyuncular.

Buradaki sakinliğimizin temeli ve amacı tamamen bu kişilik problemine dayanıyor. 13-15 yaşlarında da olsa, 25-30 yaşlarında da, kişiliği oturmamış bu insanlara eğer iyi ve kaliteli bir örnek olursanız onların kişiliğine müdahale etme şansınız olur. Örneğin bir kişi ne yaparsa yapsın takımdaki diğer 4 kişi umursamazsa, en son kendisi de yaptığı saçmalıklardan eğlenemeyecektir. Ona düzgün bir şekilde yaptığı şeyin sadece çocukluk çağında yaşanan kimlik bulma problemleri olduğunu söylediğinizde, size küfürler etmeye devam etse de, kendisi de utanacak ve “napıyorum ben?” diyecektir.

Bir çok kez başıma gelen hadiselerden edindiğim tecrübelerin neticesi bu. Bir çok kez oyunuma kişilik ve sosyal yaşantı problemi olan insanlar geldi. Ardından “cool” görüntümün ve davranışlarımın da sayesinde “abi, abi…” diyerek peşimde gezmeye, oyun davetleri atmaya başladılar.

Peki bu problemli arkadaşların kişiliği neden problemli? Çünkü dedim ya, kişilik bulma zamanı olan bu insanlar nerede ne cool ve saygı sevgi duyulan insan görse, kendisine rol model olarak belirler. Bunda tabi ki Streamer ve Youtuber arkadaşlarımızın da katkısı var. Hoparlör açıkken izleyemeyeceğiniz bol troll’lü, bol küfürlü kanalları izleyen çocuklar ya da gençler, peşinden on binleri sürükleyen bu yarı-ünlü insanları rol model olarak belirliyor.

Özeti geçiyorum her zamanki gibi. “Bir oyunda nasıl hayatta kalınır?” sorusunun cevabı sizin baskınlığınızda ve örnek alınmanızda gizli. Mutlaka sakin tavırlar gösterirken pasif kalmayın. Yani küfürlere “sus kardeş” diyip geçmeyin. Kişiliğinizi dominant bir şekilde masaya vurun. Rol model alınmak emin olun öz güveninizi de arttıracaktır.

0%

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu