Alışveriş

Black Friday Nedir?

29 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşecek çılgın alışveriş günü Black Friday hakkında her şey bu blog içeriğinde! Hikayesiyle Black Friday nedir?

Black Friday yani Kara Cuma olarak adlandırılan alışveriş günü, her sene Thanksgiving Day yani Şükran Günü’nden sonraki Cuma günü için kullanılıyor. Bu sene de Şükran Günü, 22 Kasım 2018 Perşembe gününe geldiği için Black Friday de hemen ertesi günü olan 23 Kasım 2018’e denk geliyor. Peki Black Friday nedir? Black Friday hikayesi neleri barındırıyor? Ülkemizde Kara Cuma, Efsane Cuma ya da Black Friday olarak kampanya yapan siteler hangileri? Hepsi bu içerikte.

Black Friday hikayesi

Aslında bu Kara Cuma gününün bilinen 2 hikayesi ve bilinmeyen yüzlerce anısı var. İlk hikayeye göre Amerika Birleşik Devletleri’nin Philadelphia şehrindeki firmalar 1960’lı yıllardan itibaren Şükran Günü’nden sonraki ilk Cuma günü sınırlı stoklarla çılgınca indirim yapmaya başlamışlar. İlk indirim gününde de insanlar inanılmaz şekilde rağbet göstermiş, mağazalar önünde inanılmaz uzunlukta kuyruklar oluşmuş ve yollarda -o yıllara göre- inanılması güç şekilde trafik yoğunluğu oluşmuş. Ardından özellikle polisler ve medya bu günü manşetlerine taşırken ya da geçmişten bahsederken “o kara cuma günü…” diye bahsetmeye başlamış. Bir diğer Black Friday hikayesi firmaların Şükran Günü’nden önce azalan satışları ile kâr zarar tablosunda kırmızı göstergeye (zarar) düşmesi ve sonraki Cuma günü yaptıkları indirimlerle yükselen satışlar sayesinde yeniden siyah göstergeye (kâr) çıkmalarıyla bu günü bu şekilde adlandırmayı tercih ettikleri yönünde…

Diğer hikayeler ise borsanın çökmesi ile kara sıfatının yakıştırılması, birbirini ezen insanlar yüzünden karanlık gün olarak adlandırılması, mağaza reyonlarının boşalması yüzünden mal ve hizmet temininin zorlaşması sebebiyle kara gün denmesi… Bu hikayelerin elbette hangisinin doğru olduğu tartışılır. Ancak tartışılamayacak tek şey, bu indirim gününün ABD’de ortaya çıkması ve 1960’lı yıllardan beri kampanya olarak Kara Cuma isminin kullanılması.

Black Friday nedir? Neleri kapsar?

Black Friday genel olarak bir indirim günüdür. Özellikle sezon değişimi olması sebebiyle kalan stoklarda ciddi indirimlere gidilmesiyle ortaya çıkan gerçek indirimlerin yapıldığı gündür. Çünkü mağazalar genelde 365 gün indirim etiketlerini kapılarına asarlar ancak bu özel günde stok fazlası ya da seri sonu olan ürünlerini bir an önce elden çıkarmak adına gerçek fiyatlarının da altına inerler. Özellikle Yaz aylarından kalan ürünlerin bir an önce tüketilmesi adına yapılan indirimler, zamanla Noel alışverişi ya da Kış sezonu alışverişi yapmak için de kullanılmaya başlanmış durumda. Black Friday indirimleri teknoloji, giyim, mobilya ve ev aksesuarı odaklı olmasına rağmen zamanla gıda, temel ihtiyaçlar ve kişisel bakım gibi kategorilere de yayıldı. Ülkemizde de kampanyalar için kullanılan bu özel gün sayesinde Hepsiburada, N11, Amazon Türkiye ve AVM mağazaları hemen hemen tüm ürün portföyleri için “Kara Cuma” adı altında bu indirimleri yapıyorlar.

Dünya’da Black Friday kampanyaları

Bu alt başlıkları Dünya’da ve Türkiye’de olmak üzere ikiye ayırmak istedim. Çünkü Dünya genelinde yapılan indirimlerle ülkemizde yapılan indirimler birbirinden farklı. Dünya’da özellikle Amazon başta olmak üzere, Gearbest, Aliexpress, uluslararası bir çok giyim markası, uluslararası perakendeciler ve dijital servisler Kara Cuma indirimleri yapmakta. Bu indirimleri de yaparken daha önce bahsetmiş olduğum -depolama maliyetlerini en aza indirgemek amacıyla- stoklarını boşaltmak ve nakit akışını güçlendirmek amacı güdüyorlar. Bu sene de Amazon global çapta Aliexpress’in 11.11 indirimlerine rakip olabilecek nitelikte rakamlarla bu kampanyayı gerçekleştirecek.

Türkiye’de Black Friday kampanyaları

Ülkemizde özellikle geçtiğimiz sene yaşanan olayların ardından Black Friday ismi fazla kullanılmayacağı kesin! Ancak yine de farklı isimler altında bu indirim günü, kampanyalara yansıyacak. Örnek vermek gerekirse Hepsiburada tarafından seçilen isim Efsane Cuma. Trendyol doğrudan o haftayı baz alarak Efsane Günler isminde kampanya yürütürken, Teknosa Tekno Cuma ismini kullanacak. Küçük çaplı mağazalar ve perakendeciler ise İndirimli Cuma, Cuma Alışverişi, Muhteşem Cuma İndirimleri gibi türetilmiş kampanya isimleri ile hareket edecek. Ancak yine de Mango, H&M, Pull&Bear, Zara gibi global firmaların ülkemizdeki mağazaları Black Friday ismini kullanacak. Bu da yine ana haber bültenlerinde izlenecek saçma sapan tartışmalar anlamına gelecek.

Tekno Cuma

Black Friday ne zaman?

Bu sene 29 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşecek muhteşem indirimlerin yaşanacağı alışveriş günü, sırasıyla aşağıdaki tarihlerde gerçekleşecek.

  • 29 Kasım 2019
  • 27 Kasım 2020
  • 26 Kasım 2021
  • 25 Kasım 2022

4 Yorum

  1. Yayınlar yayınlamaz okudum hocam eline sağlık. Bakalım bu sene hangi kavgalar, hangi mağaza basmalar görünecek. Salakça işler yapıyor insanlar, halbuki ne güzel indirim oluyor da şu ekonomik sıkıntıda bir şeyler alabiliyoruz. Kara Cuma olmasa da Efsane Cuma filan kafi…

  2. sene sonuna kalmış tüm ürünleri eritmek için yapmış bir strateji hyplemak sadece :d

  3. Valla merak ediyordum sonunda detaylı bir yazı buldum her zamanki gibi yararlı bir yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu