Yazılım

Blog Sitesi İçin Hosting Seçmek

Son zamanlarda ülkemizdeki kategoriye özel ya da kişisel blog sayısı epey arttı.Yenileri de açılmaya devam ediyor. Ancak atlanan en önemli detaylardan birisi hosting seçimi. Blog sitesi için hosting seçimi nasıl yapılmalıdır sorusuna cevap arayanlar için bir kişisel blog yazısı hazırlamak istedim.

Son zamanlarda ülkemizdeki kategoriye özel ya da kişisel blog sayısı epey arttı.Yenileri de açılmaya devam ediyor. Ancak atlanan en önemli detaylardan birisi hosting seçimi. Blog sitesi için hosting seçimi nasıl yapılmalıdır sorusuna cevap arayanlar için bir kişisel blog yazısı hazırlamak istedim.

Blog Sitesi İçin Hosting Nedir?

Blog siteleri için barındırma, linux sunucularda barındırılan, php tabanlı hazır cms yazılımlar ile sağlanmakta. Yalnız burada çok önemli bir detay var. Eğer blog sitenizi Wordpress yazılımı ile oluşturmak istiyorsanız, kesinlikle Wordpress barındırma tuzağına düşmeyin. Keza dosyalarınıza ulaşabileceğiniz bir FTP ya da doğrudan yedekleyebileceğiniz, ayarlarını kurcalayabileceğiniz bir cPanel olmayabiliyor.

Tercihinizi yaparken bütçenize göre bir paylaşımlı sunucu ya da bulut sunucu tercih edebilirsiniz. Ben firmalara göre bu seçenekleri detaylandıracağım. Gelin hosting sağlayıcılara bir göz atalım.

Natro

Benim de tercih ettiğim firma olan Natro, destek ekibiyle ön plana çıkan bir şirket. Ben şahsen “sınırsız pro” isimli paylaşımlı hosting paketini kullanmaktayım. Bu paket ile ömür boyu SSL’e de sahip oldum. Bu hostingin bulunduğu sunucuda 2 GB bellek ve 2 çekirdekli bir işlemci var. Eğer daha fazla para verebilseydim, 2 x 4 çekirdekli işlemciye sahip ve 2 x 4 GB belleğe sahip bir paylaşımlı hostinge de geçebiliyordum. Ya da daha azını verseydim, tek çekirdekli ve 1 GB belleğe sahip bir hosting. Eğer benim maddi bir sıkıntım yok, sunucu kiralayayım derseniz aylık olarak ödeme yapabileceğiniz planlara geçebilirsiniz. Benim paketim yani sınırsız pro, 12 aylık ödeme seçeneği ile yıllık -bugünkü kur ile- 303 TL yapmakta.

Güncelleme: Natro’da da sıkıntılar baş göstermeye başladı. Yeni gelen müşteriye uygun ücretle sağlanan hosting, mevcut ve sadık müşteriye tam 2 katı olarak zorlanıyor. Ya da alternatif olarak yeni hosting alabilirsiniz deniyor ama o da ne? Taşıma işlemi yok. Açıkçası bu saatten sonra tavsiye etmiyorum.

Radore

Gözümde en kaliteli şirketlerden bir tanesi. Zaten referansları ortada. Ancak fiyatlar ateş pahası. Eğer daha profesyonel bir blog sitesi açacağım, bunun da profesyonel bir ekibin harika sunucularında barındırılmasını istiyorum diyorsanız, kesinlikle Radore’yi tercih etmelisiniz. Radore’den paylaşımlı hosting almak pek akıl kârı değil. Ancak sunucu kiralamak isterseniz belki de en doğru adres. Tabi aylık 3 haneli rakamları gözden çıkarmanız gerekecek.

Turhost

Açıkçası daha önce bir kaç defa e-posta attığım, ancak geri dönüş alamadığım bir firma. Dönmek zorunda oldukları bir konu olmadığından dolayı çok üstelemiyorum. Ancak Turhost kullanan çok sayıda blogger arkadaşım var ve genelde memnunlar. Ortalama olarak yıllık 38 dolar civarına paylaşımlı hosting bulabileceğiniz Turhost, blog sitesi için hosting konusunda gayet iyiler. Ancak yazımın başında belirttiğim gibi kesinlikle paylaşımlı hosting ya da sunucu kiralama yoluna gitmelisiniz. Firma ayrımı yapmaksızın, wordpress barındırma olayına girişmeyin.

Godaddy

İşte tavsiye edemeyeceğim bir firma. Müşteri hizmetlerine bağlanmak hem nakit, hem vakit olarak sizi yorar. Aldığınız cevaplar ise tatmin edici olmayabilir. Ucuz ücretlere kanmamanızı öneriyorum. Öyle ki, başımdan geçen bir olayı anlatayım sizlere.

  • Ben: Merhaba, sitem her 2 dakikada bir çöküyor, üstelik resim vs de yüklerken bağlantı kopuyor.
  • Godaddy: Merhaba. İnceledim bir sorun gözükmüyor.
  • Ben: Tekrar kontrol eder misiniz?
  • Godaddy: Paylaşımlı hosting olduğu için yoğunluktan çökebiliyor bağlantı.
  • Ben: Başka bir sunucuya aktarmanız mümkün mü?
  • Godaddy: Hayır. İade hakkınız var iade edin.
  • Ben: Ne demek iade edin? O kadar içerik girmişim uğraşmışım! Yedek alabilir miyim?
  • Godaddy: Evet ama yedekler sadece godaddy’de kullanılabilir.
  • Ben: @>!#$½

Sonuç: Natro’dan en başta bahsettiğim paylaşımlı hostingi kiralayıp, tek tek iç eklentilerle yedekler alıp ellerimle taşıdım blog sitemi. Kafam şu an rahat.

Sizlere de o şirketten alın, bundan alın gibisinden reklam amaçlı bir şey önermiyorum. Tek bir önerim var, iyice araştırın ve asla Wordpress barındırma tarzı işlere bulaşmayın.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu