Günlük İçerikler

Blog Yazarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dijital medya içinde görsel medyanın çıkışa geçmesiyle blog yazımı eskisine nazaran daha az kişi için icra edilmekte olan bir hobi. Blogger sayısında düşüş olduğu gibi, blog ve içerik kalitesinde de inanılmaz bir düşüş var. Peki blog yazarken nelere dikkat etmek gerekir?

Dijital medya içinde görsel medyanın çıkışa geçmesiyle blog yazımı eskisine nazaran daha az kişi için icra edilmekte olan bir hobi. Blogger sayısında düşüş olduğu gibi, blog ve içerik kalitesinde de inanılmaz bir düşüş var. Peki blog yazarken nelere dikkat etmek gerekir?

Öncelikle hedefleriniz önemli. Yani blog sitesini ilk açma nedeniniz nedir? Buna bakalım. Eğer hobi ise zaten herhangi bir şeyin sizi tatmin etme lüksü yok. Para kazanmak ise reklam ve sponsorlu içerik gelirleri hedefte. Popülarite ise takipçi sayısı hedefiniz olabilir. Peki bunlar için en kısa yolu mu tercih etmeliyiz? Tabi ki hayır.

İlgili Blog İçerikleri

Öncelikle blog yazarları SEO saçmalığı üzerine çok kafa yoruyorlar. SEO kasacağım, Google’dan hit çekeceğim diye düşlerlerken, gerçek takipçi edinemiyorlar. Böylece direct visit sayısı çok çok düşük miktarlarda kalıyor. Bir süreden sonra algoritma değişiklikleri ile Google’dan elde edilen ziyaretlerde de azalma oluyor. Aslında yapılması gereken şey, Google’ı tamamen insan yerine koyup, kendinize “Ben Google olsam, bu içeriği neden ilk sayfaya koyarım?” sorusunu yöneltmelisiniz. Eğer geçerli sebebiniz yok ise, tek teselliniz anahtar kelime sayınız ve makaledeki kelime sayısının miktarıysa, üzgünüm, kaybedeceksiniz.

Bir de hiç bir şekilde blog sitesini yaşamayan insanlar var. Hazır makaleler satın alıp, her güne tek tek programlayıp başarı bekleyenler. Adsense ile ev aldım, araba aldım diye dolaşan tipler bunlar. Makale kaliteleri yerlerde, kişisel hiç bir şey yok. Argüman anlatan basit 200-300 kelimelik yazılar ile başarı gelmez. Ya da en iyi ihtimal ile kısa vadede başardığınızı sanıp, uzun vadede kaybeden olacaksınız.

Blog, günlük gibi tutulmalı, kişisel görüşler içermeli ve sahip olduğunuz deneyimleri aktarmalısınız. Bunun dışında eğer bilimsel makale gibi metinler yayınlayacaksanız, doğru adres bir blog sitesi olmayacaktır. En yakın kitabevine PDF’lerinizi teslim edin ve bir adet kitap çıkartın. Sürekli bir tanımlama, bir betimleme içeren metinlerden sıyrılın. Takipçiniz yoksa dahi, sizin yazdığınız her kelimeye değer veren insanlar olduğunu hayal ederek yazın. Google’ı da insan yerine koyarak, ben olsam şu içeriğimi bu siteden önce çıkartırdım diyebileceğiniz kalitede içeriklere yoğunlaşın. Başarı kendiliğinden gelecektir. İyi bloglar!

2 Yorum

  1. Gayet yararlı bir konu makaleleriniz için teşekkürler. Başarılarınızın devamını dilerim. Faydalı bilgiler bulunabilen nadir bloglardan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir