Seyahat

Booking, Türkiye’de Neden Önemli?

Booking nedir? Nasıl Kullanılır? Bu yazımda sizlere Booking hakkında görüşlerimi aktaracağım. Ayrıca Booking Neden Kapatıldı gibi sorulara cevap arayacağım.

Booking tek başına düşünüldüğünde yalnızca bir rezervasyon sitesi olarak tanımlanıyor. Oysa ki bir kaç siteyle beraber kullanıldığında tam bir hayat kurtarıcı oluyor, nasıl mı?

Booking Türkiye’ye verdiği hizmeti kesti. Kestirildi. Aynı Paypal meselesinde olduğu gibi. Zorla bir kapatma olmadı. Şirket, devletin istediği şartları kabul etmeyince hizmeti sonlandırma kararı aldı. Peki Booking tam olarak neydi, hayatımızda nasıl bir rolü vardı?

En başta da dediğim gibi bir rezervasyon sitesi. En ucuz fiyat garantileri var. Fakat otel zincirlerine pek işlemiyor bu en ucuz mevzusu. Ortalıkta baya döndü durdu; en ucuz fiyatı dayatıyormuş, rekabeti bitiriyormuş filan. Şirketin 3 tip fiyat anlaşması var. İlki butik oteller ve alt segment konaklama seçenekleri. Bu kategorideki işletmelerle sözleşme imzalama olayı tamamen doğru. Ama şirket zaten karşılığını yüzlerce hatta binlerce rezervasyon olarak veriyor. İkinci kategori orta segment oteller ve zincir oteller. Bu oteller ile en ucuz fiyat için anlaşıyor, fakat bir dayatma olmuyor. Buradaki anlaşma, diğer acenteleri kapsıyor. Bizzat yaşadığım bir durum, bu şirketten aynı tarih için aldığım fiyat teklifi ile oteli arayarak rezervasyon yaptığımda aldığım fiyat teklifi arasında 200 TL civarı bir fark oluştu. Yani otel bana Booking’den daha uygun fiyat verdi. Bu durumu 3 farklı zincir otelde yaşadım. Üçüncü segment ise Resort Hotel kategorisindekiler. Bunlar ile standart bir anlaşma yapılmıyor. Bizzat görüşülüyor.

Yani üst paragrafın özeti, rekabetin kısmen engellendiğini söyleyebiliriz fakat hem Booking, hem müşteri, hem de işletme sahibinin kazanç sağladığı bir üçgen vardı ortada. Peki Booking bu rezervasyon işlevi dışında ne işe yarıyordu?

Tripadvisor ile birlikte kullanılan, hatta karşılıklı entegre sistemleri ve arayüzleri olan bir siteydi. Yeni yerleri keşfetmek, ziyaretçi yorumlarını okumak ve gerçek fotoğraflarına bakmak için tripadvisor kullanırken, müşterinin çektiği fotoğraf hangi tip odaya aitse, anında o fotoğrafı çekilen oda için Booking bize fiyat teklifi sağlıyordu. Yine otellerin yorumlarını ve puanlarını karşılaştırırken, aynı ekran üzerinden fiyatlarını da görebiliyor ve fiyat/performans parametresine göz atabiliyorduk. Booking’de ise bir indirim olduğunda, anında Tripadvisor’dan yorumlarına ve ziyaretçi deneyimlerine göz atabiliyorduk.

Yani demem o ki, Booking hizmeti kesince Tripadvisor biraz boş kaldı, bir yanı eksik kaldı.

Zannediyorum Tripadvisor da kapatılacak ya da kapattırılacakmış. Acentelere yer sağlayıcı olarak hizmet vermeye devam ediyor çünkü. Örneğin Hotels isimli site ve uygulaması.
En çok merak ettiğim konu ise butik otellerin ne yapacağı, çarkı nasıl döndüreceği…

0%

2 Yorum

    1. Booking zaten açık ancak vatandaşlarımız için ülkemizdeki oteller ve diğer konaklama birimleri liste dışı kalmış durumda. Bunun dışında yurt dışında konaklama ihtiyaçlarınız için halen kullanma imkanınız mevcut. İnternetten kısa bir aramayla Booking nasıl kullanılır rehberlerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu