Girişimcilik Blogu

Değerleme Nedir? Girişimlere Nasıl Etki Eder?

Girişimcilik konusunda çok fazla yazı yazdım, çok fazla şey anlattım. Ancak son zamanlarda bir başka moda daha peydahlandı. Şu değerleme nedir mevzusu, manşetleri süsleyen bir kandırmacadan mı ibaret?

Girişimcilik konusunda çok fazla yazı yazdım, çok fazla şey anlattım. Ancak son zamanlarda bir başka moda daha peydahlandı. Şu değerleme mevzusu, manşetleri süsleyen bir kandırmacadan mı ibaret? Değerleme nedir, ne anlama gelir, gelin bir bakalım.

Öncelikle değerleme kelimesini genelde emlakta duyardık. Artık girişimlerin fonlanmasında ya da yatırım almasında da kullanılan bir terim haline geldi. Dolayısıyla merak eder olduk. Daha önce 400,000 dolar değerleme alıp 1 hafta sonra dağıtılan e-spor takımımız vardı hatırladınız mı? İşte değerleme sizi 1 hafta ünlü yapıyor, sonrası büyük fiyasko.

Değerleme en basit haliyle bir malın, hizmetin ya da şirketin maddi değerinin hesaplanması diyebiliriz. Ancak burada bir sıkıntı var. Çünkü değerleme konusu 2’ye net bir biçimde ayrılıyor. Objektif değerleme ve subjektif değerleme. Subjektif değerleme dediğimiz şey, benim malım pahalı mantığı ile eşdeğer. Yani siz bir şirket sahibisiniz. Bir internet girişimini satın alacaksınız. Görüştünüz, 10,000 dolarda karar kıldınız. Almadan önce kendi şirketinizin ilgili birimine bir ekspertiz yaptırıyorsunuz ve değeri 1,000,000 dolar olarak açıklıyorsunuz. Sonra haber sitelerinde 1,000,000 dolar değerleme ile yatırım aldı manşetleri virüs gibi yayılıyor. Halbuki yaptığınız yatırım ortaklıksa 5,000 dolar, doğrudan satın almaysa 10,000 dolardan ibaret. Subjektif değerleme kendinizin verdiği değerle doğru orantılı artan bir şey. Sizin kullanımınızla, sizin aşkınızla bile alakalı olabilir. Ancak objektif değerleme daha düşük bir bedel ile açıklanır ve malın gerçek değeridir. Değerleme içerisine ayrıca gelecekteki getirisi de katılabilir. Değerleme nedir sorusuna sanırım bir şekilde cevap bulduk.

Buraya kadar her şey anlaşılabilir diye düşünüyorum. Buradan sonrası zaten aklınızda canlanmıştır. Son zamanlarda milyon dolarlık değerlemeler aldı başını gidiyor. Ancak içeriden gelen haberler hiç bir zaman iç açıcı olmuyor. Ülkemizde 200,000 dolar civarında değerleme alan, hizmet sektöründen bir sitenin çalışanından aldığım bilgiler bunu doğrudan onaylar nitelikte. Maaşlar halen düzenli değil, freelancer mantığı ile iş üzerinden komisyon ile gelir sağlıyorlar. Değerlemeyi ve ortaklık yatırımını yapan şirketten demirbaş beklentisi sonuç bulmamış. Ayrıca pazarlama tarafında hala eski düzenleri devam ediyor. Kısacası kârlarına ortak yapıp, alt çalışanın geliri düşürülürken bu hizmet sitesinin sahibi cebini doldurmuş. Doldurmaya da devam ediyor…

Yine bir mobil uygulama, 1,000,000 dolar civarı değerleme aldı. Yani bu mobil uygulama önümüzdeki bilmem kaç yıl, fiziki ve insan gücü varlıklarıyla beraber 1,000,000 dolar değerinde. Ancak hala viral yayılım üzerine kurulu, cebimden 3 kuruş çıkmasın da firmalarla reklam anlaşmaları yapayım karşılıklı havasındalar. Yatırımcısı ofis dışında bir şey vermemiş. Ya da cebi dolan yine arada başkaları oldu.

Özet olarak her işte olduğu gibi, ülke olarak bu işte de bir sıkıntı yaşıyoruz. Futbolda 1 oyuncu transferi yapıldığında bile en az 10 kişinin cebi dolarken, milyon dolarlık şirketler söz konusu olduğunda; bilemiyorum…

Etiketler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı