Oyun İncelemeleri

Detroit: Become Human Demo İnceleme

Oyun incelemelerini ve sizile paylaşmayı ayrı seviyorum. Demosunu denediğim Detroit: Become Human hakkında görüşlerim karşınızda...

Playstation 4 ve Playstation 4 PRO sahiplerinin merakla beklediği Detroit: Become Human oyununun demosu yayınlandı. Yaklaşık 3 GB boyutundaki demo, tek bir görevden oluşuyor. Daha önce bir etkinlik esnasında canlı canlı oynanan ve yayınlanan görev, nihayet konsollarımıza geldi. O zaman Detroit: Become Human inceleme yazısına başlayalım.

Quantic Dream tarafından geliştirilen ve insan olma-insanlaşma psikolojisini bize deneyimleten oyun, literatürde bir ilk. Öncelikle oyunun Türkçe olması gerçekten harika. Dublaj da gelse fena olmazdı. Ancak altyazı da bizim için yeterli. Oyunun demosunda Connor isimli bir androidi canlandırıyoruz. Görevimiz temel anlamda bir rehine operasyonu. Ancak rehineyi ele geçiren kişi de bir android. İsmi Daniel ve onun gibilere kısaca aykırı diyoruz.

İlgili Blog İçerikleri

Detroit: Become Human tamamen hikaye üzerine kurulu. Ben de demodaki hikayeyi sizlerle paylaşayım. 2 ölünün ve 1 rehinenin olduğu olay keşfedilmeyi ve çözümlenmeyi beklemektedir. Connor, önce olayı öğrenmek için ipuçları arar. Silahın nereden alındığını, rehinenin neden silah seslerini duymadığını, aykırının ismini, aykırının rehineyle nasıl bir bağa sahip olduğunu, aykırının öldürdüğü kişilerden bir tanesinin rehinenin babası olduğunu, rehinenin babasını neden öldürdüğünü, diğer ölen kişinin müdahale etmeye gelen ilk polis memuru olduğunu öğrenir. Ayrıca aykırı hakkında ekstra bilgiler de toplayarak, rehineyi bırakması için ikna etme kısmında elinde koz bulundurur.

Oyunun en zevkli kısmı buradan sonra başlıyor. Connor, Daniel ve rehine kız çocuğu Emma ile terasta karşı karşıya gelir. İkna çabaları başlar. Ben burada spoiler vermemek adına kelimelerimi özenle seçiyorum ve ikna çabaları konusuna girmiyorum. Ancak sonları hakkında biraz bilgi verebilirim sanırım. Oyunun birden çok sonu bulunuyor. Bunlardan bazılarında Connor, Daniel ve Emma ölüyor, görev başarısız oluyor. Bazılarında Connor ve Emma kurtuluyor, aykırı Daniel ölüyor ve görev başarılı oluyor. Bazılarında kimse ölmüyor ve görev başarılı oluyor. Kısaca tam bir psikoloji oyunu diyebilirim. Örneğin Daniel bize “Üstünde silah var mı?” diye soruyor. Buradaki yalan söyleme veya söylememe seçeneği bile tamamen sizin için bir psikolojik savaş anlamı taşıyor.

Detroit: Become Human demosunu ben çok çok beğendim, çıksa da alsak denilebilecek bir oyun. 4K ve HDR ile tam bir sinematik atmosfer sunan Detroit: Become Human, grafikleri, sesleri, diyalogları ve hikayesi ile beni aşırı etkiledi. Kesinlikle tavsiye ediyorum.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir