Oyun

Dijital Kütüphane mi? Kutulu Oyun mu?

Geliştiriciler için çok büyük sorunsallardan bir tanesi. Dijital dağıtım mı yoksa kutulu oyun satışı mı? Gelin buna hem yayıncı, hem de müşteri bazında bakalım, inceleyelim ve karar verelim.

Geliştiriciler için çok büyük sorunsallardan bir tanesi. Dijital dağıtım mı yoksa kutulu oyun satışı mı? Gelin buna hem yayıncı, hem de müşteri bazında bakalım, inceleyelim ve karar verelim.

Bundan henüz bir kaç sene önce, geliştirici firmalar da, yayıncı firmalar da kutulu oyun tercihinde bulunuyorlardı. Başlıca sebebi korsan oyunlara karşı ekstra bir güvenlik önlemiydi. Güvenlik önleminden de öte, ne kurtarırsak kârdır mantığı ile gerçekleştirilen bir hareketti. Kutulu oyun ön plana çıkartılarak satışı sağlanıyor ve kâr marjı ile korsan oyunlar göz ardı ediliyordu. Sonrasında ise sürekli güncelleme alan ya da alması gereken oyunlar geliştirilmeye başlandı. Mecburi olarak girilen dijital dağıtımda fark edildi ki, aslında dijital dağıtım ile satışlar daha da yüksek seviyeye çıktı.

Kutulu oyunların kâr marjı azalmaya devam ederken, dijital kütüphaneye eklenen oyunlar daha fazla getiri sağlamaya başladı. Düşüncede aslında kutulu oyunlar halen daha pahalı. Dijital oyunlar ise rekabete çok daha müsait olduğu için, sürekli kârdan indirim yaparak satışlara devam ediyor. Ancak yine de, kutulu oyunların nakliye bedelleri, ülkesine göre gümrük vergileri, yine ülkesine göre satış aşamasındaki vergileri, stok tutma ve depolama maliyetleri, çalışan giderleri, kargolama bedelleri ile çok çok yüksek meblağlara geliyor. Dijital oyunlar ise, tahmini satış rakamı üzerine alınan ortalama ve üzerine eklenen kâr bedeli belirleniyor.

Şimdi biraz örnekler üzerinden gidelim ve 300,000 dolar maliyetli bir oyundan bahsedelim. Tahmini pazar araştırması ile 100,000 satış yapacağını varsayalım. Maliyeti amorti etmesi için oyuncu başı 3 dolar düşmekte. Üzerine 1 dolar yayıncı ve pazarlanan platform maliyetini ekleyelim. Burada publisher ve steam platformunu da doyurduk. Hedefimiz bu oyundan 300,000 dolar kâr etmek ise oyuncu başına 3 dolar daha ekleyelim. Nihai ücretimiz 7 dolar oldu. Satışa koyduk oyunumuzu, çok çok iyi satıyor. Daha 1 haftada 90,000 satış yaptı ve hedefe 10,000 kaldı. Artık hedefimiz 100,000’den fazlası olacağı için, geri kalan oyunculardan elde edeceğimiz kâr miktarını düşürüp reklam giderlerimizi sıfırlıyoruz. Oyun başı 1 dolar kâr hedefine düşürüp satış bedelini 7 dolardan 5 dolara çekiyoruz ve bir anda 50,000 daha satıyoruz.

Dijital platformlar, bünyelerinde bu kararların sağlıklı alınabilmesi için yüzlerce ekip üyesinden oluşan pazarlama departmanları bulunduruyor. Yani benim gibi “oyuncu başı 3 dolar kâr elde etsek” diye kafadan düşünmüyorlar. Bu bir örneklemeydi. Kutulu oyunlar tarafında ise durum çok çok maliyetli. Oyun maliyetini çıkartmak isterken, bir de üst paragraflarda bahsettiğim ek maliyetler de çıkarıldıktan sonra kâr hedefi düşünülüyor ve genelde de tutmuyor. Sadece koleksiyonerler için iyi bir tercih olan kutulu oyunlar, maalesef ülkemizde de bir çok skandalda başrolü oynadı.

Bizler, yeni nesil alışverişçileri olarak indirim kelimesine kolay kolay kanmıyoruz. Yüzlerce karşılaştırma yapıp en uygun fiyatla oynamak istediğimiz oyunları satın alıyoruz. Geliştiricilerin de, bir giyim şirketi gibi hareket etmemesi gerekiyor. Bunun bilincinde olan geliştiriciler ve dağıtımcılar da zaten başarılı oluyorlar.

3 Yorum

  1. eski bir internet cafe işletmecisi olarak diyorumki sanal gözlükle bi yer acıcaksın o zaman ii para kazanırsın bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu