Oyun İncelemeleri

Don’t Starve

Don’t Starve ve multiplayer versiyonu olan Don’t Starve Together, Klei Entertainment tarafından geliştirilen, Minecraft oyunundan beri gelen survival+sandbox kültürünün muhteşem grafiklerle süslenmiş, normal beden sağlığımızın yanı sıra zihin sağlığımızı da oyuna bir parametre olarak koyulmuş mükemmel bir oyun.

Yapımcılar Don’t Starve’ın mantığını hayatta kalma çabası üzerine kurmuş ve “Kaç gün boyunca hayatta kalabilirsin?” sorusuna cevap niteliğinde bir ilerleyişe sahip oynanışını 2 boyutlu grafikleri 3 boyutlu platformda buluşturmuş… Daha ilk bakışta ben bu oyunu oynarım diyeceğiniz bir atmosfere sahip. Oyunun asıl temeli, hayatta kalma ve hayatta kalmak için gereken bilim, geliştirme, üretim, tarım ve kaynak toplama işleri. Eğer çok oyunculu versiyonunu oynarsanız yani Don’t Starve Together sahibiyseniz oyun bir tık daha zorlaşsa da, ekip çalışması işin içine gireceği için fazlasıyla zevk alacaksınız.

Oyunda farklı özelliklere ve yeteneklere sahip birbirinden farklı karakterler bulunuyor. Karakter seçimini tamamladıktan sonra ilk gecenizi ışık altında geçirebilmek adına hemen kendinizi iki boyutlu ve bir ressamın tablosundan alınma grafiklere sahip doğaya bırakıyorsunuz. Beslenmenizi, yaşadığınız yeri ve ekipmanlarınızı kendi zevkinize ve tercihlerinize göre kurguluyorsunuz. Örneğin ben hayvan avlamam diyorsanız tarım ürünleri ile besleniyorsunuz ya da ben etsiz yapamam diyorsanız hayvan avlamaya başlıyorsunuz.

Oyunda çok fazla eşya ve ekipman var. Ayrıca bilim de işin içine girdiği için geliştirmeleri takip etmeniz gerekiyor. Oyunun en önemli parametresi akıl sağlığı. Örneğin karanlık bir gecede kaldığınızda, korktuğunuzda, akıl sağlığınız yerinden oynamaya başlıyor ve halüsilasyonlar görebiliyorsunuz. İlerlediğinde ise gerçekten delirdiğinizi düşünebiliyorsunuz.

Ayrıca belirtmeliyim ki, oyuna Klei Entertainment tarafından sürekli güncellemeler gelmeye devam ediyor. Oyun eskise bile, geliştiriciler oyuna verdiği desteği kesmiyor. Eşya düşürme ve Steam pazarında satma özelliği olduğunu da belirtmeliyim. Yine ek bir bilgi olarak, Steam’de en çok olumlu yorum yüzdesine sahip oyunlardan birisi Don’t Starve ve Don’t Starve Together oyunları. Yine yayıncıların ve Youtuber’ların da sık sık oynadığı oyunların başında geliyor.

Özet olarak eğer tek başınıza, kahvemi koyup loş ışıkta bir oyun oynayayım diyorsanız Don’t Starve, arkadaşlarımla konuşarak ve ekip işi yaparak sımsıcak bir aile ortamında kamp ateşi yakıp şarkı söyleyeyim diyorsanız Don’t Starve Together oyunlarını tavsiye ediyor ve sizi Don’t Starve oyun içi ekran görüntüleri ile baş başa bırakıyorum.

 

0%

Etiketler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı