Espor

E-Spor Federasyonu ile Neler Değişecek?

Türkiye'de yeni oluşturulan E-Spor Federasyonu, e-spor hakkında ne kararlar almış ve ne gibi gelişmeler bizi bekliyor, hepsi E-Spor Blogunda.

Daha önce Türkiye Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Başkanlığı altında faaliyet gösteren, e-spor olarak isimlendirilen ve Elektronik Sporlar olarak açılımı betimlenen spor branşı, federasyon imkanlarının kısıtlı oluşu, bireysel başvurular ve kurum talepleri ile birlikte sadece kendisine ait olan Türkiye E-Spor Federasyonu Başkanlığı olarak 2018’in son çeyreğinde resmi olarak faaliyete geçmesi beklenmekte. Mevcut durumda bir kurucu başkana sahip olan federasyon, yavaş yavaş genel kurulunu ve iç tüzüğünü oluşturmakla meşgul durumda. Mevcut kurucu kadro, bugüne kadar ki e-spor girişimleri ile ilintili olan bir çok ismi bir araya getirdi. Peki bu E-Spor Federasyonu ile e-spor alanında neler değişecek? Gelin hep beraber şu konuyu kurcalayalım.

Öncelikle elektronik sporlar, ülkemizde gelişmekte olan değil, gelişimini tamamlamış ve kitlesini oluşturmuş bir spor dalı olarak göze çarpıyor. Kitle büyüme ivmesi yavaşlamış, doygunluğa ulaşmış ve artık kitlesel değil; maddi açıdan büyüme göstermesi gereken bir spor dalı olarak düşünülmeli. Bu yüzden de e-spor için tek başına bir federasyon gerekiyordu. Devlet nezdinde de bu adımlar atıldı ve artık e-spora ait bir federasyon bulunuyor. Bu E-Spor Federasyonu’nun önceliği tabi ki mevcut e-spor etkinliklerini resmileştirip belirli kurallara ve kanunlara bağlamak. Yani önüne gelen firma ben e-spor turnuvası yapıyorum diyerek maceradan maceraya koşamayacak. E-spor diğer spor dallarından ayrı olarak kendi içinde de bir çok branşa ayrılan bir yapıya sahip. Yani e-spor içinde League of Legends, Counter-Strike: Global Offensive, Dota II, Fortnite, PUBG, Fifa, Zula, Wolfteam ve PES gibi bir çok oyun; dolayısıyla branş bulunuyor. Bunların tamamını tek bir yapıda standarda bağlamak da epey zor…

Türk E-Spor Endüstrisinde 2019 Yılı Beklentilerim

Türkiye E-Spor Federasyonu da işte bu yüzden kuruldu. Bütün bu oyunlarda ve daha fazlasında belirli ana kriterler belirlenip, organizasyonlar çapında belirli standartlar yakalanmak isteniyor. Örneğin oyunların hakem atamalarına belirli kurallar getirilecek. Ya da e-spor ile ilgili ticari faaliyette bulunmak isteyen özel ve tüzel kişiler, artık E-Spor Federasyonu’nun iznine ve denetimine tabi olacak. Şu anda da, saydığım oyunlar çerçevesinde e-spor faaliyeti yürüten ve kulüp olarak anılsa da aslında birer şahıs veya limited şirketi olan oluşumlar, yavaş yavaş gerçek birer kulüp statüsüne geçecek. Federasyonun yapacakları elbette bunlarla sınırlı da değil. Anlaşmazlıkları çözmek, kulüpler birliğini oluşturmak, e-spor akademileri kurmak, e-spor tanıtımını yapmak, e-spor eğitimcilerini oluşturmak, profesyonel oyuncuların haklarını gözetmek, sözleşmeleri denetlemek, devlet desteği sağlamak, devlete vergi kazancı sağlamak, turnuvaların ve maçların düzenini sağlamak, iş birliklerini kontrol etmek, kulüplere ek kaynak yaratmak ve daha sayamadığım bir çok şey, ancak ve ancak e-spor dalı için oluşturulan bu federasyon ile mümkün olacak.

Kişisel görüşüm olarak, ülkemiz adına e-spor konusunda daha bir çok gelişme bekliyorum. Türkiye E-Spor Federasyonu çok değerli isimlerden oluşuyor ve ülkemizin e-spor sektörünü yaratma, değerini koruma ve gelişimini sürdürebilme adına çok değerli çalışmalarda bulunacaklarını düşünüyorum. Diğer e-spor içeriklerimi e-spor blogu kategorisinden okuyabilir, diğer içerikler için ise ana sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu