E-Spor BloguGirişimcilik Blogu

E-Spor Girişimleri

Bugünkü dosyamız e-spor girişimleri ve Türkiye'de e-spor yatırımları ile alakalı girişimler ve girişimci yazısı. E-Spor'un gelişmesi için...

İlk defa iki kategorinin kesişim kümesinde bir konu ile karşınızdayım. Oyun Sektörü ve Girişimcilik… Gelişen bir sektör, her gün büyüyen kitlesi ile trend çizgisi göklere doğrulan elektronik sporlar sektörü… Bundan 2 sene öncesi rekabetçi oyun diye tanımlayabildiğimiz e-spor, artık tam bir sektör, bir endüstri halini almış durumda. Bugünkü dosyamız “E-Spor Girişimleri”…

Ülkemizde e-spor, bundan 12 yıl öncesine dayanan turnuva geçmişiyle her zaman var olmuş bir etkinlik olarak kayıtlara geçiyor. Ancak hiç bir zaman turnuvada yarışanlar ve çevresi dışında bilinen bir etkinlik türü olamadı. 5 sene öncesi League of Legends ile bu turnuvalar yavaş yavaş etkinlikten e-spor müsabakası olarak adlandırılmaya, tanınmaya, bilinirlik kazanmaya başladı. Ardından Fifa, Wolfteam, Zula vb oyunlarla farklı kitleleri de bu sektöre çekerek endüstri halini almaya başladı. Counter-Strike: Global Offensive de, henüz ülkemizde büyük bir organizasyonda yer almamış olsa da, global çaptaki başarısı ile izleyici kitlesi yaratmayı başardı. Şimdilerde ise ülkemizde bile dev sponsorların girdiği, dev yatırımcıların dev yatırımlarda bulunduğu dev bir sektör halini aldı. Haliyle yerli girişimcilerin de dikkatini çekmeye başladı.

Son 2 senede girişimler ve yatırımlar elektronik sporlar çevresinde gelişmeye başladı. Bugüne kadar ki en büyük olay ve bu başarı öyküsünün meşalesini yakan kişi Hakan Baş oldu. Oluşturduğu takımla, kalite kokan atılımlarıyla ve sektöre ünlü markaları, insanları çekmesiyle, gerçekten de meşaleyi ateşleyen girişimci olmayı başardı. İlk olarak bir Nike formasını e-sporda görmemizi sağladı. Ünlülerden bir e-spor takımına destek videoları ile e-sporun aileler tarafından da bilinmesini sağladı. Ülker gibi dev bir markayı göğüs sponsoru yaparak ülkemizin en büyük şirketler grubunu e-spor yatırımı yaptırmaya teşvik etti. Ülker’in girdiğini gören diğer dev markalar hemen bu konuda piyasa ve pazar araştırması yapmaya başlayarak, birer birer sektöre gerek sponsor olarak gerek yatırımcı olarak giriş yapmaya başladı. Yine Bahçeşehir Üniversitesi’ni isim hakkıyla birlikte e-spora çekerek hem ilk defa e-sporcu bursu olayını gündeme getirdi hem de eğitim tarafında da istediğimiz atılımı yapmaya başardı. Bitmedi, alt takımının slotunu vererek Fenerbahçe gibi dev bir spor kulübünün derneğini de e-spor sektörüne çekerek endüstrileşme hızını arttırdı. Böyle bir kategoride, böyle bir blog yazısında, bu meşaleyi yakan saygıdeğer Hakan Baş’ı anmamak, yaptıklarının ufacık bir kısmını anlatmamak olmazdı. Diğer yatırımlarını ve hayatını kendi blog sitesinden de okuyabilirsiniz.

Peki çevremizde neler oluyor? Yani iş adamlarının girişimleri değil de, bizler gibi sermayesiz başlayan girişimler? E-spor girişimleri arasında sayabileceğimiz yüzlerce girişim var ancak bir kaçından bahsetmek istiyorum. Örneğin son günlerde sıkça adını duyduğumuz, Demirören Ventures’dan 1.5m değerleme alan Bilemezsin isimli uygulama e-spor tarafını açtı. Benim haberim sevgili arkadaşım, gözüm kapalı güvenebileceğim bir insan olan Yusufcan Aksu’dan oldu. E-spor ile ilgili onlarca değil, yüzlerce değil, binlerce uygulama ve oyun geliştirildi. Öyle ki, Pro Gamer Manager isimli bir oyun ile e-spor takımı menajerliği dahi yaptık.

Bir de diğer sektörleri etkileyen bir trend halini aldı e-spor. Yani mesele doğrudan e-spor girişimleri değil, diğer sektörlerde de e-spordan etkilenen girişimler olarak adlandırabileceğimiz atılımlar atıldı. Bugün görüyorum ki, A101 ve BİM dahi e-spor sektöründen etkilenerek zaman zaman oyuncu ekipmanları satışı yapmaktalar. Yine Teknosa, Bimeks, Vatan Bilgisayar, MediaMarkt gibi bir çok büyük elektronik ürün perakendecisi de oyunculara özel oyuncu ekipmanları, oyuncu ürünleri ve aksesuarları satmaya başladı. Yine bir çok e-spor organizasyonuna sponsor olmaya başladılar.

Sadece oyunculara özel hizmet veren girişimler de var bu perakende sektöründe. Örneğin E-GameShop isimli firma, Emre Işık isimli girişimcinin ve ekibinin atılımlarıyla çok hızlı büyüyen bu sektörde çok hızlı büyüyen bir proje yaratmayı başardı. Sadece oyunculara hizmet veren, oyuncu ürünleri ve oyuncu ekipmanları satışı yapan bir çok mağaza da bu sektöre oyuncu olarak girmeye başlayacaktır.

Aklıma gelen, sizlere aktarmak istediğim, e-spor girişimleri ve girişimcileri hakkında yazmak istediklerimi sizlere aktarmaya çalıştım. Umarım hoşunuza giden bir blog içeriği üretmeyi başarmışımdır. Ve yine, umarım bu e-spor sektörü Türkiye’deki büyümesine devam eder. Hoşçakalın!

11 Yorum

  1. Benden ve özellikle de Bilemezsin’den bahsettiğin için teşekkürler. Ayrıca mütevazilik yapmaya gerek yok. Sen de Türkiye eSpor sektörüne en çok katkı yapanlar arasındasın. Takım yöneticiliği, oyun haber sitesi, üniversite elçiliği unutulacak katkılar değil. Teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir