E-Spor Blogu

E-Spor Haberleri Yapan Siteler

E-spor hakkında çok fazla şey yazılıp çiziliyor. E-spor haberi ya da e-spor haberleri yapan siteler çok fazla çoğaldı. Peki gerçekten işlerini iyi yapıyorlar mı? Gelin birlikte bu kazanç kapısının altını eşeleyelim.

Son zamanlarda, her olayda olduğu gibi e-spor konusunda da bir “para kazanma hırsı” baş gösterdi. Büyüyen her sektörde hatta her aranma hacminde dahi yüzlerce parselleme yapılıyor. Ülkemizde e-spor kültürünün de değişken hızlarda büyümesiyle beraber yüzlerce e-spor haberleri yapan, daha doğrusu yayınlayan site peydahlandı. Biraz bakalım bu işe, çünkü hiç normal değiller.

Öncelikle oyun haber sitesi konulu yazımda da belirttiğim gibi, e-spor haberleri sitelerinde de içerik üretmekten öte, var olan şeyleri evirip çevirip önümüze servis etmeleri durumu var. Haberler tabi ki yoktan var edilemez, kastettiğim şey bu değil. Kastettiğim şey, Facebook’ta 2 tane e-spor takımı sayfası takip edip, arada lol esports resmi sitesine uğrayıp, arada ESL sayfalarını kontrol edip, gördükleri haberleri farklı kelimelerle yeniden servis etmeleri. Yani en azından bir Twitch takip et, Fnatic eğer Navi’yi yendiyse, izleyip beğendiğin taktikleri, skorları yaz. O da yok. Dark Passage, Facebook sayfasından bir oyuncuyla anlaştığını duyuruyor, kıçıkırık yüz tane e-spor haberleri yayınlayan site de metni kopyalayıp, oyuncunun fotoğrafını koyup yayınlıyor. Ulan Dark Passage’ın senden binlerce kat fazla takipçisi var. Resmi ağızdan haberi alamayan adam seni nereden bulacak da haberi olacak.

Konuyu çok dağıtmak istemiyorum. Ancak alıntı haberlere alışkınım. Bir çok oyun ve e-spor haberleri yayınlayan site bunu yapıyor. Mesele artık bu da değil. E-spor konusunda “Naru Team Aurora’da!” diye haber yapıyorlar, en azından bir kişisel yorumunu ekle. Bir Naru analizi ekle. En azından son 2 yıllık istatistiklerini ekle. Onlar da hazır olarak bulunuyor ama en azından resmi sayfadaki Facebook gönderisinden biraz farkın olsun. Önüne gelen günlük 100 tıklanmayla e-spor haber sitesi sahibi olduğu için artık normal karşılıyorum.

E-spor haberleri yayınlayan sitelerden bir kaç tane ilgimi çekeni var elbette. 5mid eskisine nazaran daha çok özgün içerik üretmeye başladı. Keza e-sporkolik isimli bir site de, Facebook sayfasını geliştirdikten sonra orjinal içeriklere yöneldi. Ancak yine yeterli sayıda ya da yeterli yüzdesel oranda özgünlük yok diyebilirim. En azından beni tatmin etmiyor. Bu saydığım 2 site, diğer e-spor haber sitelerine göre çok daha fazla özgün içeriklere sahipler, en azından bir çaba var. Sağda solda göreceğiniz bilgileri toplayıp tek bir resimde günün e-spor gelişmeleri diye sunmaları dahi bir emek ortaya koyuyor. Umarım daha kaliteli işleri de ortaya çıkarırlar, misal; habercilik başarılarına imza atarlar! Bu çok çok önemli e-spor adına.

Bir de fikir ortaya atayım, madem bu sağda solda gördüğü Facebook postlarını toplayıp haberleştiren bir kitle de var. Haber sitesi olduğunu sanan… O zaman siz de ajans kurun, e-spor haberleri ajansı yapın adını da. En azından bir ajans mercisi olursunuz. Haber sitelerine ücretli üyelik sunup, onlara Türkiye’den ve Dünya’dan tüm e-spor gelişmelerini servis edersiniz.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir