E-Spor Blogu

E-Spor Takımı Kurmak İçin Gerekenler

Günümüzde e-spor takımı kurmak konusunda çok fazla sorun yaşayan insan var. Özellikle League of Legends, PUBG, Counter-Strike: Global Offensive gibi oyunlarda kurulan e-spor takımları, oldukça kısa bir süre sonra dağılmaya mahkum oluyorlar. Bunun önüne geçmeli ve e-spor sektöründeki e-spor takımları çöplüğünü ortadan kaldırmalıyız. Ama nasıl?

Bugüne kadar e-spor blogu içerisinde onlarca yazı yazdım. E-spor takımları konusunda yazdığım önemli yazıları aşağıya iliştiriyorum.

E-Spor Takımları Sponsorluk Dosyası

E-Spor Nedir? E-Spor Tarihi ve E-Sporcular

Türkiye’de E-Spor

E-Spor ve Başarı Kıstasları

Yukarıdaki yazılarım dışında, bu yeni ve dinamik sektöre dair bir çok yazım da bulunmakta. Ancak önemlileri yukarıya ekledim. Gelelim konumuza. E-spor takımı kurmak için ne yapmak lazım? Nasıl daha iyi, daha uzun ömürlü ve daha kurumsal bir e-spor takımı kurabiliriz?

Öncelikle takım kurma işini yapacak kişi, yani bir nevi kulüp sahibi olan kişinin CV’si çok çok önemli. Daha önce hem oyun sektöründe, hem e-spor sektöründe, hem de maddi sorumluluk alınan projelerde bulunmuş olması gerekiyor. Ayrıca e-sporcu geçmişi de işin ekstrası olarak artı katabilir. Bunun dışında çevresinin geniş olması da çok çok önemli. İletişim kabiliyeti yüksek, İngilizce dışında bir dil daha biliyor olması, onu çok çok öne geçirir. İyi bir bilgisayara sahip olması, iyi ekipmanlara sahip olması, iyi bir internet hızına sahip olması, bolca boş vaktinin olması, seyahat engelinin bulunmaması, maddi açıdan kurduğu takımı destekleyebilecek olması ve spor hukukundan az buçuk da olsa anlaması gerekir. Bunlar olduğunda ön koşullar hazırlanmış olur. Sonrasına gelelim…

E-spor takımı kurmak, hadi kurdum demek ile olmuyor. Eğer kulüp sahibi önce teknik ekibi oluşturursa çok daha mantıklı bir hareket sergilemiş olur. Teknik ekibe oyuncu seçimlerini bırakıp, kendisi sadece sözleşmeler ve maddi akış üzerinde söz sahibi olursa çok daha kurumsal bir ilerleyiş yaşanır. Ayrıca başarı için gerekli olan altyapıyı, gaming house gibi olanakları ve takımın gelir-gider dengesini korumak amacıyla imzalanan sponsorluklar da, takım sahibi tarafından gerçekleştirilmelidir. Her zaman için takım sahibi, oyuncularla haşır neşir olmak yerine, personellerini görevlendirmeli ve olası sorunlarda cezayı teknik ekibe kesmeli.

Sosyal medya çağımızın en büyük gereksinimi. Bununla ilgili de bir yazı yazacağım. Ama burada kısaca değineyim. Takımın ya da kulübün bünyesinde mutlaka sosyal medya departmanı barındırılmalı ve e-sporcuların sosyal medya hesapları, bu danışmanlar tarafından yönetilmeli. Sponsorluk görüşmelerinden tutun da, oyuncuların psikolojik sağlığına kadar bir çok kategoride avantaj sağlayacaktır sizlere.

E-spor takımı kurmak konusunda endişe taşımalısınız ve asla fevri hareketlerde bulunmamalısınız. Aceleyle alınmış kararların çok ciddi sonuçları olabilir. Yine bir Facebook sayfası açarak, 5 tane de oyuncu arkadaşınızı oyun oynatarak takım kurmuş sayılmazsınız. Her zaman için kurumsallığa önem vermelisiniz.

Etiketler

Burak Şengüloğlu

Oyun dünyası ile çok çok erken yaşta tanışmış, 9 yaşındayken gül gifleriyle süslü ilk sitesini açmış, bir ara e-spor'a ve oyun haberciliğine sarmış, şu sıralar oyun geliştirme, firmalara danışmanlık hizmeti ve makale hizmetleriyle hayatının akışına kendisini kaptırmış bir şahıstır.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Buna da Göz At

Kapalı
Kapalı