E-Spor Blogu

E-Spor Takımları Sponsorluk Dosyası

E-spor takımları sayısı oldukça artıyor. Ancak aleladede kurulan takımlar, sponsor bulmakta güçlük çekiyor ve maddi yetersizliklerden dolayı kepenk indiriyor. Ben de sponsorluk dosyası hazırlama konusunda bir kaç ipucu verdim.

Son zamanlarda karşıma sık sık çıkan sorunlardan bir tanesi, e-spor takımları için sponsor bulma problemleri. Özellikle danışmanlığını yaptığım şirketler hangi e-spor takımı ile başarıya ulaşacağını bilemezken, e-spor takımları tarafında da şirketleri nasıl etkileyecekleri konusunda büyük bir eksiklik var. Bu konu hakkında bir kaç ipucu vereceğim.

İlk olarak sunum olmazsa olmazdır. Siz bir Youtuber ya da streamer da olsanız, e-spor takımı da olsanız ya da bir Facebook sayfası da olsanız, iş birliği yapacağınız firmalara mutlaka bir sunum göndermelisiniz. PDF ya da PPT formatındaki bu sunumda neler olmalı ona da bakalım.

Eğer e-spor takımıysanız ve bir sponsorluk dosyası hazırlamak istiyorsanız, öncelikle takımınızı, tarihçesini, mevcut başarılarınızı, varsa fiziksel mal varlıklarını, varsa diğer iş birliği bağlantılarını net olarak belirtin. Sonrasında oyuncu ekibi, teknik ekibi ve yönetim ekibini güzelce tanıtın. Mutlaka yönetim kısmındaki tanıtım için CV’lerden de faydalanın. Oyuncular için ise Leaguepedia gibi bir bilgilendirme kılavuzu oluşturun. Ayrıca takımın hedefleri, her hedef ya da kilometretaşı sonrasındaki beklentilerini ve kısa vade ile uzun vade hedeflerini tek tek belirtin. Mutlaka sponsorluk beklentisi içinde “ya ne verirlerse kârdır” beklentisi olmasın. Kesinlikle ne istediğinizi bilin. Ne istediğinizi bilmenin yanında, o sponsorluk dosyasının en önemli kısmına geçin. Firmaya ne verebileceğinizi sayfalar halinde dökümünü yapın.

Benim karşılaştığım en büyük sıkıntı genelde bu cümle oluyor. Başarılı bir e-spor kulübü de olsa, firmaya iş birliği süresince verebileceği karşı desteği ya da hakedişleri elde edecek maddeleri bilemiyor e-spor yöneticileri. Yani sponsor olacak firma, bu sponsorluk ve yatırım sonucunda elde edeceği veriyi sapmalarla bile olsa görmek istiyor; ancak göremiyor.

E-spor takımları için özellikle ülkemizde durum böyle. Her gün 4-5 tane e-spor takımının kurulduğu League of Legends için, henüz ne yapacağını bilmeyen yöneticilerle dolu ekipler var. Biraz daha profesyonel bir ortamı ve kurumsallığı yakalayan takımlar zaten başarılı oluyor. Sadece e-spor anlamında başarılı olmak yetmediği gibi, kurumsal anlamda, maddi getiri kaynakları bulma anlamında da başarılı olmak gerekiyor.

Umarım biraz ipucu yakalamışsınızdır. Umarım ülkemizde e-spor çok daha iyi yerlere gelecektir.

4 Yorum

  1. isviçre çakısı gibisin hocam. en azından yeterli bilgin olmayan bir konu yok diye düşünüyorum. internetin güzin ablası 😀

  2. beşiktasın dunya sampıyonasında cevırdıgı macı tekrar tekrar ızlıyorum hecarım ya adamsın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir