Girişimcilik Blogu

E-Ticaret Sitelerinin Geleceği

E-Ticaret siteleri ve e-ticaret yazılımları hakkında bir blog yazdım. Ayrıca e-ticaret sitesi açmak için dikkat etmeniz gereken hususlar da..

Biraz oyun sektörü dışına çıkmak zorunda kaldım. Son zamanlarda girişimci olmak isteyen gençlerin yöneldiği ana sektör blogger’lık, fenomen sayfa yönetimi, ufak çapta oyun geliştirmeler, mobil platformlara uygulama girişimleri iken, orta yaş grubunda muhteşem bir e-ticaret siteleri çılgınlığı başlamış durumda.

Kaçırılan ufak bir detay var. Rekabet. Son zamanlarda hazır e-ticaret sistemleri ya da e-ticaret yazılımlarıyla bu sektöre giriş epey kolaylaşmış olsa da, sıklıkla başarısız yatırımlar görmeye başladım. Satın alınan 1000-2000 liralık sistemler ile dışarıdan xml ile stok tutmadan satış yapmaya çalışıp batan tam 3 kişiye rastladım. Danışmanlık hikayem de böyle başladı aslında.

Öncelikle hazır yazılım kullanmak yanlış değil. Neticede şuan bu yazıyı okuduğunuz platform da bir hazır yazılım üzerine kurulu. Ancak sorun şurada başlıyor. Gereksinimler…

Biz Türk insanı olarak genelde kulaktan duyma bilgilere bayılırız. Sağlığımız söz konusu olduğunda “kaynımda da var, şu ilacı kullan hemencecik geçer” gibi laflar işitir, nedense gereksiz bir inanç kıvılcımı ateşlenir içimizde. Bu e-ticaret sektöründe de durum bu şekilde. Falanca şahıs site açmış zengin olmuş. Arkadaşım! Bu e-ticaret mevzusu hadi site açıp satalım gibi kısa bir süreç değil. Önce bu sektöre girme sebebinizi yazın boş bir kağıda. Eğer para kazanmak gibi sığ bir sebep yazacaksanız o kağıdı yırtın ve çekirdek çitlemeye devam edin. Devam edelim… Giriş sebebiniz yurt dışından ithal edeceğiniz çok uygun fiyatlı ve arzı yüksek olmayan, talep potansiyeli yüksek bir ürün grubu ise evet size reçeteyi vereyim; hazır sistem… Çünkü burada müşteri için en önemli şey zaten uygun fiyatınız ve alternatifsiz oluşunuz. Süreci hızlandırmak adına siz ithalat işi ile uğraşırken, tüm web taraflı işleri profesyonel bir e-ticaret sistemine emanet edebilirsiniz.

Sebebiniz sıradan, yerli aracılardan çekeceğiniz ürünler ise? O zaman kendi yazılımınıza ya da en azından özgür olacağınız Opencart vari php tabanlı uygulamalarda taraf tutmanız gerekir. Çünkü sizin bu sıradan ürünler satma fikriniz herkesin aklında. Daha da kötüsü piyasada yüzlerce site var. Siz ne yapacaksınız? Farklı olacaksınız. Hepsiburada, N11 gibi e-ticaret devlerinin sadece her gün son kullanıcıya farklı hizmet sunabilmek adına kafa patlatan departmanları var. Siz bir “slider”, altına da ürünlerinizi koyarsanız bittiniz demektir. Bunu yapmayın. Yenilikçi olun. Size farklı ürünler satın da demiyorum. İlk kez bir ürünü üretip satın da… Sadece aynı ürünü en iyi ve en farklı şekilde sunun. Hani bu meşhur Starbucks mevzusuna benziyor. Evde yapacağınız filtre kahve 1,25 TL, dışarıda herhangi bir yerden alacağınız filtre kahve 2 TL, Starbucks logolu karton bardakta filtre kahve 6,75 TL. Hepsi kahve, hepsi birbirinden içerik olarak farksız. Benim gibi bir kahve gurmesine gidip de “omo storboks kohvoso çok gozol” demeyin. İnanın piyasada daha uygun fiyatla çok daha kaliteli taze çekirdekten çekim filtre kahveler var. Ancak dediğim gibi mesele sunum.

Yapılan sık hatalara değindikten sonra biraz da e-ticaret sitelerinin geleceğinden bahsedeyim. Bu kadar hata ile Türkiye’de tam bir e-ticaret sitesi çöplüğü olacağından eminim. Artık 200 TL’ye kadar düşen kalitesiz yazılımlar, sektörde fikir üretmeden on binlerce lira yatırım yapanlar, kaliteli bir proje ortaya çıkarmayanlar, beynini çalıştırmayan ekip kuranlar tarafından sektör dört bir koldan çöp projeciklerle dolacaktır. Üzgünüm ama durum bu şekilde e-ticaret siteleri için.

Bugün de içimi bu sektöre döktüm, bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

0%

4 Yorum

  1. Biraz yiğidin hakkını öldürmüşsün güzel kardeşim ama düşüncelerinin doğru yanları da var maalesef.

  2. Dropshipping e-ticaret sektörünü çok derinden yaralıyor.Bu nedenle e-ticaret sektörünün geleceğinde stok malzeme tutabilen büyük şirketler yada kendi yaptığını ürünün butik sitesinde saten küçük e-ticaret siteleri kalacak.Bu butiklerde platformlarda varlığını sürdürerek platformaları ayakta tutacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir