E-TicaretSosyal Medya

E-Ticaret ve Sosyal Medya

Selamlar. Son zamanlarda instagram satışları artışıyla e-ticaret tarafında bir tutarsızlık oluşmaya başladı. Özellikle orta ölçekli e-ticaret sitelerinin sosyal medya ile arası pek de iyi geçmiyor. Bu konu hakkında bir kaç yorumum olacak.

Selamlar. Son zamanlarda instagram satışları artışıyla e-ticaret tarafında bir tutarsızlık oluşmaya başladı. Özellikle orta ölçekli e-ticaret sitelerinin sosyal medya ile arası pek de iyi geçmiyor. Bu konu hakkında bir kaç yorumum olacak.

Şahsen içinde bulunduğum projeler de dahil olmak üzere, orta ölçekli bir çok işletme, satışlarını e-ticaret platformları aracılığıyla yapıyor. Bir de tam tersi olanlar var. Bunlar küçük ölçekli işletme ya da ev ortamından ticarete atılıp sosyal medyayı satış kanalı olarak kullananlar. İşte burada işler karışıyor. Kullanıcılar instagramdan satış yapan sayfalara o kadar çok alışmış ki, siz işletmenizi sosyal medyaya taşımak, kitlelere ulaşmak isterken, gelen kutunuz ürün soruları ya da fiyat soruları ile dolup taşıyor. Sipariş veren mi dersiniz, iade işlemi gerçekleştiren mi?

Peki e-ticaret siteniz ile sosyal medyayı nasıl etkin kullanabilirsiniz? Özellikle de bir önceki paragrafta bahsettiğim sorunlara maruz kalmadan… Cevap çok basit. Kalıp metinler oluşturun ve kitlenize sitenize bakma alışkanlığı yükleyin. Bunun için 1 elemana mutlaka ihtiyacınız var. İkinci yapacağınız işlem de, sürekli olarak “story” adı verilen durum paylaşımlarını özgün bir kalıp ile hazırlayıp farklı ürünler için e-ticaret sitenize yönlendirmek. Yani örneğin bir ayakkabı satışı yaptığınız bir siteniz var. Instagram hesabınızda story kısmına güzel bir kalıp tasarım içerisine o spor ayakkabı modelini koyun. Fiyat ve kampanya bilgisini de yazıp “yukarı kaydır” özelliğini kullanarak sitenizdeki ilgili sayfaya yönlendirin. İşte bu kadar basit.

Bunlar dışında etkin yöntemlerden bir tanesi, ticket yani bilet sistemi ile destek vermek. Kullanıcılarınızın soracağı sorular için buraya bir yönlendirme yaparsanız, zamanla sosyal medya tarafındaki gereksiz trafik engellenecek ve gerçekten almanız gereken mesajları görebileceksiniz. Örneğin bir Youtuber size DM’den mesaj gönderdi. Siz bunu o gereksiz sorularla kaçırabilirsiniz. Ancak cevabı zaten sitenizde var olan soruları yine sitenize yönlendirmeyi başarırsanız, o Youtube fenomeninden gelen mesajı da kaçırmazsınız.

Umarım aklınızda bir kaç fikir oluşmuştur. Ben bu uygulamayı kendime adapte ederek başarılı olduğumu düşünüyorum. Bir sonraki girişimcilik ve e-ticaret yazısında görüşmek üzere, hoşçakalın!

2 Yorum

  1. ürünü biliyorsam neyse de ne olduğu belirsiz ürünler için sosyal medya yine de pek güvenli gelmiyor bana.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu