Oyun

Eloboost Nedir? Sonuçları Nelerdir?

Eloboost son zamanlarda oldukça popüler bir uygulama. Ancak eloboost nedir gibi soruların yanıtını dahi veremeyenler için bir blog yazısı hazırladım.

Eloboost terim anlamıyla, elo ve boost kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Elo, çevrim içi çok oyunculu ya da doğrudan rekabetçilik taşıyan oyunlardaki seviyemizi belirleyen, galibiyet mağlubiyet ya da beraberlik oranlarımıza göre değişen, bazı oyunlarda oyun içi davranışlarımıza göre yükselip düşebilen bir puanlandırma sistemi. Genelde eşleştirmek için kullanılmakla beraber, bazı oyunlarda doğrudan elo puanı olarak gösterilmez ve bunun yerine o elo puanının karşılık geldiği elo puanları sınırlarına göre bir lige ya da rütbeye yerleştiriliriz. Sanırım elo nedir açıklaması en düzgün şekilde böyle yapılabilir. Geçelim boost tanımına. O pek anlaşılması zor değil, arttırmak, yükseltmek, hızlandırmak gibi anlamlara sahip bir kelime. Şimdi bu 2 tanımı birleştirin, eloboost nedir sorusuna yanıtı da buldunuz.

Peki eloboost olayı yasal mı, öncelikle bununla ilgili çok şey konuşuluyor. Yasal değil, ancak yasa dışı da değil. Ortada bir şey. Yani bununla doğrudan ilgili bir internet kanunu yok. Ancak etik mi sorusunun cevabı kesinlikle etik dışı. Eloboost, genelde bir oyunda başkasının hesabına daha yetenekli biri tarafından giriş yapılarak gerçekleştirilen bir eşleştirme puanı yükseltme işlemidir. Size bunu günlük hayattan açıklayayım. Türk futbolunda üçüncü lig seviyesinde olan bir futbol takımında 11 tane süper lig futbolcusu koyup onları maskeleyin. Süper lige çıkarın ve eloboost işlemi bitsin. Sonra o üçüncü ligden süper lige çıkan takımın gerçek oyuncuları süper ligde maç yapsın. Sonuç mu? Tamamen hüsran. Burada ilk olarak lig çıkmayı hakeden takımların hakkı gaspediliyor. İkinci olarak ligin kalitesi düşüyor. Ve son olarak da haksız bir şekilde eloboost esnasında yenilen takımların moralleri bozuluyor. Onlar 3. lig takımına yenildiğini düşünür ve moral bozarken, aslında süper ligden 11 tane yıldıza yeniliyorlardı.

Eloboost böyle bir şey. Siz eloboost yaptırarak liginizi, rütbenizi yükseltip hava atarken, aslında altınızda kalan ve aslında sizden daha yetenekli yüzlerce, binlerce ve hatta oyununa göre on binlerce kişinin hakkını gasp edip, onların morallerini bozup ve bulunduğunuz ligin rütbenin kalitesini düşürüyorsunuz. Bu yüzden eloboost yaptırmayın. Eloboost yapanların ise her ne kadar haklı sebepleri olursa olsun (yetenekliyim, paraya ihtiyacım var vb.) yapmamaları gerekiyor. Eğer o oyunda yetenekliysen, koç olarak görev yap. Ya da profesyonel arenaya katıl. Hatta bu konuda görüşlerimi merak ediyorsan Türkiye’de E-spor isimli bir yazım da var.

2 Yorum

  1. gazı kaçmış kola gibi zevki kaçmış şekilde yüksek rütbede oynasın zırtopozlar. düşecekleri yer yine en dip nasıl olsa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu