Rehber

En Geniş Twitch Rehberi

Twitch.tv platformunda yayıncılığa başlamak isteyen streamer adayları için ayrıntılı bir Twitch rehberi hazırladım.

Selamlar! Uzun zamandır planladığım bir içeriği nihayet yazmaya ve yayına almaya karar verdim. Streamer olmak isteyen ya da halihazırda Twitch üzerinden yayın yapmaya devam eden anlık içerik üreticileri için devasa bir rehber geliyor. Doğrudan Twitch rehberi de olmayacak şekilde, yayıncılığın tüm alanlarını, tüm yapı taşlarını ve tüm tüyolarını derlediğim bir rehber hazırlamak en iyisi olacaktı.

Twitch nedir?

Twitch aslında bir sosyal medya platformu. Nasıl Instagram, Facebook ya da Twitter (Scope) üzerinden canlı yayın açabiliyorsanız, Twitch platformunda da sosyal hesabınızı ve profilinizi oluşturarak canlı yayın gerçekleştirebileceğiniz bir kanala sahip oluyorsunuz. ABD merkezli Twitch platformu, Justin.tv kurucularından Justin Kan ve ortağı tarafından Haziran 2011 yılında kuruldu. Asıl odak noktaları geleneksel medyayı dijitale daha etkileşimli ve içerik odaklı bir şekilde taşımaktı. Nitekim bunu başardılar ve 2014 senesinde Amazon, Twitch’i tam 970.000.000 dolar bedel ile satın aldı.

Twitch sohbet ve etkileşim odaklı bir canlı yayın platformu olsa da, asıl konsepti tabi ki de oyun yayınları üzerine kurulu. Kategorizasyonu oyunlara göre tasarlanan ve sonrasında IRL gibi seçenekleri ekleyen Twitch platformunda, görsel içerik üreticileri canlı yayın yaparak çeşitli gelirler elde ediyor. Bu gelirlere aşağıda ayrı bir başlık altında değineceğim.

Streamer nedir?

Streamer aslında kelime olarak akışı sağlayan kişi anlamına geliyor. Burada bahsettiğim akış tabi ki de canlı yayın! Oyun oynarken, sohbet ederken, resim çizerken, şarkı söylerken ya da izlenmeye değer görsel ve işitsel içerik üreten herkese streamer deniyor. Twitch, Youtube, Facebook, Scope ve benzeri platformlarda düzenli yayın yapan kişilere streamer dendiği gibi, bu kişilerin sosyal medya hesapları ya da ekstra işlerde yürüttükleri faaliyetlerden dolayı influencer tanımı da uymakta. Eğer influencer tanımı hakkında bir fikriniz yoksa Influencer Nedir? içeriğine göz atabilirsiniz.

Twitch kullanma kılavuzu

Öncelikle, Twitch.tv platformu hem izleyici hem de yayıncı olarak ayrı ayrı kullanıma sahip. İzleyici olarak bilmeniz gerekenler; sadece ana sayfa ve herhangi bir yayın kanalında kullanacağınız bazı kısımlardan meydana geliyor. Şimdi bunu resim üzerinden numaralandırarak anlatayım.

Twitch Resimli Anlatım

1 numaralı alan hemen hemen her sitede yer alan ana menü. Bu ana menüde “Takip Edilen” ile favori kanallarınıza, “Gözat” ile keşfedebileceğiniz kanallara, “Masaüstü Edinin” ile Twitch APP’e, “Prime’ı Deneyin” ile Amazon Prime üyeliğine ulaşabiliyorsunuz. Hemen bu menünün devamı niteliğindeki “…” ile de, sabit tüm sayfalara erişim sağlayabilirsiniz. Arama kısmında ise ister arkadaşınızı, ister favori yayıncınızı, isterseniz de en sevdiğiniz oyunu aratarak ilgili sonuçlara ulaşabilirsiniz. 2 numaralı alanda takip ettiğiniz kanallar yer alıyor. Burası anlık izleyici sayısına bağlı olarak sıralanıyor. 3 numaralı alan önerilen kanallar. Henüz buranın algoritmasını çözebilen yok. Ancak bilinen bir şey var ki, ortak takipçisi olan kanallar daha çok listeleniyor. 4 numaralı alan arkadaşlarınızdan çevrim içi olanların listesi. 5 numaralı alan ise sık izlediğiniz kanal sahipleri ya da fazla ortak arkadaşınız olan kişilerin önerildiği “Önerilen Arkadaşlar” bölümü.

6 numaralı alanda “Prime Ganimeti” için bir kral tacı simgesi bulunuyor. Prime aboneliği ile erişebileceğiniz ödüllerin listesi bu kısımda yer alıyor. Onun yanındaki 7 numaralı alan ise bizim hesabımıza ait olan menü. Burada çevrimiçi ya da görünmez olabilir, kimi izlediğinizi anlık olarak paylaşabilir, kanalınıza gidebilir ya da hesabınızla alakalı diğer ayarlara ulaşabilirsiniz. Sağ alt tarafta ise arkadaşlarınızla fısıldaşabileceğiniz bir sohbet merkezi yer alıyor.

Twitch Kanal Rehberi

Herhangi bir kanala girdiğinizde ise sıkça kullanacağınız 5 bölüme sahip olacaksınız. Bunlardan ilki, kanalın geçmiş yayınlarına ulaşabileceğiniz, takipçilerine göz atabileceğiniz, etkinliklerini listeleyebileceğiniz kanal üstü alanı. 2’nci bölüm sohbet kısmı. 3’üncü bölüm kanalın anlık olarak yayın başlığını, oynanan oyunu, ekibi ya da takımı varsa bununla ilgili bilgiyi ve etiketlerini gösterir kısım. 4’üncü alanda anlık izleyici sayısı, bugüne kadarki toplam izlenme sayısı ve paylaşım butonu yer alıyor. 5’inci alan ise kanal altı dediğimiz bilgilendirme kısmı.

İzleyici olarak kullanabileceğiniz her bilgiye sahipsiniz artık. Peki Twitch’te yayın yapmak nasıl olacak? Devam edelim…

Twitch’te nasıl yayın yapılır?

Öncelikle Twitch.tv’de yayın yapabilmeniz için ihtiyacınız olan bir adet akış programı. Aşağıda Twitch.tv platformunda paylaşılan yayın araçlarından bazılarını görebilirsiniz.

Twitch yayın programları

Benim bu programlar arasından önerdiğim Open Broadcast Software. Nasıl kullanılacağını görmek için Open Broadcast Software Rehberi içeriğine göz atabilirsiniz.

Herhangi bir yayın aracını indirdikten ve gerekli ayarları yaptıktan sonra, profil menünüzde yer alan “Dashboard” ya da “Gösterge Paneli” isimli sayfayı ziyaret etmeniz gerekiyor. Burada “Canlı” isimli sekmeden canlı yayın sırasında erişim sağlamanız gereken her şeye ulaşabilirsiniz.

Twitch Kanal İstatistikleri

Örneğin benim kanalıma dair istatistikler bölümünde anlık izleyici, anlık yayın süresi, alınan video klip sayısı, toplam görüntüleme sayısı, toplam takipçi sayısı ve toplam abone sayısı yer alıyor. İştirak ve partner programınıza göre bu alan değişiklik gösterebilir.

Bunun dışında bu panelde önemli bir kısım daha var, o da şu; ister OBS kullanın, ister xSplit, ihtiyacınız olan bir şey var. Kullandığınız uygulamada sorulan yayın anahtarını sol menüde “Ayarlar” ana başlığı altındaki “Kanal” isimli menüden bulabilirsiniz.

Twitch Yayın Anahtarı Nerede

Twitch iştirak programı nedir?

Twitch iştirak programı, abonelik sisteminin aktif olması gibi bir çok özelliği size kazandıran; bu bir çok özelliği kazandırırken de para kazandırabilen bir sistem. Twitch iştirak programına katılabilmek için aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

 • 30 günde 50 takipçi edinin
 • 30 günde toplam 8 saat yayın süresine sahip olun
 • 30 gün içinde 7 farklı günde yayın açın
 • 30 günlük yayın sürecinizde ortalama izleyici sayınız en az 3 kişi olsun

Ardından iştirak programının ön şartlarını yerine getirmiş olacaksınız ve ikinci aşamaya geçeceksiniz. Bu kısımda ise sizden bir sürü sözleşme onaylamanızı, banka ve kişisel bilgilerinizi iletmenizi, vergi ayarlarını yapılandırmanızı isteyecekler.

Twitch İştirak Affiliate Programı

Twitch partnerlik programı nedir?

Partnerlik programı, iştirak (affiliate) programının bir üst seviyesi desek yanlış olmaz. Partner olabilmek için aşağıdaki şartları yerine getirmeniz gerekmekte.

 • 30 günde toplam 25 saat canlı yayın yapın
 • 30 gün içerisinde 12 gün yayın yapın
 • 30 günlük izleyici ortalamanız 75 kişi ve üzerinde olsun

Twitch iştirak programı ile partnerlik farkı nedir?

Bunu kendimce bir grafikte açıklamak istedim. Orjinali (İngilizcesi) Twitch FAQ kısmında bulunabilir.

Twitch İştirak ile Partnerlik Farkı

İzleyici sayısı nasıl arttırılır?

İzleyici sayısını arttırmak için 3 farklı kademe belirlememiz gerekiyor. Bunlar giriş, büyüme ve zirve. Giriş bölümü Twitch dünyasına adımını yeni atanlar için, en başta keşfedilmelerini sağlayacak önerilerden oluşacak. Büyüme, kemik kitlesini edinmiş ve izleyici sayısını arttırmak isteyen streamerlara öneriler olarak maddelenecek. Ve son olarak zirve! O zaman tavsiyelere başlayalım.

Twitch kemik kitle edinme

Tüm ayarları yaptınız, kanalınızı oluşturdunuz, donanım olarak da bir eksiğiniz kalmadı. Açtınız League of Legends’i ve başladınız oyununuzu yayınlamaya. O da ne? Sıfır izleyici…

 • Facebook gruplarında yayınınızı paylaşın
 • Yayınlarınızda etiket kullanın
 • Yayınlarınızı daha az yayıncının aktif olduğu saatlere denk getirin
 • Kemik kitlenizi edinene kadar 5-6 arkadaşınızdan yayınınızı açık bırakmasını isteyin
 • Oynadığınız oyun içerisinde yayın yaptığınızdan bahsedin
 • İlgi çekici yayın başlığı kullanın
 • Özellikle ilk yayınlarda kamera alanınızı büyütün ve görünür (akılda kalıcı) olun
 • Otomatik paylaşma seçeneğini kullanın (Host)
 • Çevrenizdeki arkadaşlarınızdan yayınınızı paylaşmasını isteyin
 • Yayınını yaptığınız oyun ile alakalı Facebook ve Instagram sayfaları üzerinden reklam ücreti ile çekiliş düzenleyin
 • Kanal altınızı canlı ve açıklayıcı tutun
 • Sohbete mutlaka aktif 1 arkadaşınızı bırakın ve sohbet alanını boş bıraktırmayın

Bu maddeler ile farkedilmeniz olası. Ancak işinizi şansa bırakmadan, her gün yayın açmaya özen gösterirseniz, çok daha kolay şekilde takipçi kazanabilirsiniz.

Twitch takipçi sayısını arttırma

Geldik ikinci aşamaya… Kemik kitleniz var ve bunun üzerine anlık izlenme sayınız ile takipçi sayınızı arttırmak istiyorsunuz. O zaman aşağıya bir kaç öneri de bu aşama için bırakıyorum.

 • Yayınlarınızı düzene bindirin (örneğin Pazartesi, Çarşamba ve Cuma saat 20:00 gibi)
 • Yayınlarınızın geçmişini Youtube kanalınıza yükleyin ve burada gerekli anahtar kelime optimizasyonlarını gerçekleştirin
 • Bağışlarınızı çekilişler için kaynak olarak kullanın
 • Sohbette arkadaşlarınız aracılığıyla atışmalar, tartışmalar ve gerilimler yaratın
 • Sürekli 1 TL bağış atabilecek bir arkadaşınızı aktif tutun ve bağış notlarını okuyun
 • Sosyal mecralarınızı aktif kullanın
 • Oynadığınız oyun sayısını çeşitlendirin
 • Ünlü yayıncıların kanallarında moderatörlük ya da VIP rozeti kapmaya çalışın
 • Düşük bütçeli hatta bütçesiz dahi olsa kaliteli sponsorlar edinin

Twitch platformunda zirveye oynama

Artık her yayınınız en az 100 kişi tarafından izleniyorsa, zirveye oynama vaktiniz gelmiş de geçiyor demektir.

 • Reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığıyla risksiz dramalar yaratın
 • Youtube için yayın geçmişiniz dışında kaliteli içerikler üretin
 • Markalarla işbirliği sağlayın
 • Kamera kırmayın 🙂

Kitle nasıl oluşturulur?

Yukarıda sıraladığım maddeler ile kitlenizi çok rahat bir şekilde oluşturabilirsiniz. Bunu kemikleştirmek adına da düzenli yayınlara devam ederseniz, çok başarılı olursunuz.

Twitch’den para kazanmanın yolları nelerdir?

Twitch’den temel olarak bağışlar, iş birlikleri, abonelikler ve bits yoluyla para kazanabilirsiniz. Ancak ufkunuzu biraz genişletmek adına bir kaç şeyden bahsedeyim. Eğer salt oyun yayınları yapan bir kanala sahipseniz, yeni çıkan oyunlara beta erişimi kazanabilirsiniz. Bunu düzene bindirirseniz de artık oyun geliştiricileri size ödeme yapmaya başlar. Bunun dışında etkinlikler düzenleyebilir, Youtube kanalınıza kitlenizi aktararak adsense geliri kazanabilir ya da ticari anlaşmalar yaparak firmaların ürünlerinin satılması karşılığında komisyon alabilirsiniz.

Twitch’de gelir nasıl arttırılır?

Gelirinizi aşağıdaki önerilerle arttırabilirsiniz.

 • Düzenli yayın yaparak abonelik, bağış ve bits tutarını arttırarak
 • Kitlenizi büyütüp yeni markalar ile iş birliği sağlayarak
 • Bilgisayar ya da oyuncu ekipmanları satan yerler ile komisyon anlaşması yaparak
 • Fuar ya da organizasyonlara katılarak
 • Doğrudan kendi ticari işletmenizi kurarak
 • Kendi logonuzun ya da resminizin yer aldığı tişört ve aksesuarların satışını yaparak

Twitch kanal konsepti fikirleri

Şu anda en popüler konseptler tabi ki oyun ve IRL olarak gözüküyor. Ancak bunlar dışında sanat, yemek, seyahat gibi konseptler de izlenmeye değer. Kendi konseptinizi bulup bunu kanalınızda oturttuğunuzda çok çok başarılı olacaksınız. Umarım içerik hoşunuza gitmiştir ve işinize yaramıştır. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, hoşçakalın!

Benim Twitch kanalımı da https://www.twitch.tv/buraksenguloglu adresinden takibe alabilirsiniz!

6 Yorum

 1. Gelmiş geçmiş en iyi ve en geniş twitch.tv rehberi olmuş. Ellerinize kollarınıza klavyenize sağlık!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu