Girişimcilik

En İlginç Kutu Aboneliği Fikirleri

Kutu aboneliği fikirleri verdiğim bir girişimcilik blogu yazısı oldu. Dünya'dan çeşitli kutu aboneliği temalarını sizler için derledim. En ilginci ise pastacılık ile ilgili olan kutu aboneliği fikri.

Kutu aboneliği ile ilgili girişimlerin sayısı epey arttı. Ben bu konuyu ilk kez blog sitemde yazdığımda henüz piyasada adı duyulmuş 4 tane girişim varken, şuan bu girişimlerin sayısı 20’yi geçti. Haliyle büyük bir açık kapandı ve kutu aboneliği sistemi ile çalışmak isteyen girişimciler yeni fikirler arar oldu. Ülkemizde hali hazırda kahve kutu aboneliği, evcil hayvanlar için kutu aboneliği, kitap kutu aboneliği, atıştırmalık kutu aboneliği ve makyaj kutu aboneliği mevcut. Ben de dünyadan ülkemize gelebilecek, yeni kutu aboneliği fikirleri için temaları araştırdım.

Pasta Malzemeleri Kutu Aboneliği

Bulduğum en ilginç kutu aboneliklerinden bir tanesi bu sanırım. Her ay abone olan müşterilere çeşitli pasta malzemeleri gönderiliyor. Bunların içerisinde süslemeler, pasta araç gereçleri, tarif kitapları ve çeşitli sürprizler yer alabiliyor. Fiyatı makul seviyede denebilir, 29 ve 39 dolarlık seçeneklere sahip.

Türkiye’de de pastacılığa merak saran insanlar bulunmakta. Özellikle butik pastanelerin yaygınlaşması, pastacılık kurslarının dolup taşması ve Migros gibi mağazalarda pastanelerde bile bulamayacağınız süslemelerin satılması bu fikri destekler nitelikte. Beylikdüzü ilçesinde bulunan bir pastacılık kursu ile görüşme sağladım ve fikirlerini sorarken çeşitli bilgiler de edindim. Katılımcıların %85’i kadın, %15’i erkek. Yaş aralıklarında en büyük ağırlık, %53 ile 18-25 yaş arasında. Pastacılık kursuna katılanların -rakam bilinmiyor- büyük bir çoğunluğu butik pastane açmak için değil, evde bir hobi edinmek için katılıyor. Evde pasta yapmak isteyenlerin oranı da yüksek demektir bu.

Hobi Kutu Aboneliği

Bu fikri de uygulayan 20 civarı şirket buldum. Ancak ülkemizde bir kaç tane girişim var gibi gözükse de, tam olarak istenilen seviyelerde değiller. Hobi kutu aboneliklerinde şöyle bir durum var. Her ay gelen kutularda bir tema işleniyor ve o tema dahilinde çeşitli hobi ürünleri gönderiliyor. Örneğin bahar aylarının birinde “Haydi Bahçeye!” sloganı kullanılıyor ve çeşitli bitki tohumları, bahçe araç gereçleri gibi ürünler koyuluyor. Ayrıca bahçede süs havuzu yapımı için bir kitapçık ve çiçek bakımı hakkında bir kitap bulunuyor. Yılbaşı temasında ise evde şömine üstü çorap yapımından tutun da, noel masası süslemesine kadar çeşitli araç gereç ve bilgi kitapçığı bulunuyor.

Ülkemizde ise rastgele olarak kutu teması koyulmadan ürünler gönderiliyor. Bunu eğer bir firma uygulayabilirse çok sayıda abone kazanabileceklerini düşünüyorum. Kutu aboneliği fikirleri arasında benim de en çok ilgimi çeken bu oldu.

Oyuncak Kutu Aboneliği

Çocuklar için en heyacan verici anlardan birisi, paketten çıkacak oyuncağın beklendiği andır. Bunun değerini bilen ve pazarlanabileceğini farkeden girişimciler, çoktan bu abonelik fikrini hayata geçirmişler. Ancak ülkemizde böyle bir şey bulamadım.

19 dolara ve 39 dolara iki farklı paketi bulunan oyuncak aboneliği güzel bir fikir olarak gözüme çarptı. Hem pazarlama stratejisi kolay, hem de ürün çeşitliliği çok. Her ay farklı oyuncakları farklı temalarda sunan bir kutu aboneliği girişimi oldukça getiri sağlayabilir.

Kutu aboneliği sistemi hakkında yazıma da göz atabilir, daha önceden incelediğim Japon Atıştırmalıkları kutusunu ziyaret edebilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu