Seyahat

En İlginç Vizesiz Turlar

Alacağınız vize ile birçok yeni yer keşfedebilirsiniz. Peki İlginç Vize Turlarına ne dersiniz? Zahmetsiz, bambaşka deneyimler gezi blogunda.

Vizesiz turlar denildiğinde akla hep ucuz, bol alternatifli ve kaçılacak yakın yerler geliyor. Ancak öyle ilginç vizesiz turlar var ki, hem uzak, hem de oldukça pahalı. Sizin için bu alışılagelmişin dışındaki vizesiz turları derledim.

1. Kırgızistan, Kazakistan ve Özbekistan Turu

Kazakistan Turu

Oldukça pahalı olan bu mini Asya kıtası turu, kişi başına tam tamına 11.789,33 TL maliyet oluşturuyor. Eğer sevdiğiniz bir insanla beraer gitmeye kalkarsanız 23 bin TL’nin üzerinde ödeme yapmanız gerekiyor. İpekyolu’nun incileri olarak geçen bu 3 ülkenin gezilmesi tam 11 günlük bir tur programında değerlendiriliyor. Önce uçakla İstanbul-Bişkek seferi, sonra sırasıyla Bişkek, Issyk, Almati, Taşkent, Semerkant, Buhara, Hive ve Ürgenç geziliyor. Ardından dönüş yine THY ile Taşkent-İstanbul olarak gerçekleştiriliyor. Vizesiz olması şu anlamda bir şey ifade etmiyor. Zaten 11 günlük bir tur için çok çok önceden programınızı yapmak zorundasınız. Yani vize ile uğraşacağım, kafama esince gidemeyeceğim diyebileceğiniz bir yer değil. Üstüne üstlük 200-300 TL vize masrafını da gözünüz görmeyecektir. Gerçekten ilginç vizesiz turlar tanımına en çok uyan tur bu olabilir.

2. Güney Afrika Turu

Güney Afrika Turu

Bildiğiniz üzere, Güney Afrika Cumhuriyeti bizden vize istemiyor. Pasaportunu kap gel diyor. Hatta kendi başınıza erken bilet satın alarak giderseniz oldukça uyguna seyahat edebiliyorsunuz. Otel fiyatları da gayet ekonomik sınırlar içerisinde diyebilirim. Ancak gelin görün ki, turlar gene olayı bir başka boyuta taşımış. İlginç vizesiz turlar listemizin ikinci sırasını hakedercesine duran bu turun fiyatı kişi başı 9.903,85 TL! Vizesiz kelimesi hiç de sevimli gelmiyor değil mi? En azından rahatça İngilizce konuşabileceğiniz bir tur…

3. Hua Hin Turu

Hua Hin Turu

Evet böyle bir tur var. Hua Hin Turu, Tayland’ın Prachuap Khiri Khan şehrinin bir ilçesi olan Hua Hin’e yapılıyor. Kişi başı 4.528,50 TL ödenen bu tur oldukça zahmetli. Önce THY ile İstanbul-Kahire, oradan da Mısır Havayolları ile Kahire-Bangkok seferi tanımlanmış. Aslında Bangkok’a İstanbul’dan direkt uçabilirsiniz ancak fiyat rekabeti için sanıyorum Mısır aktarması tercih edilmiş. 10 günlük bir tur olan Hua Hin turunun tamamı “Sabah kahvaltısının ardından tam gün serbest zaman. Geceleme otelimizde.” şeklinde; yani bir gezi programı bulunmuyor.

4. Fiji Turu

Fiji Turu

Geldik en ilginç ve pahalı vizesiz tura! Allah’tan vize istemiyorlar diyebilecek misiniz bilmiyorum ama bu turun bedeli kişi başı tam 24.296,95 TL! Avustralya’nın bile uzağında kalan bu adalar topluluğu için önce THY ile İstanbul-Los Angeles, oradan da Los Angeles-Nadi seferini yapıyorsunuz. Ortalama olarak eğer yakın saatli aktarma bulursanız yolculuğunuz 27 saat sürüyor. 322 ada ve 522 adacıktan oluşan bu ülkenin doğası, festivalleri ve yemek kültürü ise turu cazip kılan etmenler. Tur şirketi turu 13 gün tutmuş ancak bu bile yeterli gelmeyebilir. Ayrıca bir de Yeni Zelanda’nın da dahil edildiği turlar var. Onların bedeli daha da artıyor.

4 Yorum

  1. Sayfanızın sıkı bir takipçisiyim çok fazla yorum yazmasamda şunu bilmenizi isterim yazınızı çok keyif alarak okudum bildiğiniz ve gezdiğiniz yerleri bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu