Alışveriş Blogu

En İyi 7 Bilgisayar Kolu

Piyasada birçok markanın ürettiği bilgisayar kolu var. Uygun fiyatlı en iyi 7 bilgisayar kolunu sıraladım.

Selamlar, bugün yoğun istek üzerine fiyat/performans kriterlerini de işin içerisine katarak bilgisayar kolu listesi yapacağım. Bilgisayar için Joystick ya da Kontrolcü olarak da adlandırabileceğimiz bu ekipmanların tabi ki asıl amacı oyun oynamak. Kaliteli bir oyun keyfi yaşamak için de bu bilgisayar kolları arasında fiyat/performans bakımından en iyisini seçmek gerekiyor. Başlık kullanırken sadece marka ve model bilgisini değil, satın almamız için asıl sebebi de beraberinde yazacağım. O zaman başlayalım.

7. En ucuz bilgisayar kolu: Azemax PC USB Kontrolcü

En Ucuz PC Kolu

İlgili Blog İçerikleri

En ucuz usb joystick olarak satışta olan bu ürünün markası Azemax. Evet, ben de sizin gibi ilk defa duyuyorum. Ancak fiyatını göz önünde bulundurduğumda, bu listenin olmazsa olmazıydı. Bu harika bilgisayar kolu sadece 8,90 TL. USB 2.0 desteği sunan ve turbo özelliği bulunan bu kontrolcü, Hepsiburada’da satılıyor.

6. Uygun fiyatlı kablosuz bilgisayar kolu: Logitech F710

Uygun fiyatlı kablosuz bilgisayar kolu f710

Uzun yıllar kullandığım bu kablosuz bilgisayar kolu Logitech üretimi. Çok çok eski bir model olmasına rağmen -ki eski logodan anlaşılabiliyor bu durum- hala ısrarla talep edilen ve satılan bir ürün. Bundan 6 sene kadar önce 110 TL’ye aldığım bu kol, şu sıralar 151 TL’ye alıcı buluyor. Pil ile çalışması sebebiyle oldukça ağır olan bu kontrolcü, fiyat/performans olarak en iyi kablosuz tercih olabilir. Trigger butonları (RT ve LT) diğer kontrolcülere göre oldukça sert. Özellikle araba sürüşü için gaz ve fren pedalı olarak kullandığınızda oldukça keyifli oluyor. Bilgisayara herhangi bir ara yazılım olmaksızın rahatlıkla bağlanıyor ve nano usb alıcı ile beraber geliyor.

5. Android uyumlu bilgisayar kolu: SteelSeries Stratus XL

Android uyumlu bilgisayar kolu Stratus XL

Android telefonlarda kullanabileceğiniz bir joystick mi arıyorsunuz? SteelSeries’dan harika bir ürün ile listemizin beşinci sırasını sizlerle paylaşıyorum. E-GameShop’ta 299 TL’ye satılan, SteelSeries resmi sitesinde ise gümrük vergisi hariç 69 Euro (Yaklaşık 353 TL) fiyatıyla harika bir tercih. Hem bilgisayara hem telefona bağlanabilmesiyle oldukça işlevli olan bu kontrolcü, maalesef ki pil ile çalışıyor ve oldukça ağır. Yine de malzeme kalitesi ve işlev avantajı sebebiyle tavsiye ediyorum.

4. Windows uyumlu Xbox kolu: Microsoft Xbox One Wireless Controller

Windows uyumlu Xbox kolu

Özellikle analog konumlarıyla hayatımızın en büyük kararsızlığını bizlere yaşatan Xbox One kolu ile listemizin dördüncü sırasını yazıyorum. Analog konumları yazmamın sebebi, aslında Playstation kollarından alışkın olduğumuz tutuşu ve işlevi bambaşka bir boyuta taşıyor Xbox kontrolcüleri. Yani analog konumu gerçekten büyük bir avantaj. Eğer alışabilirseniz, kesinlikle diagonal tuşların yerine konumlanmış analog kontrolcüsü çok daha iyi bir işleve sahip. Ancak beğenmediğim yönü gövde yapısı. Yani bir kolun gerçekten ele oturduğunu hissetmeniz gerekiyor diye düşünüyorum. Maalesef ben her ne kadar tuş dizilimini beğensem de, Dualshock’lardan bir adım geride görüyorum Xbox One kontrolcülerini. Avantajı ise Windows bilgisayarlara doğrudan bağlanabiliyor oluşu. Eğer kablosuz alıcınız varsa, ekstra bir yazılıma ihtiyaç duymuyorsunuz. Fiyatı ise 209 TL.

3. İstikrar ve kalitenin bileşimi: Sony Dualshock 4 v2

Sony Dualshock 4 v2

Sony eğer bir şey çalışıyorsa, o çalışan şey ile çok oynamama taraftarı. Bunu da en net Dualshock serisinde görüyoruz. Her model ve ara form arası bir güncelleme geliyor Dualshock’lara. Ancak hiç bir zaman ana çizgisi değiştirilmiyor. Örneğin ilk başta analogsuz bir kolumuz vardı. Sonra analog eklendi. Daha sonrasında titreşim, kablosuz özelliği ve dokunmatik izleme paneli. Hatırladığım kadarıyla 7 kez güncelleme yedi Dualshock serisi. Şu an ise en mükemmel versiyonuna sahibiz. 190 TL’ye bulabileceğiniz Dualshock 4 v2’ler, üzerindeki işlevsel özellikleri, gövde yapısı ve trigger hassasiyetiyle listemizin üçüncü sırasını oluşturmayı kesinlikle hak ediyor. Dualshock 4 ile Dualshock 4 v2 arasında ne fark var diye soracaklar için de bir kaç kelime ekleyeyim; Dualshock 4 v2’de gövde yüzeyi değiştirildi, bazı hatalar giderildi ve dokunmatik panele üst taraftaki ışık yansıtıldı. Gelelim Dualshock 4 nasıl pc kolu olur sorusuna. Eğer usb ile bağlarsanız bilgisayara, bir çok oyun otomatik olarak algılıyor kolu (örneğin Rocket League) ancak kablosuz kullanmak isterseniz ya ara yazılım, ya da Sony’nin sattığı wireless adaptöre ihtiyaç duyuyorsunuz.

2. Razer Xbox kolu yaparsa: Razer Wolverine Ultimate

Razer Wolverine Ultimate

Razer önce Sony Playstation 4 için bir kontrolcü üretti. Adına da Razer Raiju koydular. Ancak neredeyse hiç satılmadı. Bunun sebebi listemizin birinci sırasında saklı. Gelelim Razer Wolverine Ultimate ile ne alakası olduğuna; aslında Razer Wolverine Ultimate, Razer Raiju’nun bazı güncellemeler alıp Xbox’a uyarlaması. Chroma ışık takımı, alt tarafta mikrofon açma kapama gibi bir çok işlevsel tuş, Razer kalitesi ve neredeyse sıfıra yaklaşan tepki süresi ile bu listenin ikincisi olmayı kesinlikle hakediyorlar. Ülkemizde 999 TL’ye satıldığı için pek de fiyat/performans ürünü olarak sayamayacağım. Zira bugün 1000 TL’ye neredeyse tam paket bir Xbox One S alabiliyorsunuz. Peki neden bu kolu tercih etmelisiniz? Bir çok sebebi var, sırasıyla bahsedeyim. Öncelikle ilginç bir şekilde ikisi üst tarafta, dördü arka yüzünde olmak üzere 6 adet makro tuşa sahip. İkinci sebebimiz tabi ki tepki süresi. Üçüncü sebebimiz analog boyutlarının ve yüksekliğinin ayarlanabiliyor oluşu. Dördüncü sebebi ise alt tarafta Ultimate özelliği ile gelen ek işlevsel butonlar. Evet 1000 TL’ye tam donanımlı bir Razer kontrolcü sahibi oluyorsunuz.

1. Sony Playstation 4 için e-spor kolu: NACON Revolution PRO

NACON Revolution PRO

Ve geldik zirveye. Profesyonel Playstation 4 kolu olarak bilinen bu NACON Revolution PRO isimli ekipman, Dualshock 4 alternatifi olarak piyasaya sürüldü. Listemizde ilk sırada olmasının sebebi tabi ki fiyat/performans kriteri. Razer ve Steelseries’ın aksine performans odaklı bu kontrolcü 499 TL’ye dahi ülkemizde bulunabiliyor. Yine sıfıra yakın bir gecikme sunan bu kol, gerek Playstation 4 kolu olarak, gerek bilgisayar kolu olarak tam bir e-spor kontrolcüsü. Özellikle Xbox’un avantajı olan analog konumlandırılması ile rekabeti lehine çeviren ve 46 dereceye kadar yatabilen analog çubukları ile listemizin zirvesinde yer almayı hakediyor. Arka tarafında bulunan makro tuşları artık PRO seviyedeki kontrolcüler için alışıldık olsa da, asıl ilgi çeken özelliği “ağırlığı ayarlanabilen kontrolcü” olması. Trigger butonları da yine özel olarak geliştirilmiş.

Böylelikle listemin sonuna geliyorum. Umarım hak edene hakkını verdiğim bir alışveriş blogu listesi olmuştur. Diğer içeriklerime göz atmak için ana sayfayı kullanabilirsiniz. Görüşmek üzere!

 

 

3 Yorum

  1. Dualshock 4 üstüne tanımam. Kusura bakma da 3üncü ile 2incinin yerini değiştirmek zorundasın yoksa saçmalamış olacaksın

  2. Hiç param yok diyorsanız Logitech’in kablolu olan kolu var 5 yıldır kullanıyorum “hık” demedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir