Günlük İçerikler

En İyi Youtuberlar Listesi Yaptım

Youtube 7'den 70'e herkesin bulunduğu bir platform. Peki bu büyük kitlenin içindeki en iyi youtuberlar bana göre hangileri?

Özellikle Instagram profilime çok sayıda mesaj geliyordu bu konuda. Sevdiğim, beğendiğim olarak değil de, başarılı bulduğum youtuber listesi olarak. Ben de bu en iyi youtuberlar listesi konusunda kafa yormaya başladım. Şimdi size kabaca bir liste ile yorumlarımı aktarmak istiyorum.

Öncelikle bu listede olmayıp başarılı bulduğum youtuberlardan başlıyorum. Alfabetik olarak Argonomi, Başak Karahan, Biz Evde Yokuz, Burak Güngör, Danla Bilic, Dost Kayaoğlu, Duru Önver, Duygu Köseoğlu, Ekin Kollama, Ezgi’nin Kanalı, Gökhan Tevek, Gözlüklü ve Sakallı, İlkay Zaman, Lemur, Melih Güler, Oyun Delisi, PintiPanda TV, Ruhi Çenet, Tek Tabanca Gamer, Timur Akkurt, Uras Belioğlu, Yorekok ve Zeusidiouss gibi çok başarılı olan, kiminin binlerce kiminin milyonlarca takipçisinin olduğu kanallar mevcut. Ancak ben burada en iyi youtuberlar listesi yaparken aşağıdaki kritelerlere önem verdim.

  • Başarı
  • İçerik Kalitesi
  • Kitle
  • Influencer Yetkinliği
  • Devamlılık

Bu kriterlerden dolayı da 5 youtuber ön plana çıktı. Bu az önce saydıklarım arasında kriterler kıstasında listeye en yakın isimler Danla Bilic ve Uras Benlioğlu olsa da, aşağıdaki 5 youtuber hakkındaki düşüncelerimden sonra hak vereceğinizi umuyorum. O zaman başlayalım!

5. Berkcan Güven

Berkcan Güven

Berkcan Güven, senelerdir bu sektörde içerik üreten, bir çok iş birliğine imza atmış, devamlılığı ara ara sekteye uğrasa da hep kaliteli işler çıkarmış bir youtuber. Şahsi fikrim olarak aman aman izliyorum diyebileceğim bir youtuber değil. Belki her 5 videosunun yalnızca birini seyrediyorum. Ancak bu en iyi youtuberlar listesinde ilk 5’te olmaması gerektiği anlamına gelmiyor. Kendisi, işinde çok başarılı ve daha da başarılı olacak potansiyele sahip.

4. Orkun Işıtmak

Orkun Işıtmak

Orkun sanıyorum bu listenin olmazsa olmazı. En eski youtuberlardan, en eski vloggerlardan ve en eski influencerlardan bir tanesi. İçerikleri diğer youtuberlara oranla daha seyrek gelse de, belirli bir programa uyduğu kesin. İçerik kalitesi çok yüksek ve hemen hemen hiç bir videosunda “çekmek için çekmiş!” diyemiyorsunuz. Her biri özenle yazılmış, oynanmış, çekilmiş, kurgulanmış ve yayınlanmış videolar. İçerik kalitesi olarak ilk 2 diyorum ancak diğer kriterlerle birlikte şahsi fikrim olarak en iyi youtuberlar listesinde 4’üncülükte kendisine yer buldu.

3. Cansu Akın

Cansu Akın

Cansu Akın son zamanlarda kendi kendisine kitle büyüten, prim olarak adlandırdığımız booster etmenler olmadan iyi bir ivme yakalayabilen ender youtuberlardan. Listedeki en iyi influencer. Ancak diğer etmenlerden dolayı 3’üncülüğe kaymış durumda. Videolarından çoğunu izlemiyorum açıkçası. Gezi vloglarını kaçırmıyorum. Eğlenceli buluyorum. Ancak kitlesine göre tüm videoları harika ve markalar için en iyi tercih. Listemdeki yeri de bence oldukça iyi.

2. Enes Batur Sungurtekin

Enes Batur Sungurtekin

Yapmadığı ilk kalmadı desek yeridir. Türkiye’de Youtube’a sınıf atlatan, yeni tanımlar getiren, yeni kilometre taşları oluşturan bir isim Enes Batur. Oyun formatından kopup eğlenceye kaydığı andan itibaren çok yüksek açılı bir ivme gösteriyor. En önemlisi de kanalı hala o doygunluğa ulaşmış değil. Sınırları zorluyor. En sık içerik üreten youtuberlardan bir tanesi. Marketing tarafında bir tık daha kendisini geliştirse çok daha iyi olacak. İçerik kalitesi olarak Orkun’dan sonra ikinci. Başarı olarak şüphesiz birinci, influencer olarak dördüncü. Ortalamada da en iyi youtuberlar listesi içerisinde ikinci oldu.

1. Kafalar

Kafalar

Artık devir Kafalar devri. Kesinlikle son 1 seneye damga vuran, en yüksek ivmeyi yakalamış, içerik konusunda bunalmayan ve dolayısıyla bunaltmayan bir çalışma sistemleri var. Eğlenceli içerik konusunda birinciler. Ufak bir skandal ile gündeme gelmiş olsalar da çok çabuk toparlandılar ve bu olumsuz etmeni de arkalarına olumlu bir rüzgar olarak almayı başarabildiler. Şu anda da şahsi fikrim olarak Youtube Türkiye’nin en iyi kanalı Kafalar. Enes Batur ile birlikte ülkenin Youtube zirvesini sürekli geliştiriyorlar. Orkun ile birlikte içerik kalitesini sürekli arttırıyorlar.

Etiketler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı