Müzik

Eurovision 2020 Hakkında Her Şey

Şubat ayına girmemizle beraber Eurovision 2020 heyecanı herkesi sarmaya başladı. Eurovision 2020 katılanlar belli oldukça güncelleyeceğim ve tek tek şarkıları yorumlayacağım.

Gıdaklayan ablalarımızın kazandığı Eurovision 2018 ve yarı finallerde hayal kırıklığı yaşadığım Eurovision 2019’un ardından nihayet Eurovision 2020’yi konuşacağımız günlere geldik. Bu içeriği oluşturmaya başladığım 1 Şubat 2020 itibariyle 2 ülkenin şarkıları belli oldu. Ancak bu içeriği 16 Mayıs 2020’deki finale kadar güncellemeyi düşünüyorum.

Eurovision 2020 Katılan Ülkeler

Eurovision 2020’nin yarı final kuraları çekildi. Ancak önce bu sene de EBU üyesi olup katılmayanlara bakalım. Andorra yetkilileri, Katalan yayıncı TV3 ile birlikte resmi devlet kanalları RTVA’nın anlaşarak katılacağını belirtse de, bu anlaşmayı muhtemelen 2020 için yetiştiremediler ve dolayısıyla da katılım sağlayamadılar. Geçen sene benim kişisel favorim olan ancak finali dahi göremeyen Macaristan, bu olaydan sonra katılmama kararı aldı. Ulusal yarışmaları A Dal 2020 şu günlerde gerçekleşiyor ancak kazananı Eurovision’a gitmeyecek. Çiçeği burnunda ülkelerden Karadağ ise EBU’ya ekonomik şartlardan dolayı katılım hakkının askıya alınması talebi ile yarışmadan çekildi. Ve son ülkemiz Bosna-Hersek de benzer nedenden (ekonomik) geçici olarak katılım haklarının askıya alınmasını talep ettiklerini açıkladı.

Şimdi gelelim 28 Ocak 2020’de kuraları çekilen yarı finallere…

1. Yarı Final

 1. Avustralya (Montaigne – Don’t Break Me)
 2. Beyaz Rusya (VAL – Da vidna)
 3. İrlanda (Lesley Roy – Story Of My Life)
 4. İsveç (The Mamas – Move)
 5. Kuzey Makedonya (Vasil – You)
 6. Litvanya (The Roop – On Fire)
 7. Rusya (Little Big – Şarkısı henüz açıklanmadı)
 8. Slovenya (Ana Soklič – Voda)
 9. Azerbaycan (Samira Efendi – Şarkısı henüz açıklanmadı)
 10. Belçika (Hooverphonic – Release Me)
 11. Hırvatistan (Damir Kedžo – Divlji vjetre)
 12. İsrail (Eden Alene – Feker Libi)
 13. Kıbrıs Cumhuriyeti (Sandro Nicolas – Running)
 14. Malta (Destiny Chukunyere – Şarkısı henüz açıklanmadı)
 15. Norveç (Ulrikke Brandstorp – Attention)
 16. Romanya (Roxen – Alcohol You)
 17. Ukrayna (Go_A – Соловей)

2. Yarı Final

 1. Avusturya (Vincent Bueno – Alive)
 2. Çekya (Benny Cristo – Kemama)
 3. Estonya (Uku Suviste – What Love Is)
 4. İzlanda (Daði & Gagnamagnið – Think About Things)
 5. Moldova (Natalia Gordienko – Prison)
 6. Polonya (Alicja Szemplińska – Empires)
 7. San Marino (Senhit – Şarkısı henüz açıklanmadı)
 8. Sırbistan (Hurricane – Hasta la vista)
 9. Yunanistan (Stefania – Superg!rl​)
 10. Arnavutluk (Arilena Ara – Shaj)
 11. Bulgaristan (Victoria – Tears Getting Sober)
 12. Danimarka (Ben & Tan – Yes)
 13. Ermenistan (Athena Manoukian – Chains On You)
 14. Finlandiya (Aksel Kankaanranta – Looking Back)
 15. Gürcistan (Tornike Kipiani – Take Me As I Am)
 16. İsviçre (Gjon’s Tears – Répondez-moi)
 17. Letonya (Samanta Tīna – Still Breathing)
 18. Portekiz (Elisa – Medo de sentir)

Final

 1. Almanya (Ben Dolic – Violent Thing)
 2. Birleşik Krallık (James Newman – My Last Breath)
 3. Fransa (Tom Leeb – The Best in Me)
 4. Hollanda (Jeangu Macrooy – Grow)
 5. İspanya (Blas Cantó – Universo)
 6. İtalya (Diodato – Fai rumore)

Eurovision 2020 nerede düzenlenecek?

Uzun zaman tartışılan ve Hollanda’nın kazandığı Eurovision 2019 yarışmasından beri belirlenmeye çalışılan ev sahibi şehir Yaz aylarının sonunda belli oldu. Arnhem şehrindeki GelreDome stadyumu ile Rotterdam şehrinin Ahoy Rotterdam kongre binası arasında geçen yarış Rotterdam’ın zaferiyle sonuçlandı. Dolayısıyla Eurovision 2020, Hollanda’nın Rotterdam şehrinde yapılacak.

Eurovision 2020 Ev Sahibi Ülke

Eurovision 2020 Ne Zaman?

Eurovision 2020, iki yarı final ve tek finalden oluşan bir organizasyon. İlk yarı finali 12 Mayıs 2020 Salı, ikinci yarı finali ise 14 Mayıs 2020 Perşembe günü düzenlenecek. Eurovision 2020 finali ise 16 Mayıs 2020’de gerçekleşecek.

Eurovision 2020 Hangi Kanalda?

Eurovision maalesef uzun zamandır ülkemizde yayınlanmıyor. Ancak internette aşağıdaki resmi siteden ya da Youtube üzerinden canlı olarak izleyebileceğiniz seçenekler mevcut.

Eurovision Resmi Sitesi: https://eurovision.tv

Benim Favorilerim

Öncelikle bu favori listesinin tamamen benim şahsi görüşlerimden oluştuğunu belirtmem gerekiyor. Genelde canlı performans videolarını bularak koymaya çalıştım.

İzlanda (Daði & Gagnamagnið – Think About Things)

Listemdeki ilk 2 şarkının sürekli yer değiştirebileceğinin bilgisini vererek sizlere İzlanda’yı sunuyorum. Retro havalarını mükemmel koreografileri ile süsleyen Daði & Gagnamagnið, Think About Things ile ciddi anlamda yapılmayanı yapmaya geliyor. Ben bu listede canlı performanslarını koymaya çalıştığım için bloga ulusal elemelerdeki performans videolarını koyuyorum ancak mutlaka video kliplerini de seyredin.

Litvanya (The Roop – On Fire)

Portekiz’in geçen yıl yarı finalde elenmesinin ardından aykırı bu şarkının kesinlikle finale çıkacağını düşünüyorum. Öte yandan türünün en başarılı örneklerinden birisini muhteşem sahne performansı ile izleyeceğiz. Şimdiden heyecanlandırıyorlar.

İsviçre (Gjon’s Tears – Répondez-moi)

Tam da Fransa’nın İngilizce şarkıyla katılmasının hüsranını yaşarken çıkageldi Gjon’s Tears! Eurovision 2020’de İsviçre’yi şarkısıyla temsil edecek Gjon’s Tears, gerçekten mükemmel bir esere imza atmış. 12 tam puanların gelmesi için sesini incelttiği kısımlardaki performansı merak ediliyor.

Norveç (Ulrikke – Attention)

Tam bir Eurovision şarkısı! Performansı çok çok iyi ve şimdiden ilk 5’te olacağını buraya yazabilirim.

İtalya (Diodato – Fai Rumore)

Her ne kadar ikili finalde Francesco Gabbani’yi eleyerek birinci olsa da son yıllarda yükselişini sürdüren İtalya için zirve noktası olabilir. Ancak Diodato böylesine sönük bir şarkıyı bu kadar iyi bir performansla sunabilirdi. Bu arada nedendir bilmiyorum, Sanremo 2020’deki canlı performans videolarının tamamı kaldırılmış ve şu an sadece VEVO’ya yönleniyor.

Avustralya (Montaigne – Don’t Break Me)

Sanki her gün dinliyor gibi; daha önce hiç böyle bir şarkı dinlememiş gibi. Çok tuhaf bir şarkı, performans ve koreografi ile uzak kıta Eurovision 2020’de Montaigne ile temsil edilecek.

Romanya (Roxen – Alcohol You)

Sadece adının geçmesi bile -ki şarkısı henüz belli değildi- Eurovision 2020 için bahis oranlarını alt üst etmeye yetti. Şarkısı beklenen kalitenin üzerinde; hareketliliği beklenenin bir tık altında kalınca 4’üncülük ile 10’unculuk arasında asansör olmasına sebep oldu. Mükemmel bir performans ile ilk 3’ü zorlayabilir. Ayrıca Bulgaristan temsilcisi Victoria ile de güzel bir versus olacak.

Bulgaristan (Victoria – Tears Getting Sober)

Bulgar müziği son 5 senedir Eurovision Şarkı Yarışması’nda harika şekilde temsil ediliyor. Sanıyorum Victoria da son 5 senenin en iyi “ikinci” temsilcisi olarak bu sene yarışacak. Ancak ilk 5 için çok ciddi rakipleri bulunuyor. İlk 10’u garanti diyorum ben…

İspanya (Blas Cantó – Universo)

İspanya’nın devlet televizyonunda gerçekleşen canlı yayında, Blas Cantó tarafından seslendirilen Universo şarkısı, harika bir klip ile çıkışını yaptı. Daha önce Avrupa müzik listelerinde In Your Bed şarkısı ile çıkışını yapan ve Youtube’da 60.000.000’dan fazla kez izlenen Él No Soy Yo şarkısı ile ününe ün katan Cantó, şimdiden beni heyecanlandırmayı başardı. Her ne kadar yarışmadaki başarısı için kıstas olmasa da klibi çok başarılı. Karizmatik bir şarkıcı ve sahne performansı için potansiyeli de yüksek gibi gözüküyor. İspanyolca şarkı seçimi ise bence başarılı.

Slovenya (Ana Soklič – Voda)

Bir çok ankette nedendir bilemiyorum, hep sonuncu sırada yer alan Ana, beni gerçekten büyüledi. Harika bir sahne ve iyi bir vokal ile benim ilk 20 adaylarımdan birisi.

Ukrayna (Go_A – Соловей)

Mükemmel etnik detaylar barındıran harika bir şarkı. İkinci bir Jamala olması zor ancak Ukrayna’nın son zamanlarda en iyi katılımcılarından birisi Go_A!

Arnavutluk (Arilena Ara – Shaj)

Bir diğer açıklanan şarkı ise Arnavutluk’tan Arilena Ara’nın Shaj isimli mükemmel eseri. Henüz klibi çekilmeyen şarkının sadece beyaz ekranlı müziği bile Youtube’da 200.000’den fazla kez seyredildi.

Belçika (Hooverphonic – Relase Me)

Daha önce çok kez solistini değiştiren Hooverphonic, zamanında ülkemizde de konser vermişti. Harika bir eserle katılacak Hooverphonic, biraz fazla sıkıcı bulunmakta.

Letonya (Samanta Tina – Still Breathing)

Ritmi harika olsa da bir şeyler eksik kalmış. Ancak harekete geçirici özelliği ile ilk 15’ine garanti gözüyle bakabiliriz.

Çekya (Benny Cristo – Kemama)

Şarkıları sanırım FIFA 21’de yer alacak ilk parça 😀 Şaka bir yana sıralamamda Blas Cantó ile şu an başa baş koyuyorum. Sıkıcı değil; aksine oldukça eğlenceli ve dansa zorlayan bir yapısı var.

Fransa (Tom Leeb – The Best in Me)

Tom Leeb ile Fransa’nın üst düzey kalitede katılımlarına ufak bir mola verilmiş. Bu sene ilk 15’e bile girebileceğini düşünmüyorum. İngilizce tercihi ise -şahsi fikrim olarak- tam bir fiyasko!

Eurovision 2020 Hakkında Güncelleme

Maalesef pandemi nedeniyle ertelendi! Yukarıda bulunan The Roop, Go_A ve Hooverphonic gibi bazı katılımcılar Eurovision 2021‘de de sahne alacaklar ancak Fransa gibi bazı katılımcılar katılamayacaklar; açıkçası Fransa iyi ki de katılamıyor.

7 Yorum

 1. Uyuma hocam Yunanistan da açıklandı. Şarkısı da 1-2 haftaya açıklanır herhalde

 2. Sevgili Burak, yazdıklarını uzun zamandır takip ediyorum. Bu konuda gerçekten çok başarılısın ve umarım daha iyi yerlere gelebilirsin. 2020 yılı boyunca bolca yeni yazı yazman ve paylaşman dileklerimle…

 3. Yazmamışsınız ama ben ekleyeyim 🙂 Francesco Gabbani hatırlarsınız ve daha önceden de yazmışsınız. İtalya adına 2020 elemelerine tekrar katıldı. Kazanırsa kendisini bir kez daha Eurovision sahnesinde göreceğiz 🙂

 4. Görmeyeceğiz. Çünkü kazanamadı :)) Bu arada İtalya’da kazanan gerçekten muazzam çok sevdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu