Gezi Blogu

Evcil Hayvan ile Seyahat

Seyahat ve Gezi notlarım arasında sizlere rehber niteliğinde bir yazı kaleme aldım. Evcil Hayvan ile Seyahat hakkında her şey...

4 yaşında bir Golden Retriever sahibi olarak Seyahat ve Gezi başlığı altında en çok aldığım sorulardan birisi evcil hayvan ile seyahat. Bu konuda gerek seyahat kısmına, gerek tatil kısmına değineceğim.

Öncelikle yolculuk tarafından başlayayım. Uçak yolculukları genelde problemsiz şekilde gerçekleşiyor. THY ve Anadolu Jet kilosuna göre ücretlendirme uygularken, Pegasus ise 3’e ayırmış durumda. Bunlar PETC (Kabin içi 0-8kg), AVIH-S (Uçak altı 8-15kg) ve AVIH-B (Uçak altı 15kg+) olarak kategorilendirilmiş. Ben Golden Retriever için 180 TL ödüyorum. Yani AVIH-B olarak geçiyor. PETC 60 TL, AVIH-S ise 120 TL oluyor.

Yurt içi seyahatlerde yanınızda bulundurmanız gereken tek evrak aşı karnesi. Kimlik bilgileri kısmı ve güncel aşısı dolu olmalı. Kontuara gittiğinizde kimliğinizle beraber aşı karnesini de veriyorsunuz, fotokopisini çekip size kimliğinizi ve karneyi teslim ediyorlar. İşte bu kadar.

Yurt dışı seyahatlerde ise bambaşka bir uygulama var. Fiyatlandırma genelde değişmese de, her firma ayrı kategorilerde evcil hayvan taşımakta. Örneğin Pegasus sadece PETC taşımakta. Ayrıca şöyle bir kural da belirteyim:

İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn yurt dışından canlı hayvan kabul etmemektedir. Bu sebeple İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn seferlerimizde evcil hayvan taşıması yapılamamaktadır.

Uçakla seyahat edenler için yine belirtmemde fayda var, HAVAŞ ve benzeri havalimanı servisleri evcil hayvan kabul ediyor. Bagajda rahat edebileceği bir konumda kafesiyle ya da taşıma çantası ile koyabilirsiniz.

Tatil kısmına gelirsek, ETS Tur’dan Booking’e kadar “Pet dostu” sıfatıyla bir çok otel bulunmakta. Mutlaka acente ne derse desin, siz oteli arayarak doğrudan bu konuda bilgi isteyin. Bunun dışında eğer arabanızla seyahat ediyorsanız yurt dışına çıkarken yine aşı karnesi ve ekstradan veteriner imzalı onay belgesi gerekiyor. Ayrıca AB topraklarına giriş yaparken ek prosedürler var, bunu da herhangi bir acente ya da havayolu firmasının sitesinden görebilirsiniz.

Evcil hayvan ile seyahat hiç de zor bir şey değil. Benim Çakıl doğduğundan beridir sanırım 40-45 defa uçmuştur. Alıştı yani seyahatlere 🙂 Siz de gözünüzde büyütmeyin bu evcil hayvan ile seyahat ve tatil işlerini. Çıkın yola…

Etiketler

9 Yorum

 1. Muhabbet kuşu için otel ve uçaklarda sorun yaşar mıyım yoksa aynı prosedür geçerli mi? Niye bazı seferlerde taşıma yapılmıyor ingiltere gibi gelişmiş avrupa ülkesinde..

  1. Ufak boyutlardaki kafesleri uçak içine alabiliyorsunuz. İngiltere’de domestic olarak evcil hayvan taşıma yasağı yok. EU dışı ülkelerden evcil hayvan getirilemiyor genelde.

 2. Burak bey 180 tl yi yurt dışı için mi ödüyorsunuz ve öyleyse hangi havayolu şirketi ile, yazabilir misiniz, çok tşkler

 3. Merhaba, ben de su an 3 aylik bekleme surecindeyim golden kizimi ocakta yurtdisina götüreceğim. Ilginc bir sekilde kizimin olculeri var olan en buyuk kages olculerini ustten ve uzunluktan 5 cm kadar aşıyor. Bu durumda ne yapmaliyiz bilginiz var mi?

  1. Merhabalar. Bileti aldıktan sonra telefon ile evcil hayvanımız için rezervasyon yapıyoruz. Bu sırada ben hep ölçüleri tahmini olarak söylemişimdir. Check-in sırasında hiç bir zaman ölçülerine bakmadılar. Sadece kilosunu tarttılar. Yani uçağa kabul konusunda bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ancak önemli bir şey var, bu ölçüleri firmalar neye göre koyuyor? Eğer evcil hayvan bölümünde (oksijen basılan bagaj) o ölçüye kadar kafesler sığacağı için verilmişse bu evcil hayvanınız için sorun oluşturabilir. Yani üstünüzdeki yükü hafifletmek adına söyleyebilirim ki, check-in’i rahat geçersiniz, uçağa kabul ettirirsiniz ancak uçaktaki evcil hayvan bölümüne bagajınız sığabilir mi onu araştırın. Bu konuda yabancı kaynaklardan uçak tipine göre arama yapabilirsiniz. İyi yolculuklar şimdiden.

 4. Burak Bey Merhabalar,
  Yazınıza şans eseri denk geldim. Evcil hayvan sahipleri için gerçekten yararlı bir yazı olmuş.
  İlk etapta kedimi tanıtmak isterim. Çalışmış olduğum firma uluslararası evcil hayvan taşımacılığı yapan bir kargo acentesidir. Ve haftanın her günü Lodra ve Dubai Pet çıkılarımız olmaktadır. Tabi bu süre.te ülke kuralları yerine getirilmektedir.

  Yazınızda ”İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn yurt dışından canlı hayvan kabul etmemektedir. Bu sebeple İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn seferlerimizde evcil hayvan taşıması yapılamamaktadır.” yazmışsınız.
  Bu ülkeler evcil hayvanları kabul ediyor. Yalnız tek farkı bu ülkeler evcil hayvanları kargo ve gümrük statüsünde kabul edilmektedir. Yani normal bir kago ihracatı yaparcasına işlem yapılmaktadır. Yolcu beraberi, fazla bagaj statüsünde kabul etmedikleri için bu ülkelere hiç evcil hayvan gitmiyormuş gibi algılanıyor.
  Yanlış anlamanızı istemem sadece bu konuda ekstra bir bilgi vermek istedim. Dilerseniz bizi Facebook veya Instagram da dcargopet yazarak sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

  Saygılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı