Evcil Hayvan ile Seyahat

4 yaşında bir Golden Retriever sahibi olarak Seyahat ve Gezi başlığı altında en çok aldığım sorulardan birisi evcil hayvan ile seyahat. Bu konuda gerek seyahat kısmına, gerek tatil kısmına değineceğim.

Öncelikle yolculuk tarafından başlayayım. Uçak yolculukları genelde problemsiz şekilde gerçekleşiyor. THY ve Anadolu Jet kilosuna göre ücretlendirme uygularken, Pegasus ise 3’e ayırmış durumda. Bunlar PETC (Kabin içi 0-8kg), AVIH-S (Uçak altı 8-15kg) ve AVIH-B (Uçak altı 15kg+) olarak kategorilendirilmiş. Ben Golden Retriever için 180 TL ödüyorum. Yani AVIH-B olarak geçiyor. PETC 60 TL, AVIH-S ise 120 TL oluyor.

Yurt içi seyahatlerde yanınızda bulundurmanız gereken tek evrak aşı karnesi. Kimlik bilgileri kısmı ve güncel aşısı dolu olmalı. Kontuara gittiğinizde kimliğinizle beraber aşı karnesini de veriyorsunuz, fotokopisini çekip size kimliğinizi ve karneyi teslim ediyorlar. İşte bu kadar.

Yurt dışı seyahatlerde ise bambaşka bir uygulama var. Fiyatlandırma genelde değişmese de, her firma ayrı kategorilerde evcil hayvan taşımakta. Örneğin Pegasus sadece PETC taşımakta. Ayrıca şöyle bir kural da belirteyim:

İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn yurt dışından canlı hayvan kabul etmemektedir. Bu sebeple İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Bahreyn seferlerimizde evcil hayvan taşıması yapılamamaktadır.

Uçakla seyahat edenler için yine belirtmemde fayda var, HAVAŞ ve benzeri havalimanı servisleri evcil hayvan kabul ediyor. Bagajda rahat edebileceği bir konumda kafesiyle ya da taşıma çantası ile koyabilirsiniz.

Tatil kısmına gelirsek, ETS Tur’dan Booking’e kadar “Pet dostu” sıfatıyla bir çok otel bulunmakta. Mutlaka acente ne derse desin, siz oteli arayarak doğrudan bu konuda bilgi isteyin. Bunun dışında eğer arabanızla seyahat ediyorsanız yurt dışına çıkarken yine aşı karnesi ve ekstradan veteriner imzalı onay belgesi gerekiyor. Ayrıca AB topraklarına giriş yaparken ek prosedürler var, bunu da herhangi bir acente ya da havayolu firmasının sitesinden görebilirsiniz.

Evcil hayvan ile seyahat hiç de zor bir şey değil. Benim Çakıl doğduğundan beridir sanırım 40-45 defa uçmuştur. Alıştı yani seyahatlere 🙂 Siz de gözünüzde büyütmeyin bu evcil hayvan ile seyahat ve tatil işlerini. Çıkın yola…

Burak Şengüloğlu

Oyun dünyası ile çok çok erken yaşta tanışmış, 9 yaşındayken gül gifleriyle süslü ilk sitesini açmış, bir ara e-spor'a ve oyun haberciliğine sarmış, şu sıralar oyun geliştirme, firmalara danışmanlık hizmeti ve makale hizmetleriyle hayatının akışına kendisini kaptırmış bir şahıstır.

Henüz Yorum Bulunmuyor

Cevapla

E-Posta adresiniz paylaşılmayacak.