Günlük İçerikler

Facebook Reklamları mı? Instagram Reklamları mı?

Bugün kişisel tecrübelerimden yola çıkarak, Facebook reklamları ve Facebook'a ait alt uygulamalardaki (Messenger reklamları, instagram reklamları ve audience reklamları) seçenekleri değerlendireceğim bir yazı yazmak istedim.

Bugün kişisel tecrübelerimden yola çıkarak, Facebook reklamları ve Facebook’a ait alt uygulamalardaki (Messenger reklamları, instagram reklamları ve audience reklamları) seçenekleri değerlendireceğim bir yazı yazmak istedim.

Öncelikle değineceğimiz konu fiyat/performans konusu. Instagram özellikle tıklama odaklı reklamlar konusunda oldukça avantajlı. Aynı site ve aynı görselin instagram reklamı için 900×1600, Facebook reklamı için 1600×900 tasarımından birer tıklamalı reklam oluşturdum. Instagram reklamı hikayeler kısmında yer aldı, yukarıya kaydır özelliği ile denendi. Facebook reklamı hikaye kaynağında yayınlandı ve daha fazla bilgi al butonu ile denendi. Sonuç:

İlgili Blog İçerikleri

Facebook Reklamı: Tıklama başı ücretlendirme = 0,070 TL

Instagram Reklamı: Tıklama başı ücretlendirme = 0,003 TL

Arada inanılmaz bir fark oluştu demem sanırım yanlış olmayacaktır. Instagram reklamlarının en büyük avantajı, artık insanların mobil cihazlarda geçirdiği sürenin “en büyük pasta dilimi”ne sahip olması ile geliyor. Yani artık insanlar mobil cihazları, masaüstü ve dizüstü cihazlardan çok daha fazla kullanıyor. Çok daha fazla süre ayrılan bu cihazlarda henüz piyasa rekabeti oldukça düşük. Mobil hedef kitleler ile çok daha kârlı şekilde içerikleriniz, potansiyel müşterileriniz ile buluşabiliyor.

Ancak unutulmaması gereken bir konu daha var. O da Google Adwords. Aslında eğer e-ticaret işi ile uğraşıyorsanız ve reklamlardan beklentiniz, satın alma geri dönüşleri ise, bu konuda en uygun platform Google Adwords. Ancak bir blog sitesi ya da bir haber sitesi iseniz, yani salt tıklama yetiyorsa ihtiyacınızı karşılama konusunda, o zaman sosyal medya reklamlarına yönelmeniz en iyi tavsiyem olacaktır.

Bir Yorum

  1. Pazarlamacı açısından yukarıda güzel bahsetmişsin. Fakat TIKLA BANAA diye bağıran ya da otomatik yönlendiren reklamlar koymasın siteler de ya. Adam gibi gitsinler google ile anlaşsınlar 😛

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu