Girişimcilik

Farklı Mağaza Konseptleri

Girişimcilik konusunda ülkemiz çağ atlıyor. Aslında yine ticari kaygılar var ancak artık daha cesur girişimciler bulunabiliyor. Bunlar da farklı, yapılmamış ve getirisi kanıtlanmamış, emsal oluşturmayan projeleriyle ülkenin gündemine oturuyorlar. Farklı mağaza konseptleri de bunlardan bir tanesi.

Son zamanlarda girişimcilik konusunda ülkemiz çağ üzerine çağ atlıyor. Aslında yine ticari kaygılar var ancak artık daha cesur girişimciler bulunabiliyor. Bunlar da farklı, yapılmamış ve getirisi kanıtlanmamış, emsal oluşturmayan projeleriyle ülkenin gündemine oturuyorlar. Farklı mağaza konseptleri de bunlardan bir tanesi.

Kutu aboneliği hakkında bir çok yazı yazdım. Girişimcileri ve kutu aboneliği şirketleri hakkında da içeriklerim var. Hatta Japon abur cuburları kutusu ve aylık kitap aboneliği gibi içeriklerim de mevcut. Ancak mağaza açma konusunda da ilginç fikirler var. Aslında bunlar 2000’li yılların başlarında görülmeye başlandı. Özellikle farklı kategoride mağaza denemeleri bol bol gündemi meşgul etti. Örneğin bebeklere özel mağazalar, evcil hayvan ürünleri mağazası, kitap mağazası, hobi mağazası derken oyuncu mağazası dahil bir çok yeni girişim geldi.

Daha önce oyuncu mağazası konusunda bir girişimci ile birlikte içeriğim vardı. Ona sormuştum neden oyuncu mağazası diye. Aslında oradaki bir çok yanıt da, neden farklı mağaza konseptleri arayışında olduğunu gösteriyor girişimcilerin. Son zamanlarda butik mağazacılık baş gösterdi. Şubesi olmayan, sosyal medya destekli satışlarıyla, bir çok firmayı yakalayacak ciro elde etmeyi başardılar. Hatta bir çoğu, tek bir butik mağaza konsepti ile ulusal çapta adını duyurmayı da başardı.

Farklı mağaza konseptleri konusunda hala ülkemize gelmemiş fikirler var. Örneğin yabancı atıştırmalıkların satıldığı bir mağaza, cinsiyet ayrımı olmayan (unisex) giyim ürünlerinin satıldığı bir mağaza, sadece seyahat ürünleri satan bir mağaza gibi farklı mağaza fikirleri verilebilir. Tabi ki bu sizlerin yaratıcılığına da kalmış. Ancak bu içerikteki temel fikir, ülkemizde bazı fikirlerin artık cesurca hayata geçirilebildiği. Kim derdi sadece kozmetik ürünü satan bir firma tüm ülkeye yayılacak. Buradaki firma tabi ki de Gratis. Bir başka farklı mağaza konsepti Japon kozmetik ve ev aksesuarı ürünlerini satan Miniso Türkiye. Miniso oldukça başarılı bir franchise sistemi. Ne zaman gitsem hep ağzına kadar dolu oluyor mağazaları.

Özet olarak artık sizler de fikirlerinizi korkmadan hayata geçirmelisiniz. Tabi ki temeline mantıklı sebepleri oturtarak… Girişimcilik blogu kategorisinde diğer yazılar için menüyü kullanabilirsiniz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu