Oyun

Gaming İstanbul 2018 Nasıl Geçti? Gist 2018 Hakkında Her Şey

Gist 2018 sona erdi. Bol fotoğraflı, bol aktarmalı ve bol yürümeli bir etkinlik benim için sonunda geri kaldı. Yoruculuğunun yanı sıra, tatmin etme kısmında da markalar tarafında bir eksiklik vardı. Ama organizatör harika bir fuar düzenledi diyebilirim.

Gist 2018 sona erdi. Bol fotoğraflı, bol aktarmalı ve bol yürümeli bir etkinlik benim için sonunda geri kaldı. Yoruculuğunun yanı sıra, tatmin etme kısmında da markalar tarafında bir eksiklik vardı. Organizatör harika bir fuar düzenlerken, maalesef fuar alanının katılımcılara yetmediğini söylemek zorundayım. Umarım önümüzdeki sene (Gist 2019) yine aynı alanda yapılmaz.

Gaming İstanbul 2018 yani Gist 2018 isimli fuar düzenlendi ve bitti. İstanbul Kongre Merkezi’nde 1 Şubat’ta başlayıp 4 Şubat’ta son ziyaretçilerini kabul eden oyun fuarına basın olarak gideceğimden bahsetmiştim. Hatta GİST içeriğime göz atabilirsiniz.

Fuara Anadolu yakasından giden birisi olarak trafiğe takılmamak adına araç kullanmaktan vazgeçip toplu taşımaya yönelmek zorunda kaldım. Dolayısıyla da 4 vasıta kullanmam gerektiği için 4 günün tamamında yer alamadım. Gidiş ve dönüş olarak toplamda 8 vasıta kullanmam + 2 km kadar yürümem gerekiyordu. Size fuar hakkında değerlendirmelerimi anlatayım.

Öncelikle ilk ilgi çeken stand, fuar girişinde bulunan Papara standıydı. Topla Kazan isimli yarışmasıyla, konumlandırdıkları cosplayerlar ve müzikleriyle kitleyi kendisine doğru çekmeyi başarıyorlardı.

Gist 2018 Papara

Fotoğrafta önündeki kalabalığı farkedebiliyorsunuz. Hatta ilerleyen saatlerde adım atılacak yer kalmadı diyebilirim. Fuarın elektronik ödeme sistemleri ile alakalı en önemli ismi Papara oldu. Geçelim diğer standlara.

Büyük firmalardan gidecek olursak, turnuva odaklı bir Türk Telekom Play Store standı bulunuyordu. Şov olmayan, salt oyun turnuvalarının döndüğü iki bölümlü bir alana sahiplerdi.

Gist 2018 Playstore

Özellikle Fifa 18 turnuvasının yapıldığı yer harika bir atmosfere sahipti. Oyuncular maçlarını yaparken, dev projeksiyon perdesinde yayınlanan maç da, biz tribünden maçı takip edenler için enfesti. Özellikle arkadaşları tarafından desteklenen oyuncular ve oradaki heyecanı görmeniz gerekirdi.

Bir diğer büyük katılımcı Nvidia ile HP Omen partnerliğinde kurulan turnuva alanıydı. 5v5 turnuvaların düzenlendiği alana bir çok ünlü isim de katılım gösterdi. Özellikle yer minderleriyle hazırlanan seyirci alanı çok çok güzeldi.

Gist 2018 Nvidia ve HP Omen

Fotoğraf aslında her şeyi açıklıyor. Takımların 5v5 halde yer aldığı bir yüksek stand, arkalarında maç yayını, sağ tarafta spiker ve yorumcu alanı, orta alanda ise seyirci alanı. Görüntü, Ferit “Wtcnn” Karakaya’nın da yer aldığı Overwatch maçlarından.

Bir sonraki durağımız Black Desert oyununun alanıydı. Pearl Abyss tarafından geliştirilen Black Desert Online oyununun tanıtım alanı, deneme alanı ve turnuva alanı olmak üzere 3 stand bulunuyordu. Tanıtım alanı cosplayer ile sağlanırken, turnuva alanı aşağıdaki görüntüde bulunduğu gibi düzenlenmişti.

Gist 2018 Black Desert

En güzel noktası ise normal misafirlerin de sıraya girerek katılım sağlayabiliyor oluşuydu. Biz basın olarak sadece görüntülemekle yetinsek de, bir çok oyuncu turnuvaya katılmak için 1 saat civarı sırada beklediğinden bahsediyordu. Kesinlikle ortam Pearl Abyss gibi ülkemizde yeni yeni tanınan bir şirket için mükemmeldi.

Playstation da resmi olarak Sony Eurasia Türkiye ile fuara katılım sağladı. Özellikle Playstation 4 Pro ve Playstation VR ile boy gösteren Sony, deneme alanları ile devasa kuyruklara ev sahipliği yaptı.

Gist 2018 Playstation Sony Türkiye

Sony, fuarda “Oyunun Geleceği” sloganı ile özellikle 4K ve HDR teknolojileri ile VR ekipmanlarına ağırlık vermiş diyebilirim. Gran Turismo Sport için özel simülasyon ekipmanları konumlandırması ile yüzlerce insanın sıra beklemesine neden oldular. Yüzler ise hep güldü.

Playstation varken Xbox olmaz mı? Xbox One da, özellikle Xbox One X ve Ubisoft oyunlarının denendiği alanlarla göze çarptı.

Gist 2018 Xbox Alanı

Forza 7 için getirilen Porsche araç ile doğrudan dikkatleri üzerine çeken firma, Assasins Creed Origins oyununun gerçek 4K görüntüleri, yakın zamanda piyasaya çıkacak Far Cry 5 özel denemesi ve Forza 7 tanıtımlarıyla ön plana çıktı. Minecraft temalı Xbox One S ve herkesin satın almak isteyip bütçesi üzerine kara kara düşündüğü Xbox One X de sergilendi.

Redbull ve Monster gibi enerji içeceği firmalar da birbirini yakın şekilde marke etti. İkisinin de oyun ve yayın alanları vardı. En çok ilgi çeken şey Redbull tarafından getirilen şu araçtı…

Gist 2018 Redbull

Aslında yüzlerce fotoğraf ve bu içeriğe ekleyebileceğim yüzlerce satır stand yorumum daha olabilirdi ancak ben burada kesiyorum. Diğer standlar ağırlıklı olarak müşteriye ürün satabilmek için oradaydılar. Gist 2018 fuarı daha henüz sona ermişken, şimdiden Gist 2019 bekleyenlerin sayısı bir hayli fazla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu