OyunRehber

GeForce Experience Rehberi

Nvidia GeForce Experience Nedir? Nasıl kullanılır, sizin için anlattım. Ayrıca faydalı Geforce Experience özelliklerine ve sürücü güncellemelerine değindim.

Yeni kategorimin ilk yazısı. Yine tabi ki kendi anlatım dilimde bir nedir köşesi olacak. Öyle ansiklopedik bilgiler ya da 3 yaşında çocuğa anlatır gibi bir anlatım tarzı olmayacak. Bugün GeForce Experience Nedir? sorusuna yanıt vereceğim.

Nvidia ekran kartı kullanan dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda kullanabileceğiniz harika bir yazılım. Tam anlamıyla sürücü diyemiyorum çünkü ekran kartı sürücüsünü de kontrol eden bir yazılım olarak karşımıza çıkıyor. Peki neler yapabiliyoruz bu programla, göz atalım.

Öncelikle ilk çıktığı zaman 2 amaç güdüyordu; bunlardan ilki nvidia ekran kartı sürücülerini kontrol etmek ve varsa yeni güncellemeyi indirip kurmak. Diğer amacı ise oyunları optimize etmek. Şu sıralar ise arayüzünden bir oyuncunun ihtiyacı olan herşeye ulaşabiliyorsunuz. Bunlardan ilki canlı yayın özelliği. OBS ya da XSplit kullanmadan doğrudan ekran kartı yazılımı ve kodlayıcısıyla, Twitch, Youtube gibi popüler canlı yayın platformlarında yayın açarak güzel bir deneyim yaşayabiliyorsunuz.

Nvidia hesabınızla oturum açarsanız, garanti bilgilerinizi görüntüleyebiliyor, bulut sunucudan önceki ayarlarınızı ve optimizasyon dosyalarınızı indirebiliyorsunuz. Shield isimli bölümde Shield destekli cihazlarınıza ağ içi yayın açabilirken, örneğin odanızdaki bilgisayarda açtığınız oyunu oturma odasındaki televizyonunuzdan oynayabiliyorsunuz.

Benim en sevdiğim özelliği ise oyunaki anlarınızı geçmişe dönük kaydedebiliyor oluşunuz. Örneğin yapacağınız ayarlamadan sonra yüksek kalitede son 5 dakikayı seçtiğinizde, artık alt+f10 tuşuna basarak oyun oynarken geçmişe dönük son 5 dakikanızı bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Örneğin Fifa 17 oynuyorsunuz ve ilginç bir gol attınız. Şimdi kim uğraşacak tekrar maçın bitmesini bekle, tekrarını bul, indir, izle… Golü attıktan sonra bas son 5 dakika tuşuna, video olarak kaydetsin.

Yine bir başka güzel özelliği VR oyunları için otomatik ayarlamalar ve optimizasyon. GTX 970 ve üzeri bir ekran kartınız varsa Sanal Gerçeklik özelliklerinden de yararlanabiliyorsunuz. Ayrıca ekran kartınız led ışık barındırıyorsa, bu ışıkları da Nvidia GeForce Experience üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

Ve son olarak sürücü mevzusu. Sürücüler sekmesi altından yeni bir güncelleme varsa indirip yükleyebilir, güncelleme notlarına göz atabilirsiniz. Bu arada yazılımın tamamı Türkçe!

Tam bir oyuncu dostu olan bu Nvidia GeForce Experience yazılımını ekran kartınızın resmi web sitesinden ya da Nvidia resmi web sitesinden indirebiliyorsunuz. Bir başka Nedir? yazısında görüşmek üzere…

0%

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu