Seyahat

Gezerek Para Kazanmak Mümkün Mü?

Hem gezeyim hem param cebimde kalsın diyorsanız tam size göre bir içerik ile geldim! Gezerek para kazanmaya ne dersiniz?

Gezerek para kazanmak ya da gezgin bir fenomen olarak markalarla iş birliği sağlamak için gerekenleri anlatacağım blog içeriğindesiniz. Geçenlerde bir ajans tarafından bana yollanan influencer sunumunda bir istatistiğe denk geldim. Elbette izinleri olursa ajansın ismini de paylaşabilirim. Bu istatistik, 1000 kişilik lokal bir influencer topluluğuna ait; Instagram fenomenleri ya da Instagram bloggerları olarak adlandırılan kitlenin yüzdesel konu dağılımı. Son zamanlarda en büyük artış, kendisini “traveler” olarak adlandıran kitlede. Kabaca rakamlardan oluşan istatistiğe bir göz atalım. Ben de çevirisini yapıp sizin için aşağıya ekliyorum.

En çok hangi fenomen var? (10.000 ve üzeri takipçi sayısına ulaşan iş birlikçiler)

  1. Moda ve Alışveriş: 472 (~%82)
  2. Gezi, Seyahat ve Fotoğrafçılık: 206 (%100+)
  3. Eğlenceli İçerik ve Parodi: 177 (~%11)
  4. Gurme ve Mekan İnceleme: 26 (~%30)
  5. Diğer: 119 (~%17)

Şimdi bu istatistikleri yorumlayacak ve ufak bir analizini yapacak olursak, moda ve alışveriş instagram fenomenleri arasında muhtemelen en yaygın olanı. Benim gözlemlerim ve bir çok influencer ajansına göre de bu şekilde. Sonrasında eğlenceli içerik çıkartan fenomenler gelirken, artık gezi, seyahat ve fotoğrafçılık konulu fenomenler ikincilikte yer alıyor. Artık eğlenceli içerik üreten insanlardan influencer olmadığı manasına da getirebiliriz olayı. Bu konuya ayrı değinmem lazım bir başka içerikte… Gurme ve mekan incelemeden kastı bu tabaklarının fotoğrafını çeken fenomen hesapları sanıyorum; onda benim gözlemim bir artış yaşandığı yönünde. Ancak istatistikler benimle zıt görüşte. Diğer kısmında da bir artış var. Bu, yeni türden fenomenlerin karşımıza çıkabileceğinin habercisi olabilir. İstatistiğe artık hakimiz, konumuza geçelim hemen.

Gezi bloggerları ya da gezi instagrammerları, her nasıl adlandırırsanız adlandırın artık fazlasıyla ilgi çekmeye başladılar. Genelde en organik büyüme bu hesaplarda yaşanıyor. İnsanlar, yaşayamadıkları hayatı ya da gezemedikleri yerleri görmek ve takip etmek istiyorlar. Markalar da yavaş yavaş bu organik büyümenin farkına varmaya başladılar. Diğer kategoride içerik üreten influencerlar, daha çok marka desteği ile büyümeyi başarıyorlar. Gezi ve seyahat üzerine bir instagram hesabınız varsa şanslısınız demektir. Şimdi o hesaptan nasıl para kazanabilirsiniz bunu anlatayım.

Gezerek para kazanmak nasıl oluyor?

Öncelikle eğer gerçek bir gezginseniz yani 2 tane müze gezip otelde partilemeyecekseniz, bir adet instagram hesabı açıyorsunuz. Sonrasında da kaliteli bir profesyonel fotoğraf makinesi alıyorsunuz. Ardından bıkmadan usanmadan 100 gün 100 fotoğraf paylaşıyorsunuz. Her fotoğrafın altında mutlaka etiket (tag) kullanıyorsunuz. Sonrasında kitlenizi büyütüp markalarla iş birliği yapıyorsunuz. Yalnız dikkat edilmesinde fayda var, ya vergiyi marka sizin adınıza ödeyecek, ya da siz bir fenomen olduğunuzda kendi verginizi kendiniz ödeyeceksiniz.

Gezi ve Seyahat temalı bir Instagram hesabından nasıl para kazanabilirim?

Yukarıda bahsettiğim iş birliği modellerini açayım. Seyahat öncesinde veya esnasında kullanılan bir uygulama tanıtımı, seyahat aksesuarları ve ekipmanları satan bir firmanın ürünleri ile fotoğraflar, çekiliş videoları, otel ve konaklama tanıtımları, gezi esnasında giyeceğiniz kıyafetler gibi bir çok çeşit bulunmakta. Bunun dışında fotoğraf çekerek de para kazanabilirsiniz. Shutterstock gibi bir çok stoktan fotoğraf satışı sitesine çektiğiniz harika fotoğrafları yükleyebilir ve buradan ek gelir elde edebilirsiniz. Yine bir başka yol olarak, instagram hesabınızı bir Youtube kanalı ile destekleyebilir, gezi vlogları çekerek takipçi sayınızı arttırırken, video içerikleriniz için de iş birliği sağlayabilirsiniz. Gezerek para kazanmak aslında tamamen sizin yaratıcılığınıza ve istikrarınıza kalmış bir şey. 3-5 fotoğraf attıktan sonra 10 gün sessizlik, sizi daha fenomen olamadan tarihin tozlu sayfalarına gömecektir.

Son olarak influencerlar için bir çok ajans bulunmakta. Siz de bu ajansları araştırabilir ve kendinize marka iş birlikleri için iyi bir aracı bulabilirsiniz. Gezerek para kazanmak konusunda söyleyebileceklerim bu kadar. Bir sonraki içerikte görüşmek üzere!

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu