Girişimcilik Blogu

Girişimciler İçin Dijital Medya

Artık devir değişti. Dijital çağda dijital medya, geleneksel medyayı geride bırakalı çok oldu. Bunu istatistik olarak da görebiliyoruz. Girişimcilikte de dijital medyanın önemi çok fazla. Özellikle genç nesillere girişimleri aktarma konusunda belki de en önemli unsur dijital medya.

Artık devir değişti. Dijital çağda dijital medya, geleneksel medyayı geride bırakalı çok oldu. Bunu istatistik olarak da görebiliyoruz. Girişimcilikte de dijital medyanın önemi çok fazla. Özellikle genç nesillere girişimleri aktarma konusunda belki de en önemli unsur dijital medya.

Girişimciler için içerik üretmeye devam ediyorum. Bunu da bildiğiniz üzere girişimcilik blogu kategorisi üzerinde yayınlıyorum. Bugünkü konumuz da dijital medyanın girişimcilik için önemi. Girişimcilerin genelde atladığı bir detay ancak uzun uzadıya bahsetmemiz gerek.

İlgili Blog İçerikleri

Geleneksel medya, belli başlı ajansların ve şirketlerin kafasına göre reklam yayınladığı, saniye başı ücret konusunda artık statik bir yapıya büründüğü ve ayrıntılı olarak raporlama alamadığı bir reklam platformu olarak göze çarpıyor. Öyle ki, bir örnek üzerinden gitmek gerekirse; geleneksel medyaya yani herhangi bir gazeteye tam sayfa vereceğiniz reklamın geri dönüşünü istatistiki olarak alamıyorsunuz. Ya da bir televizyon kanalında yayınlanan 20 saniyelik reklamınızın etkisini dolaylı yoldan hissedebilirken, doğrudan elinize bir rapor geçmiyor ve kullanıcı ya da müşteri başı maliyeti hesaplayamıyorsunuz. Ancak dijital medya öyle değil. Bugün bir blog sitesinde tanıtım yazınızı yayınlattığınızda, kendi sitenizin analiz değerlerindeki yükselişi metriklerle görebiliyorsunuz. Ya da bir sosyal medya fenomenine paylaştırdığınız viral reklamı, tıklama ve tıklama karşılığı dolaşım olarak ayrıntılı raporlarla okuyabiliyorsunuz.

Dijital medya çok şeffaf bir reklam platformu oluyor sizin için. Ama bunun girişimcilik ile alakası nedir? Cevaplayayım, dijital medya girişimciler için en az ücret ile en fazla etkileşimin alınabileceği bir platform. Sadece düz reklamlar için değil, sponsorlu içerikler, viral içerikler, metrik değerleri yükseltmeye yarayacak çalışmalar ile girişiminiz ya da projeniz hakettiği değerlere çok daha uygun ücretlerle çıkabiliyor. Çeşitli platformlarda, Facebook Business ve Google Adwords gibi panellerde ve bazı aracı sitelerde, reklam oluşturabiliyor ve bu reklamların sonuç analizini kendi başınıza kolayca yapabiliyorsunuz.

Sonuca gelelim yavaş yavaş. Trend takibi yaptığınız sürece, kitle analiziniz ve hedeflemeniz iyi ise, her zaman dijital medya reklamcılığı sizin için en iyi tercih olacaktır. Hem en ucuz ücretlerle en iyi sonucu alacaksınız, hem de stratejilerinizi değerlendirebilecek ve geliştirecek raporlara sahip olacaksınız. Bir sonraki girişimcilik içeriğinde görüşmek üzere.

Bir Yorum

  1. Çok haklı yorumlarda bulunmuşsunuz. Dijital reklam mecralarını araştıranlar bu yazıya değil de e-ticaret yazınıza yönlenmeli. Orada asıl ipuçları var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu