Girişimcilik Blogu

Girişimcilikte İngilizce Kursu Gerekliliği

Girişimcilil Blogu altında birçok düşüncemi ve bilgimi aktardım, aktarmaya da devam ediyorum. Sıradaki konumuz Girişimcilikte İngilizce...

Sponsorlu İçerik

Son zamanlarda yerli girişimlerin sayısında epey artış var. Peki bu girişimler neden sadece birer girişim olarak kalıyor ve devamı gelmiyor? Bu konuda yaşanılan en büyük problemlerden bir tanesi olan yurt dışına açılma ve buna paralel olarak yabancı dil (özellikle de İngilizce) gereksinimi hakkında bir girişimcilik blogu yazısı yazmaya karar verdim. Özellikle startup olarak adlandırılan girişimcilikte İngilizce kursuna olan ihtiyacımız neden bu kadar kritik ve yabancı dil bilmek neden hayati öneme sahip gibi sorulara yanıt veren detaylı bir içerik çıkarmak istedim. O zaman başlayalım!

İlgili Blog İçerikleri

Öncelikle girişimciliğin temelinde yapılmamışı yapmak yattığını hatırlatmak istiyorum. Eğer yapılmış bir şeyi yapıyorsanız ya da ticari olarak başarı göstermiş bir konuya siz de atılıyorsanız, bu tam manasıyla girişim olmuyor. Yani önce literatürü taramak, benzer şirketleri ve nihai ürünlerini araştırmak, olası benzer ama faydasız ürünleri geliştirebilmek adına deneyimlemek, dünya üzerinde sizinle aynı konuda çalışmalar yapan rakiplerinizi analiz etmek ve insanların girişiminize karşı bakış açılarını değerlendirmek gerekiyor. Takdir edersiniz ki, tüm bunlar için de çok iyi derecede İngilizce bilmek gerekiyor.

İngilizce Kursu

Peki İngilizce bilmiyorsak ne yapabiliriz? İşte bu konuda ülkemizde sayısız yabancı dil kursu bulunduğu aklımıza geliyor. Ancak aralarından en iyisini seçmek gerekiyor. Benim gibi İstanbul’da yaşayanlar Mecidiyeköy İngilizce kursları arasından TAD’ı tercih edebilir. Çünkü hem iş İngilizcesi konusunda kursları var, hem de genel İngilizce eğitimleri. Mesela bir girişimci olarak İngilizce konusunda sıfır olduğumu varsayalım. Doğrudan iş İngilizcesi öğrenmem çok çok zor olacak. Bu yüzden de 2+2 gibi kampanyalarla, genel İngilizce eğitiminizi aldıktan sonra size 1 kur genel İngilizce, 32 saat de iş İngilizcesi hediye ediyorlar. Eğer siz de Mecidiyeköy ya da Şişli taraflarında iyi bir İngilizce kursu arıyorsanız, Şişli İngilizce kursları için en iyi seçenek, gerek kampanyaları, gerek sınavlara özel uygulamaları, gerek yurt dışı eğitimleri, gerekse eğitimcileri ile ön plana çıkan yine TAD oluyor.

Girişimcilikte sadece bahsettiğim o 5 madde için gerekli değil elbette İngilizce… En önemli konulardan bir tanesi de iş birlikleri. Bulduğunuz parlak fikri belki de milyon dolarlarla oynayan şirket yöneticilerine aktarmanız gerekecek. Bu parlak fikri eğer doğru cümlelerle aktarmaz ve karşınızdakini etkileyemezseniz, belki de hayatınızın fırsatını kaçırmış olacaksınız. Sadece lisede gördüğünüz İngilizce dersleri bu konuda kesinlikle yeterli değil. Eğer İngilizce kursları ile uzaktan yakından alakanız olmaz ve pratiğinizi geliştirmezseniz, karşınızda sizin aklınızdaki parlak fikre hayranlık duyan insanların karşısında donup kalabilirsiniz.

İngilizce Sınıfı

Peki bunlar ülkemizde olmuyor mu? Yani girişimciliğin tüm safhalarını ülkemiz içerisinde gerçekleştiremez miyiz? Elbette yapılabilir ancak siz girişiminizi nihai ürüne döktükten sonra, aslında bu ürünün Birleşik Devletler’de 4 yıl önce yapıldığını ve 1 ay sonra ürün tutmadığı için şirketin battığını öğrenirseniz bu sizin için çok çok büyük bir hayal kırıklığı olacaktır. Bu yüzden de yine o bahsettiğim 5 madde sizler için hayati önem taşıyor. Özellikle de girişiminiz dijital ortamdaysa yani örneğin bir mobil uygulamaysa, Türkçe olarak sunduğunuz uygulamanın İngilizce versiyonu size ortalama 45 kat daha fazla para kazandırabilir. Hem de ülkemize döviz kazandırarak bir nevi akıl ihracatı yapmış olursunuz.

Toparlayacak olursak, girişimcilikteki en kritik şeylerden bir tanesi İngilizce bilmek. Yani girişimcilikte İngilizce, en az bu işin muhasebesini yapabilmek kadar kritik. Bugüne kadar bir şekilde gelmiş olabilirsiniz ancak bundan sonrası için mutlaka bahsettiğim konularda avantaj sağlamak adına İngilizce kurslarına gidin ve kaydınızı yaptırın. TAD bu kurslardan en çok tavsiye edilen. Özellikle de Mecidiyeköy ve Şişli İngilizce kursları arasında en iyisi olarak lanse ediliyor. Fazlasıyla memnun öğrencisi de bulunuyor. Bir sonraki girişimcilik yazısında görüşmek üzere, hoşçakalın!

4 Yorum

  1. Sadece kurs yetmez maalesef, girişimcilik için mutlaka konferans verecek kadar iyi bir İngilizceye sahip olunması gerekiyor. Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu