Girişimcilik

Girişimciye Sordum! Neden Oyuncu Mağazası?

Girişimcilerle düzenli olarak röportaj yapmaya karar verdim. Bunun neticesinde de ilk konuğum, oyuncu mağazası konseptinde şubeler açacak olan E-GameShop sahibi Emre Işık oldu. Oyuncu mağazaları neden önemli, neden bu girişim?

Merhabalar! “Girişimciye Sordum!” isimli girişimci röportajları serisine başlıyorum. Bugün ilk konuk olarak yanımda E-GameShop isimli ve Ankara merkezli oyuncu mağazası girişimcisi Emre Işık bulunuyor. Daha önce açılacağını haber verdiğim yazıma alışveriş kategorisinden göz atabilir, devamında röportajımı okuyabilirsiniz.

Öncelikle teklifimi geri çevirmediğiniz için çok teşekkür ediyorum sayın Emre Işık. Daha önce varsayımlar üzerinden konuşmuştuk, şimdi daha net bir şekilde sorulara yanıt vereceğinizi düşünüyorum.

Ben teşekkür ederim, ne demek. Evet, daha önceden açıklayamadığımız ya da ekipçe şirket sırrı olarak kenarda tuttuğumuz bazı bilgiler vardı. Artık çok daha rahat söyleyebiliyoruz ki, Türkiye’nin en iyi oyuncu mağazası çok çok yakınlarda, yarınlarda…

Hemen o zaman oyuncu mağazası meselesinden başlıyorum. Nedir bu, bir oyuncu neden buna ihtiyaç duyar?

Oyuncular için alışveriş, 2018’de bile kabusa dönmekte. Bir oyuncu odası düşünelim. Ne ihtiyacımız varsa listeleyelim.

 • 1 adet oyuncu koltuğu
 • 1 adet oyuncu bilgisayarı
 • Çeşitli oyuncu ekipmanları (Oyuncu faresi, oyuncu klavyesi, oyuncu mousepad vb.)
 • Yayınlar için ekipmanlar
 • Arkaplan için güzel tasarlanmış kaliteli posterler
 • Raflar için oyuncu figürleri
 • Masada sergilenebilecek oyuncu aksesuarları
 • Yatağı ve yastıkları için nevresimler, kılıflar
 • Dekoratif ürünler

Tam teşekküllü bir oyuncu odası için bunlara ihtiyacınız var. Peki bunların tamamını tek bir yerden satın alabiliyor musunuz?

Hayır. Aslında ben bu listeyi düşündüğümde fiziksel olarak en az 4 ya da 5 mağazaya uğramak lazım.

Aynen öyle. İnternetten dekoratif ürünler ya da oyuncu aksesuarları satın almak zorken, beğenmek ve umduğun gibi bir ürünün kargodan çıkması daha zor. Görüp alabileceğin mağazalar da sınırlı ve her bir madde için Teknosa’dan D&R’a kadar gezmeniz gerekiyor. Biz bu sorunu ortadan kaldırırken, oyuncular için harika bir atmosfer oluşturmanın peşindeyiz.

O zaman asıl soruma geleyim. Neden girişim için oyuncu mağazası tercihi yaptınız?

Çünkü elektronik sporlar yani kısaca e-spor, büyüyen bir sektör. Video oyun sektörü zaten her geçen gün büyüyor. Bizler de, ekibimizle beraber piyasayı iyi analiz ediyoruz ve öngörülerde sadece %10 civarı bir sapma belirliyoruz. Yatırım için de, girişim için de harika bir mecra oyuncu topluluğu.

Oyuncu topluluğu demişken, şu anda geri dönüşler nasıl? Olumlu mu?

Kesinlikle olumlu. Zaten internette ve yaptığımız kamuoyu yoklamalarında Ankara’da oyuncu mağazası denildiğinde akla ilk olarak E-GameShop geliyor. Biz 2000 liraya hazır e-ticaret paketi alıp, aracılıktan, komisyonculuktan 3-5 bir şeyler kazanmaya gelmedik. Biz bu sektöre yatırım yapmaya, Ankara için de, şirketimizin araştırma komisyonunun da belirlediği bir kaç şehir için de, oyuncular için bir yaşam merkezi oluşturmaya geliyoruz.

Peki sayın Emre Işık, hazır bir girişimci yakalamışken sorayım. Ekibiniz ne durumda, genişleyecek mi? İşe alırken hangi konulara dikkat ediyorsunuz?

İşe alımdan başlayalım. Ben şahsen, bu sektörde yıllardır kavrulmuş, tecrübe kazanmış bir girişimciyim. Yıllardır gerek oyun sektöründe, gerek e-spor sektöründe, çeşitli mecralarda aktif olarak yöneticilik görevlerini layığıyla yürütmüş, insanlara bilgi birikimini aktarmış ve paylaşmaktan zevk almış bir insanım. Girişimciden öte, bir oyuncuyum. Yani yatırım yaptığım, kalkınmasını istediğim sektöre en çok gönülden bağlı insanlardan birisiyim. Şirketimizin çatısı altında çalışacak personelde de ilk olarak bunu arıyorum. Sektörü tanımayan 10 yıl tecrübeli bir grafiker yerine, sektörü iyi bilen, henüz yetişmiş ve bir kaç sene aktif olarak görev alabilmiş bir grafikeri tercih ederim. Şuanda da çalışanlarımız bu prensiplere uygun şekilde kadrolaştı. Muhasebe Uzmanı, İçerikle Pazarlama Direktörü, Sosyal Medya Uzmanı, Mağaza Müdürü ve Grafiker kadromuz, 5 kişilik bir dev kadro. Hepsi alanında en yeteneklisi ve özel olarak isteyip transfer ettiğim isimler. Her biri oyunculuğun köklerinden gelme. Yapılacak bir işe önce oyuncu gözüyle bakıyor, ondan sonra iş tarafına geçiyoruz. Bundan sonra da ekibi genişletmeye devam edeceğiz. Grafik tasarım departmanımız için başvurularımız açık, her gün özenle gözden geçirip geri dönüyoruz. Yine mağaza personeli ve sosyal medya taraflarında da iş başvurularımız açık durumda.

O zaman can alıcı bir soruya gelmek istiyorum. Bir oyuncu mağazası için iş ilanı açıyorsunuz. Ancak aradığınız pozisyondaki insanların %99’u belki de sektörü tanımıyor. Bu insanlar neden sizlerle çalışmalı?

Güzel soru ama çok çalıştığımız bir noktadan çıktı diyebilirim. Biz bu konuyu, bir bloggerdan önce kendi kendimize sorduk bile… Neden biz? Her şirketin ve her yöneticinin kendisine sorması gereken soru… Bu soruya şu şekilde cevap verebilirim. Öncelikle biz sektörü potansiyel çalışma arkadaşlarımıza gerek rakamsal, gerek deneysel olarak anlatıyoruz. Zaten bir iş sözleşmemiz oluyor. Onlar açısından güven sorunu zaten yaşanmıyor. Bizi tercih etmelerinin sebebi de, çalışma ortamımız. Mesai saatleri içerisinde oyun oynamak serbest. Twitch yayını açmak da serbest. Hatta bazı durumlarda evden çalışmak da serbest. Tek kuralımız var, işi aksatmamak. Günlük, haftalık ve aylık planlarımız yayınlanıyor. Biz yöneticiler de dahil, o planlara uygun olarak hareket ediyoruz. Yani birisi bugün şirkete %30’la ortak da olsa, o plana uyacak. Çünkü biz başarının, süreklilikten ve plana sadık kalmaktan geldiğine inanıyoruz. Çalışanlarımızdan da beklentimiz o yönde. Oyuncu topluluğunun istekleri karşılandı mı? Cevap hayırsa, çalışmaya devam. Evet ise “sen biraz Counter-Strike oyna, stresini at, 1 saat sonra öbür işe geçeriz” diyoruz.

Bunlar gerçekten harika. Bu konuda Google’ı mı örnek alıyorsunuz?

Bakın, biz bir oyuncu mağazası kurmuyoruz. Biz oyuncular için yaşam merkezi kuruyoruz. Google örnek alınası bir şirket. Ama onları örnek almamıza gerek yok. Sadece ortama bakmanız yeterli. Oyuncular mutlu olmalı, o oyunculara hizmet eden personellerimiz de mutlu olmalı. Onlar mutlu oldukça, işlerine her gün bir önceki günden daha hevesli geldikçe, bizlere de, ay sonu raporlarına da yansıyor bu durum. Bu kadar basit bir olay. Biz personellerimize stres yüklersek, sadece iş gören birer robota dönerler. Ancak onları mutlu edip heveslendirdikçe, biz yöneticilerin de aklına gelmeyen harika fikirler, onların aklına geliyor. Onlar bizden de hakim olabiliyorlar konuya. Biz bu yüzden yöneticilik taslamıyoruz, işte bu yüzden biz ekibiz diyorum röportajın başından beri.

Umarım girişiminiz daha da başarılı olur ve Türkiye’de oyun sektörüne hareket getirirsiniz.

… diyerek noktayı koymuş bulunuyorum. Umarım oyuncu mağazası girişimi ile alakalı bu içeriğimi, röportajımı ve alınacak dersleri beğenir, bu serinin devamını dört gözle beklersiniz. İyi haftasonları diliyorum!

 

7 Yorum

 1. Bunlar narip Röpörtajınız için çok teşekkür ederim burak bey umarım daha çok röportajları başarılarınızın devamını dilerim .

 2. Stratejiler çok doğru yerde, büyümemesi için hiç bir engel yok. Yakın zamanda ismini daha sık duyacağımız bir firma olacağına kanaat getirebilirim. Yöneticileri ve liderlerleri birbirinden ayıran bazı hassas noktalar vardır ki gördüğümüz kadarıyla Emre Işık bir yöneticiden ziyade bir lider olabilmeyi başarmış gözüküyor. Başarılarının devamını diliyorum ve yeni gelişmelerini takip ediyorum.
  Röportaj için teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu