Oyun Blogu

Grand Theft Auto Nasıl Yükseldi? Driver Oyunu Ne Yaptı?

Grand Theft Auto Nasıl Yükseldi? Driver Oyunu Ne Yaptı? Bu sorulara Driver serisi vs GTA serisi olarak cevap aradım ve yazdım!

Sizlere bugün çok ilginç bir hikaye anlatacağım. Grand Theft Auto serisinin nasıl başladığını ve Driver serisinin başarısızlığı sayesinde nasıl bir anda yükseldiğinden bahsedeceğim. O zaman başlayalım…

Yıllardan 1997. Konsol oyunculuğunda devrim yaşanıyor. Playstation 1 çıkmış, bilgisayar oyunculuğu ile yarı yarıya kapışır bir hale gelmişti. O yıl bir oyun çıktı… Adı da Grant Theft Auto’ydu. Kimsenin beklemediği bir türden, serbest dolaşabildiğiniz, görevler alıp araba sürebildiğiniz, adam öldürüp para kazanabildiğiniz bir oyun. 2 boyutlu ve üst perspektif görüntüsüne rağmen oldukça popüler olan bu oyunun çıkmasından sonra tüm dünyada gözler free roam oyunlara yöneldi. Bir babayiğit çıktı, Reflections Interactive adında! Driver diye bir oyun yaptıklarını duyurdu. Ben de o zamanlar ilk LEVEL dergisinde gördüm.

Temmuz 1999’da çıktı bu Driver. O da ne? Grand Theft Auto oyunun 3 boyutlu hali. Ama eksik bir şeyler var… 3 boyutlu araba sürme oyununa, şehirde serbest dolaşım imkanı verilmiş, görevler yapabilme imkanı getirilmiş ve hikaye yazılmış. Driver bu ilk oyunuyla çok sükse yaptı ve tam 1 ay sonrasında çıkacak Grand Theft Auto 2’yi tam bir çıkmaza itti. GTA 2 çıktığında yine oynanış olarak oldukça eğlenceliydi ama oyuncuların gözü Driver grafiklerini istiyordu. Belli olmuştu, Fifa vs Winning Eleven ve Call of Duty vs Medal of Honor ne ise, Driver vs GTA da oydu…

Aradan 1 yıl geçti, Driver 2 duyuruldu. Yalnız öyle bir duyuruldu ki, GTA’nın baş tasarımcısı olsanız, oracıkta kalpten giderdiniz. Driver 2’de 3 boyutlu grafiklerin yanı sıra ilk defa arabadan inebilme özelliği geldi. Ayrıca banklara oturabiliyor, sokak sokak gezebiliyor, araba çalabiliyor, görevler yapabiliyor ve hikayeye devam edebiliyordunuz. Stadyum içine bile girebiliyordunuz… 2 cd’ye sahip bu oyun Playstation 1’in sınırlarının zorlanmış haliydi ve o dönem en büyük dosya boyutuna sahip oyundu. GTA serisi üçüncü boyuta geçmeden Driver serisi 2 tane 3 boyutlu oyun çıkarmıştı.

Üzerine 1 sene geçti. Driver serisi kenara çekilip çekirdek çitlemeye başladı. Muhteşem bir üçüncü oyun yapacaklarını açıklayarak sessizliğe gömüldüler. GTA ise küllerinden doğdu. Ve 2001 yılında bir milat olan Grand Theft Auto 3 çıktı. Driver serisi gibi 3 boyutlu grafiklere sahip bu oyunda silah kullanabiliyor, adam vurabiliyorduk. Bir önceki sene çıkan Driver 2’de ise yaya modda sadece koşuyorduk… Beklenen oldu, o dönem GTA 3 en çok satan oyun oldu. Ardından Rockstar Games de sessizliğe büründü.

3 yıl boyunca hem Reflections Interactive, hem de Rockstar Games sessiz kaldı. İkisi de kapıştıracakları oyunları için hazırlık yapıyordu. 2004 yılında 2 oyunda çıktı meydana. Birisi Driver 3, öteki GTA San Andreas… Driver 3’e silah kullanma yeni gelmişti. Üstelik oyun İstanbul’da geçiyordu ve bir çok tartışmayı da beraberinde getirmişti. Oysa aynı tarihte çıkan GTA San Andreas’da devasa bir harita, muhteşem bir özgürlük deneyimi ve otomobil dışında araçları kullanabilme yeteneği vardı. İlk defa Driver serisi teknolojik olarak GTA’nın gerisine düşmüştü ve aslında çıkardığı ilk 2 oyun ile çıtayı yükselterek, günümüzün en iyi serisi olan GTA’ya yol göstermişti. Bu yol göstermeyi iyi analiz eden Rockstar Games ise günümüzün en popüler firmalarından birisi olmayı başardı.

Hikaye buydu, Grand Theft Auto serisinin bugün bu şekilde olmasının sebeplerinden en önemlisi, o dönem ki rakibi Driver serisidir. Peki Reflections Interactive’e ne mi oldu? San Andreas’tan sonra toparlayamadılar, Atari ile yayıncılık sözleşmeleri feshedildi ve iflasın eşiğindeyken şirketlerini Ubisoft satın aldı. Ardından Driver: Parallel Lines ve Driver: San Francisco gibi tematik oyunlar geliştirdiler. Buradaki amaç zaten biz GTA’ya rakip değiliz demekti.

10 yıl sonra Ubisoft geçmişteki intikamını almak için Watch Dogs’u piyasaya sürdü. Ama GTA serisi karşısında yine kaybeden oldular…

0%

2 Yorum

  1. yıllarca gta oyunlarını oynayıp driver oyununu hiç duymayan olarak güzel bir yazı olmuş. Merak ederek driver oyununu bulabilirsem inceleyeceğim. Güzel yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir