Günlük İçerikler

Hangi Türk Youtuber’ları Takip Ediyorum

Youtube'da Hangi Türk Youtuber'ları Takip Ediyorum temalı bir blog yazısı oldu. Oyun kanallarının yanı sıra vlog kanalları ...

Kategori hakkını veren bir başlık oldu. Cidden havadan sudan bir konu ile daha karşınızdayım. Youtube bildiğiniz üzere son zamanlarda insanların bir şeyler paylaşma ihtiyacından öte, içerik üreterek vakit geçirdiğiniz bir platform halini aldı. Bu konuda hizmet sağlayıp içerik üretenlere ise Youtuber denildi. Ben de bu Türk Youtuberlar arasından 29 tanesini takip ediyormuşum. Her türden kanal var listemde. Türkiye’de Youtube’un kitlesi de bu kişilerle ya da ekiplerle artmaya başladı. Peki ben hangi Türk Youtuber’ları takip ediyorum?

Alfabetik olarak gideceğim. Sizi biraz şaşırtayım 🙂

İlgili Blog İçerikleri

1. ARGONOMİ

Güncel konularda içerik üreten yarı profesyonel bir oluşum kendileri. Argonomi kanalı genellikle “uyandırma” temalı içeriklere el atıyorlar. Hadi el ele verelim, güzel bir gelecek olsun ya da ayrımcılık yapmayalım, mutlu olalım gibi. Bir eleştirmen gözüyle bakacak olursam en beğendiğim içerikleri “Bir Varmış! Bir yokmuş!” oldu. Müzik ile anlatım dili mükemmel uyum sağlamış. Şarkı güzel, hatunun anlatımı güzel, daha ne olsun.

2. Barış Özcan

Anlatmaya çok ihtiyaç duymadığım bir Türk Youtuber kendisi. Keza Google’da benimle aynı şeyi düşünüyor ki, elçi olarak ABD’ye çağırıldı. Barış Özcan ağırlıklı olarak bilim, kültür ve sanat alanında ya anlatmak istediklerini ya da kitaplardan aldığı alıntıları bizlerle paylaşıyor. Ağır başlı mizacı, kusursuz anlatım dili ve “basic” giyimiyle tüm odağı dudaklarından dökülen kelimelere çekiyor. Fazlasıyla başarılı.

3. Başka Bir Şey

Aslında bu arkadaşların furyası bitti. Hatta öyle ki, hali hazırda kanalda video bile bırakmamışlar. Evet silmişler sanırım tüm videoları. Edelkrone isimli firmanın yaklaşık 8-9 bölümden oluşan kısa hikayesini, belgesel tadında izlettirdiler bize bu kanaldan. Asıl amaçlardan birisi elbette ürettikleri fotoğraf ekipmanlarını tanıtmaktı. Zaten çekim tekniklerinin bile üzerinde çok fazla durmuşlardı. Örneğin slider isimli bir parçanın tanıtıldığı bölümde tam 13 defa yatay kaydırma uygulanmıştı. Buna mı dikkat ettin aq diyecekleri şimdiden sopayla kovalamaya başladım! Neyse bu arkadaşlar start up projeler için hem bir cesaret kaynağı oldular, hem de yeni girişimciler için altın değerinde öğütler verdiler. Şahsen beğendim takip ettim. Olur da bir gün video yüklerler diye takipten de çıkmadım.

4. Ben Cem

Cem Korkmaz kimdir nedir az çok bildiğinizi düşünüyorum. Gerçi hakkında en çok merak edilen şey boyuymuş. Google’a bir yazayım dedim ilk öneri “Cem Korkmaz boyu” geldi. Her neyse. Mediakraft yapımı OHA Diyorum, BonBonTV ve YAPYAP kanallarından Youtube arenasında görmeye başladığımız Cem, malum küfür olayından sonra bir süre ortalıkta gözükmedi. Ardından kendi kanalını açtı. İçeriklerini çok beğenmesem de, arada vakit geçirmelik seyrediyorum. Abone olduğum kanallar arasında en az tıklayıp baktığım kanal Ben Cem kanalıdır.

5. Berkcan Güven

En beğendiğim Youtuber’ardan birisi. İçerikleri neredeyse hiç bunaltmıyor. Saçmaladığında bile sizi bayacak türden bir davranışı olmadığından yine izlemeye devam edebiliyorsunuz. Özellikle diğer Türk Youtuber’lar ile birlikte çektiği videoları ayrı beğeniyorum. Berkcan Güven ve Amanda Cerny videosu ise izlenmeye değerdi.

6. Biz Evde Yokuz

Sık sık bahsedeceğim gezi vloglarından. Bu çift de gezi vlogları çekip gezi blogları yazan insanlardan. Hem bloglarında hem de kanallarında gayet güzel içerikler üretiyorlar. Beğenerek takip ediyorum. Türk Youtuber’lar arasından en profesyonel iş yapanlardan birisi bu kanal.

7. Cansu Akın

“Bunun ne işi var lan burda” der gibi baktığınızı biliyorum. Kız arkadaşım makyaj videolarını izlerken ben de Cansu Akın’ın gezi vloglarını seyrediyorum. Gayet keyifli oluyor. Özellikle gezdikleri her yerde bir şeyler yiyor olmaları çok eğlendirici ve acıktırıcı 🙁

8. Çağlar Avcıl

Kendisini daha önce başka bir kanalda tanıyorduk. Yanılmıyorsam Oyun Kanepesi ya da Oyuncu Kanepesiydi adı. Bu kanalda daha çok Onedio tarzı içerikleri kendine has üslubu ve mimikleriyle anlatıyordu. Başarılıydı da. Ama asıl patlamayı “dürüst olsalardı…” videolarıyla yaşadı. “SONY Bize Dürüst Olsaydı…” isimli videosu 200,000’in üzerinde izlenme aldı ve kendisini cümle alem tanıdı, takip etti.

9. Çinde Okuyorum

Çin bizim için biraz daha kapalı kutu bir ülke. Gezi vloglarında rastlamadığımız, üniversite okuyan Türk youtuberlar tarafından göremediğimiz bir ülke. Bunu da bize Melih Güler sağladı. Genç yaşına rağmen oldukça serbest bir şekilde gezmesi, merak edilenler hakkında içerikler üretmesi, alışveriş vlogları derken 60,000 aboneyi geçmiş durumda. Özellikle elektronik kategorili alışveriş vloglarını ayrı bir takip ediyorum.

10. Delivizyon

Sıkıldıkça Adana temalı skeçleri ve internet dizilerini seyretmek için takip ettiğim bir kanal. 1 Kezban 1 Mahmut ile tanınıyorlar.

11. Destansı Rap Savaşları

Formatı yurt dışından görüp uygulasalar da (bkz. Epic Rap Battles) oldukça başarılılar. Öyle ki, 3 milyon izlenmelere ulaşan video’larıyla ben de artık profesyonel bir içerik üreticisiyim dediler. Fakat bir aralar mola vermeye karar verdiler. Uzuncu bir mola… Kendileri için de kötü oldu, abone kayıpları yaşadılar. Güncel videolarının izlenmesi de artık binlerle ifade ediliyor. Ama yine de

12. Dost Kayaoğlu

Oyun İncelemeleri konusunda takip ettiğim gibi takdir de ettiğim bir insan Dost Kayaoğlu. Türk Youtuber olarak fazla ilaçkalaşmadan gayet samimi bir şekilde video içeriklerini oluşturuyor ve sunuyor.

13. Duru Önver

Kendisi listemin efsane ismi 😀 İlk başta Yorekok filan niye uğraşıyor diye girdim fakat içerikleri gerçekten eğlenceli. Makyaj mevzularını izlemesem de gezi vlogları ya da hatıra anlattığı vloglar ilgimi çekiyor.

14. Duygu Köseoğlu

Oyuncu, cosplay, streamer, youtuber ne ararsan var. Sims denildiğinde akla ilk gelenlerden olma özelliğini de taşıyor. Biraz sabit bir kategorisi ve hitap ettiği kitle tam olarak belirli olmasa da gayet başarılı. Bir bakıyorsunuz cosplay videosu, bir bakıyorsunuz sims oynuyor, bir gün vlog, öteki gün BİM aburcuburları… Konu dağınık, ortaya çıkan iş kaliteli…

15. Ecem Aytimur

Cosplaylerin en başarılılarından. O da streamer youtuber gibi sıfatlardan fazlasını barındırıyor. Özellikle cosplay temalı içeriklere merakınız varsa siz de takip etmelisiniz. Keza kendisi oturup sopa yapıyorum, aksesuar yapıyorum diye bir çok how to videosu da çekiyor.

16. Ekin Kollama

Hepimiz onu Teknolojiye Atarlanan Adam olarak tanıdık. Ardından kendi youtube kanalını açtı ve onun vloglarını takip etmeye başladık. İlk başlarda sohbeti muhabbeti için takip ettiğim youtube kanalı da beklediğim patlamayı gösteremese de 200,000 aboneyi aştı. En çok Timur Akkurt ile çektiği videolardan keyif alıyorum. Aptal bir sohbet dönmüyor ortada, konu ne olursa olsun…

17. Kafalar

Bir gün alemlerde bilmem kaç bin TL para harcama konulu video, bir gün Mekke’de, kutsal topraklarda geçirilen gün temalı video, gerçekten de kafalar 1 milyon. Arada sıkıldıkça izlediğim bir kanal. Aman aman takipçisi değilim.

18. NDNG Enes Batur

Oyun ve Youtube kelimeleri bir araya geldiğinde benim için ilk sırada. Kesinlikle üslubu ve kendine has davranışlarıyla, oyun videoları çok daha eğlenceli. Kitlesi malum, sıkıntılı tipler de yok değil ama ben de bir Enes Batur takipçisiyim. Eğlendiriyor mu, eğlendiriyor… Gerisi benim için mühim değil.

19. Nedir?

3. Sezonunun da sona ereceği Nedir? mevzusunda ben de hemen hemen her videoyu izlemeye çalışıyorum. Bir ara çok virale döndüler. Ama şu sıralar gayet güzel, eğlenceli ve kaliteli içerik sağlıyorlar.

20. OHA Diyorum!

Merhaba arkadaşlar ben Cem ile tanıştığım kanal. Kalite, o abone sayısına ve izlenme sayılarına yaraşır değil ancak vakit geçirmelik takip ettiğim kanallardan.

21. Orkun Işıtmak

Bu da vakit geçirmelik takip etmediğim bir kanal. Evet harbiden Orkun’un takipçisiyim. İkinci kanalı da dahil olmak üzere hemen hemen tüm videolarını izlemişimdir. Ruhi Çenet, Berkcan Güven, Enes Batur ve Orkun Işıtmak dörtlüsü benim için Türk Youtuber kalitesinin zirvesidir. Orkun içerik kalitesi bakımından bir tık daha önde, Enes eğlendirme konusunda bir tık daha önde. Berkcan ise daha özgün içeriklerle karşımızda. Böbrekçi arkadaşa girmiyorum hiç, korkuyorum kendisinden. Orkun ne yapsa yakışıyor, saçma sapan şarkı da söylese izliyorum, vlog da çekse izliyorum, ruhiyi deli etse de izliyorum.

22. Oyunbros Zamanı

Kalite eskisi gibi değil, çok takip etmemeye başladım. Bir de, fazlasıyla işi paraya dökmüş. 1 video’da 3 dakikalık bir reklam için 3-4 bin TL’ler istiyor. Arada League of Legends’a bir şeyler gelmiş mi diye baktığım kanal olarak listemde, fazlası yok.

23. PintiPanda TV

1 bölüme sığacak oyunu 8 bölümde oynayarak sindire sindire oyun oynama keyfi yapmamı sağlayan Türk Youtuber! Şaka bir yana çayı kahveyi koyup “oyun” izleyebileceğim ender kanallardan. Komiklik yapmaya, şaklabanlık yapmaya çalışmadan, salt şekilde oturup oyunu oynayıp muhabbet eden bir insan olduğu için takip ediyorum.

24. Ruhi Çenet Videoları

Hacked by Böbrekçi

25. Tahsin Hasoğlu

Skeçlerine bağlı olarak çektiği kısa videolar sayesinde takibe aldım kendisini. Bir konu seçiyor ve o konu hakkında en kısa yoldan skeç sergiliyor. Bunu da gayet doğal bir şekilde yapıyor. Mizacı da oldukça eğlenceli.

26. Teknolojiden Anlamayan Adam

Ekin Kollama, Timur Akkurt ve Barış Akpolat’ı gördüğümüz kanalda teknoloji ile ilgili mini sohbetler, ürün incelemeleri ve hayatın teknoloji ile buluştuğu herhangi bir alandan içerik oluşturarak Youtube evreninde ayrı bir yerleri oldu benim için. Kendilerinin kişisel kanalları da var, listemde bunlardan ikisi bulunuyor.

27. Timur Akkurt

Teknoloji sektöründe basın davetleri denildiğinde aklıma ilk gelen… Geziyor, vlog çekiyor, tribün deneyimi temalı içerikler oluşturuyor, yine Ekin ve diğer arkadaşlarıyla Teknoloji barındıran muhabbetler yapıyor. Saygı duyduğum Youtuberlardan.

28. YAPYAP

Bunu da tamamen vakit geçirmem gerektiğinde açıp izlemek için takip ettim. Eğlenceli kısa videolar yer alıyor.

29. Yorekok (En B*ktan ve Manasız Türk Youtuber)

Geldim listemin göz bebeğine. Türkiye’nin en boktan ve manasız kanalını aramızda takip etmeyen neredeyse kalmadı. Ancak benim hayranlığım sadece kişiliğinden ya da konuşmasından değil, içerikleri hazırlarken profesyonel kalite sunması. Video kurgusu, örgüsü, intro outroları, seçtiği müzikler, kullandığı görseller… Her şey mükemmel ötesi. Bir de benim retro hayranlığım (aslında 8 bit kültürü) da eklenince, koca bir kalp bırakıyorum abone ol butonuna.

30. Zafer Emre Ürük

Twitch platformundan tanıdığım Sidiouss’un youtube kanalı da hala potansiyelini gösteremedi. Aslında içerik konusunda oldukça güvenmeme rağmen, muhtemelen kendisi de Twitch’e ağırlık verdiği için gereken patlamayı yapamadı. Ama yine de takip ediyorum, severek izliyorum.

Takip ettiğim Türk Youtuber sayısı bir hayli fazla, ancak yazarken de belirttiğim üzere bunlardan en fazla 9-10 tanesini ciddi anlamda takip ediyorum. Böylelikle havadan sudan temalı içeriğimin de sonuna geldim, umarım keyifle okumuşsunuzdur.

Eğer içeriklerimi beğendiyseniz, sol attan abone olmayı ve blog yazılarıma göz atmayı unutmayın.

0%

5 Yorum

  1. Kategori kategori ayırsanız daha güzel olurdu aslında 🙂 Whyshy ve tahsin hasoğlu gülmek için ideal kanallar. Ayrıca berkcan güven de iyi çocuktur takip ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir