Gezi Blogu

Hatay Gezi Notları

Hatay gezisi yapmak, 2 günde olacak iş değil aslında. Ancak Antakya ve İskenderun ilçelerinin önemli kısımları gezilebilir. O zaman Hatay gezi notları için önemli detayları vereyim.

Hatay gezisi yapmak, 2 günde olacak iş değil aslında. Ancak Antakya ve İskenderun ilçelerinin önemli kısımları gezilebilir. O zaman Hatay gezi notları için önemli detayları vereyim.

Öncelikle Hatay, ölmeden önce mutlaka gezip görmeniz gereken bir şehir. Dörtyol, Samandağ, Defne, Harbiye, Payas gibi merkez ilçe ve İskenderun dışında gezebileceğiniz bir çok ilçesi var. Ancak eğer 2 gününüz varsa, hızlı bir Hatay gezisi için gezmeniz gereken noktalardan bahsedeceğim.

Öncelikle uçakla İstanbul’dan seyahatiniz 1 saat 15 dakika civarında sürüyor. Havalimanı Antakya ile İskenderun’un ortasında bulunuyor. En büyük 2 ilçe arasında da Pac minibüsleri ile yaklaşık 45 dakikalık bir yol var.

Hatay Gezisi

Uçaktan iner inmez sizi Havaş otobüsleri ve taksiler karşılıyor. Havaş otobüsleri ile ilk durağınız olan Antakya yazanına binmeniz en sağlıklı tercih olacaktır. Antakya’ya geçtikten ve otelinize yerleştikten sonra Asi nehri eşliğinde Antakya yöresi tatlarıyla yemeğinizi yiyebilir, künefe keyfini tam yerinde çıkarabilirsiniz. Ardından taksi kullanarak Yeni Hatay Arkeoloji Müzesi ile turunuza başlayabilirsiniz. Eskisi meclis binasının tam karşısındaydı ancak yeni yerine taşındı ve yeni müze eserleriyle beraber sergileniyor.

Sonrasında Saint Pierre Kilisesi gezisini gerçekleştirebilirsiniz. Bu 2 alan arasında da minibüs kullanabilirsiniz. Saint Pierre Kilisesi, tarihiyle, doğasıyla harika bir alan. Yalnız giriş ücretli ve Pazartesi günleri kapalı. Oradan da yürüyerek Aziz Paul Ortodoks Kilisesi gezisi yapabilirsiniz. Hatay gezisi içerisindeki Antakya bölümünün uzak alanları böylelikle bitmiş oluyor.

Buradan tekrar merkeze geçtiğinizde, geriye kalan gezilecek yerlerin hepsi bir arada oluyor. Öncelikle Antakya Aromatik Bitkiler Müzesi, sonra Ortodoks Kilisesi gezilerini tamamlayabilirsiniz. Saray caddesini gezebilir, oradan Asi nehrinin karşısına geçerek eski Hatay Cumhuriyeti zamanından kalma meclisi gezebilir, yukarıya doğru yürüyerek Mustafa Kemal Üniversitesi merkez kampüsünü görebilirsiniz. Mustafa Kemal Üniversitesi’nin büyük kampüsü ise Serinyol tarafında bulunuyor.

En sonunda Atatürk Parkı’nda mola verebilir, oradan minibüslerle Harbiye Şelaleleri gezisi için Harbiye’ye geçebilirsiniz. Harbiye’de mutlaka meşhur dürümü tatmanızı öneririm. Ayrıca alabalık tesisleri de bulunuyor. Bolca fotoğraftan sonra tekrar minibüs ile otelinize dönebilir, ertesi gün İskenderuna geçebilirsiniz.

İskenderun daha modern ve metropolit yapıya sahip bir şehir. AVM’leri, dağ ve deniz atmosferi ile gerçekten görmeniz gereken bir kent.

İskenderun Gezi Notları

Özellikle Akdeniz’in maviliğine karşı bir kahve içmenizi tavsiye ediyorum.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir