Günlük İçerikler

Hobilerden Para Kazanmak

Fotoğrafçılıktan Para Kazanmak, Blogdan Para Kazanmak ve Youtube'dan Para Kazanmak gibi konuları inceleyen bir Hobilerden Para Kazanmak Blog yazısı...

Son zamanlarda insanlar zevk aldıkları işlerden para kazanmak istiyorlar. Haklılar da… Örneğin blog yazarak, fotoğraf çekerek ya da gezerek para kazanmak akla ilk gelenler. Peki hangi hobilerden ne şekilde para kazanılabilir?

1. Seyahat ve Gezi

Gezmeyi sevenler elbette azımsanamayacak kadar çoklar… Peki gezerken nasıl para kazanılabilir? Buna en iyi örnek Yol Günlükleri isimli blog sitesinin sahibi Emre Durmuş olabilir. Kendisi de hem sponsorlu içerikler ile hem de kendi çekimi olan fotoğrafları tabloya bastırarak satışı ile destek arıyor.

İlgili Blog İçerikleri

Gezmeyi seven bir insansanız ve yeni yerler keşfederken para kazanmak istiyorsanız 4 tür para kazanma tüyosu geliyor. İlk yol tabi ki blog yazmak. Böylelikle hem reklam gelirleri elde edebilir, hem de içerik sponsoru bulabilirsiniz. Örneğin “seyahatim boyunca kullandığım mobil uygulamalar” başlığı altında sponsorunuz olan mobil uygulamanın reklamını insanlara viral bir şekilde tanıtabilirsiniz. İkinci yol Youtube kanalı… Çekeceğiniz vloglar ve rehber niteliğindeki videolar ile hem kalıcı hatıralar edinirsiniz, hem de yine reklam ve sponsor gelirleri elde edebilirsiniz. Üçüncü yol gittiğiniz yerlerde yapacağınız işler… Günlük harçlık verecek ve yabancı dil bilen eleman arayan bir çok işletme bulunuyor. Dördüncü yol çekeceğiniz gezi fotoğraflarını bir stok fotoğraf sitesinde satışa sunmak olacaktır.

Aslında daha da fazla para kazanma yolu var fakat geri kalanı sizin hayal gücünüze kalmış.

2. Fotoğrafçılık

Fotoğraf çekmek hobiden de öte, bir tutku… Peki bu tutkuyu nasıl gelir kapısına çevirebilirsiniz?

Fotoğrafçılar için son zamanlarda en büyük gelir kapısı stok fotoğraf uygulamaları ve web siteleri. Buraya çektiğiniz kaliteli fotoğrafları yükleyerek her indirme başı $1 gibi rakamlar kazanabilirsiniz. Hatta bununla alakalı bir içerik de var. Shutterstock kullanarak fotoğraflardan para kazanmak için aşağıdaki içeriğe göz atın.

Shutterstock Rehberi

Bunun dışında bir Instagram sayfası açarak hem hayran kitlesi toplayabilirsiniz, hem de sponsor bulabilirsiniz. Yine bir blog sitesi açmak da avantajlı olabilir.

Fotoğrafçılık meslek anlamında en eski işlerden bir tanesi. Yeni nesil para kazanma yöntemleri dışında, şirketlerle anlaşarak fotoğrafçılık ihtiyaçları için freelance çalışma imkanı da bulabilirsiniz.

3. Yazarlık

Yazmak tam olarak hobi de değil aslında. Tuhaf bir şey. İhtiyaç gibi… Peki bu ihtiyacı nasıl nakite çevirebiliriz? Gelin bakalım sevgili blogger adayları!

Öncelikle tabi ki blog yazmak. Artık eskidi bile sayılır blogger olmak. Yazarlık çok çok geniş kapsamlı bir uğraş. Makale yazarlığı yaparak çeşitli sitelerde yazdığınız yazıları satabilir, şirketlere metin yazarlığı yapabilir, hatta kendi kitabınızı yazarak sponsor bulabilirsiniz.

Yazarlık dünya üzerindeki en eski uğraşlardan bir tanesi. Unutmayın, her malın alıcısı olduğu gibi, her yazının da bir okuyucusu vardır. Mühim olan doğru kitleye bir şekilde de olsa ulaşabilmeniz.

4. Oyun Oynamak

Aslında bununla ilgili bir yazı da yazmıştım. Bkz. Oyun Oynayarak Para Kazanmak Mümkün mü?

Siz tıklamadan spoiler vereyim, evet mümkün arkadaşlar 🙂

5. Moda

Son zamanların trendlerinden. Moda tabiri aslında tam kapsayamadı aklımdaki tanımı ancak başka da bir başlık bulamadım.

Youtube’undan Instagram’ına, blog sitelerinden Twitter fenomenlerine kadar, özellikle kadınların uğraşlarından birisi olan bu mevzu da, sponsor bulması en kolay alanlardan birisi olarak göze çarpıyor. Makyaj yapan Youtuber’ların neredeyse hepsi sponsora sahip durumda. Blogger’lar ise güzel güzel kadın sağlığı ürünlerinden makyaj malzemesi üreticilerine kadar bir çok reklamı içeriklerine yerleştirmiş durumda. Hatta sadece giyinerek ve fotoğraf çekilerek açılan Instagram sayfaları bile, ne olur benim butiğim var, oradan giyin DM’leri ile dolu oluyor…

Yani yeter ki hobi de olsa, en kaliteli şekilde verin uğraşınızı…

6. Ses Üretmek

Başlık tuhaf kaçtı farkındayım. Fakat sadece bir besteci yazamadım. Günümüzde ses üretmek diye bir terim var artık, ne kadar görmezden gelinse de…

Ses üretmekten kastım, seslendirme sanatı, bilgisayar ortamında melodi üretimi, enstrüman kullanarak beste yapımı gibi alt başlıkları kapsayan bir terim oldu. Bu uğraş da yine size oldukça iyi bir gelir kapısı yaratacak türden… İster Fiverr gibi sitelerde seslendirme amacıyla ilan açın, ister yarattığınız melodileri Soundcloud ortamında insanlara açın, arzınıza mutlaka talep bulacaksınız.

Diğer uğraşlara göre biraz da yetenek istediği doğru…

6 ana başlıkta incelediğim hobilerden para kazanmak isimli bu yazıda aslında daha bir çok hobiyi de dahil edebilirdim ancak sizleri sıkmamak adına burada kesiyorum. En azından fikir edinmiş olduğunuzu düşünerek herkese mutlu haftalar diliyorum 🙂

0%

6 Yorum

  1. Hürriyet’ten gördüm. İyi ki de gördüm. Gördüğüm en başarılı bloggersın tebrikler 🙂

  2. Fotoğrafçılık eskisi kadar kolay değil. Shutterstock’ta 50’nci sayfada çıkıyorsunuz dolayısıyla da satış yapamıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir