Alışveriş

İlginç Hediye Siteleri Karşılaştırması

İlginç hediye ve ilginç ürünler arayışındaysanız, hangi siteleri tercih edebilirsiniz ve bu sitelerin birbirlerinden farkları nelerdir?

Selamlar, Eylül sonunda yaşanan BuldumBuldum olayından sonra çok fazla e-posta aldığım konulardan bir tanesi, ilginç hediye satan siteler konusundaki alternatifler ve kişiye özel hediye sitelerinin karşılaştırılması konusundaki düşüncelerimdi. Fakat bunu yaparken alışveriş blogu kategorisinde değil, girişimcilik blogu kategorisinde yayınlamak çok daha mantıklı geldi. Ben de hem ilginç hediye siteleri karşılaştırması yapmak, hem de hediye odaklı alışveriş sitelerini yorumlayacağım bir içerik hazırlamak istedim. Önce bir giriş yapıp, ardından başlıklar altında bu siteleri yorumlayacağım. İçerikteki tüm metinlerin şahsi görüşlerimden oluştuğunu artık söylememe gerek bile yok diye düşünüyorum. O zaman başlayalım!

İlginç hediye siteleri ne satar?

Kişiye özel hediye siteleri, doğum günü hediyesi siteleri ya da çiçek servisi siteleri gibi bir çok alt kategorinin yer aldığı hediyelik eşya e-ticaret girişimlerinde son zamanlarda en popüler alt kategorilerden bir tanesi de, çarşıda pazarda bulamayacağınız ilginç ürünlerin hediyelik eşya olarak sunulduğu ilginç hediye siteleri. Bu siteler genellikle şaka amaçlı üretilen ürünleri, ilginç tasarımlara sahip objeleri, işlevsel olarak güldürü ögesi olabilecek eşyaları ya da çok uygun fiyatıyla çok büyük problemleri çözen aletleri satarlar. Ürün örnekleri olarak “para yutan kumbara” ya da “dolar baskılı tuvalet kağıdı” verilebilir.

İlginç hediye siteleri arasında bugüne kadar gerçekleştirilen girişimlerden hem en başarılısı, hem de sonu en acı şekilde biten proje BuldumBuldum’du. Güçlü Gökozan tarafından kurulan, 12 yıldan uzun bir süredir başarılı şekilde hem e-ticaret operasyonlarını yürüten, hem ihracat yapabilen, hem de iş geliştirebilen bir şirketti BuldumBuldum… Ancak 28 Eylül’de Gökozan’ın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarla, aslında basit bir kepenk indirme operasyonu olmadığını, işin çok daha fazla karmaşık olduğunu tüm kamuoyu gibi ben de öğrenmiş oldum. Kişiliği ya da insanlığı hakkında en ufak bilgim olmasa da, ticari olarak gerçekleştirdiği başarıları büyük bir hayranlıkla takip ediyordum. Güçlü bey de farkında olmasa da -ya da hatırlamıyor olsa da- ufak bir oyun dünyası girişimciliği ile alakalı attığım twitten sonra beni takip etmeye başlamıştı.

İlginç ürün satışı yapan ve bunların satışında özellikle “hediyelik” vurgusu yapan siteler arasında E-GameShop, Tutyakala, Bunlardan İstiyorum, Hediyemen, Hediye Paketim, Bundesign, Hediyesepeti, Qtoo ve Teknostore gibi girişimler bulunuyor.

E-GameShop

İlginç hediyelik eşyaları kendine has konsepti ile satışa sunan E-GameShop, asıl işi bu olmamasına rağmen en iyi platform olmayı başarıyor. Kaliteli müşteri hizmetleri, kurumsal yapısı, içerik departmanının performansı ve sosyal medya hesaplarının üst düzey kurumsallık ile yönetilmesiyle hem konumunu hem de en iyi olmayı hak ediyor. Doğrudan ithal ettiği ürünler olduğu gibi, kendi üretimi olan kişiye özel ilginç hediye satışı da bulunan sitenin girişimcilik hikayesini blog sitemde bulabilirsiniz.

Yetersiz olduğu noktalardan bir tanesi ürün açıklamaları. Ancak bunu sosyal medyadaki güçleri, kurumsallıkları ve 7/24 destek hizmetleri ile kapatıyorlar. Özellikle tüm e-postalara dönen, tüm Instagram mesajlarına yanıt veren destek anlayışıyla sektöründe lider olduğunu söyleyebiliriz.

E-GameShop’un başarılı olmasındaki temel sebep belirledikleri konsept dahilinde oluşturdukları kurumsal kimlik ve marka değeri. Sadece Ankara’da faaliyet gösteren bir mağaza için online tarafta bu kadar güçlü olmak tabi ki mükemmel bir duygu olsa gerek.

E-GameShop: https://e-gameshop.com

Tutyakala

Özellikle Youtube tarafında gerçekleştirdiği iş birlikleriyle adını duyurmayı başaran Tutyakala, ürün portföyü açısından en zengin girişim olarak göze çarpıyor. Ürün çeşitliliğinin yanı sıra, gerçek işlerinin de hediyelik ürün ya da ilginç ürün satmak olduğunu düşündüğümüzde, bunun şaşırılacak bir pozisyon olmadığını hemen anlıyoruz. Tutyakala henüz 4 yıllık bir geçmişe sahip olmasına rağmen, elde ettiği tecrübeler ışığında kendi kategorisinde en fazla gelişim gösteren site dersem yanılmış olmam. Sadece ilginç hediyeler konusunu ele alırsak, şahsi fikrim olarak liderler.

İşin ticari tarafında ne kadar başarılı olsalar da, özellikle SEO ve içerik tarafında çok fazla hataları olduğunu söylemeliyim. Sosyal medya yönetimleri zayıf ve henüz kurumsal kimliklerini oturtamamış durumdalar. Instagram hesaplarında ilginç gelen videoları ürün portföyü ile alakasız olsa dahi paylaşabiliyorlar. Ayrıca yine e-postalara cevap vermeye tenezzül etmeyebiliyorlar. Daha önce bloggerlara destekleri olup olmadığı konusunda bir mail atmıştım kendilerine. Sağolsunlar dönüş dahi yapmadılar. Olumlu taraflarına bakarsak, sıradan girişimlere göre en büyük avantajları, muhtemelen yüksek bedelli yatırımlar ile Youtuber reklamları… Uras Benlioğlu, Oha Diyorum ve YapYap kanallarına çektirdikleri ürünleri ile Tutyakala gayet tanınırlığını arttırdı. Kargo süreleri oldukça iyi ve ürün hasarsız şekilde elinize ulaşıyor. Bir diğer harika özellikleri de, yurt dışında hoşlarına giden ürünü kendileri getiriyor ve dolayısıyla rakipsiz oluyorlar.

Tutyakala: http://tutyakala.com

Bunlardan İstiyorum

2007 yılından beri faaliyette olan Bunlardan İstiyorum, ilginç ürünler ve “geek” olarak tabir edilen hediyelik seçenekleri ile sektörün öncülerinden birisi olmaya devam ediyor. Hem perakende, hem de toptan satış yapan site, ürün portföyü konusunda da lider sitelerden bir tanesi. Figürler, dekoratif objeler, posterler, çizgi romanlar, ofis malzemeleri, kumandalı arabalar ve tişörtler gibi onlarca kategoride 5000’den fazla ürün satıyorlar. Mağazaları Nişantaşı semtinde bulunurken, depoları Üsküdar’da yer alıyor.

Yine olumsuz taraflarından bir tanesi, ürün açıklamaları neredeyse tüm ürünler için yetersiz. Ancak işin ticari boyutunda müşteri dostu bir firma olduklarını söylemeliyim.

Bunlardan İstiyorum: http://bunlardanistiyorum.com

7 Yorum

  1. Buldumbuldum kapandı mı gerçekten? İlk kişiye özel hediye sitesi sanırım onlardı.

  2. Buldum bulduma üzüldüm. Güçlü’yü bir televizyon yarışmasında tanımıştım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu