Influencer Pazarlama

Influencer Nedir?

Son zamanlarda herkesin duyduğu ve merak ettiği bir konu influencer nedir? Kimlere influencer denir? ve influencer nasıl olunur?

Influencer dediğimiz kavram, blog, video içerik kanalı, sosyal medya hesabı ya da diğer dijital kanallardan bir tanesine sahip olan ve bu kanallar aracılığıyla bir ürünü ya da hizmeti deneyimleri ile birlikte kitlesine aktaran insanlardan oluşmaktadır. Tabi ki aktarmaları yetmez, ikna kabiliyeti ve pazarlama teknikleri olan, tanıtım aktivitesini yapabilen kişiler olması gerekir.

Influencer kavramı son zamanlarda youtuberlar ile birlikte sıkça duyulmaya başlandı. Aslında influencer ilk defa 2000’li yılların ortasında bloggerlar ile meslek haline gelmişti. Ancak tahmin edeceğiniz üzere bloggerların kitlelere ulaşımıyla, günümüzün youtuberları arasında dağlar kadar fark var. Tek bir video içerik ile milyonlara erişebilen youtuberlar, influencer olarak bir hizmeti ya da ürünü saniyeler içerisinde yüz binlere ulaştırabiliyor. Dolayısıyla sektör de bu tarafa kaymaya başladı. Şimdi gelelim influencer olmak için gerekenlere.

  • Bir dijital kanal sahibi olmak (Blog, Instagram hesabı, Youtube kanalı, diğer sosyal medya kanalları)
  • Kaliteli bir kitleye sahip olmak (Özellikle dağınık bir grafikte değil, ortak özellikleri olan, benzer insanlardan oluşan bir kitle)
  • Pazarlama kabiliyetlerine sahip olmak (İkna yeteneği yüksek, pazarlama tekniklerini bilen, etkileme kapasitesi olan)
  • Saygın olmak (Kitlenizin sizi dürüst bulması, size ve görüşlerinize saygı duyması)
  • Kaliteli içerikler üretmek (Marka değerleri ile örtüşen, küfürsüz, reklam verilmesine ve iş birliği yapılmasına engel olunmayacak kaliteli içerik portföyü)
  • Viral içerik zekası (Özellikle bir çok iş birliğinde ürün ve reklam ücreti size teslim edilir, reklam içeriği sizin tarafınızdan oluşturulur. Viral içerik üretebilecek yaratıcılığa sahip olmanız beklenir)

gibi bir çok özellik olmazsa olmaz derecede önemlidir. Influencer olarak adlandırılan bu insanlar, genelde bir ajansa bağlıdır ve genelde bu iş birlikleri bir menajer tarafından sağlanmaktadır. İçerik üreticisi kavramından farklı olarak pazarlama kısmı da olan bir kavramdır influencer kavramı. Yani sadece içerik üretmeniz beklenmez, içeriklerinizin kalitesi doğrultusunda verilecek ürüne özel bir içerik oluşturup viral olarak pazarlama yapabilmeniz beklenir.

Ülkemizde sektör ağırlıklı olarak Youtube tarafına kaymış olsa da, hala bloglar ve instagram fenomenleri de bu kavramdan fazlasıyla ekmek yemekte ve firmalarla iş birliği sağlamaktalardır.

 

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu