Girişimcilik

İnternetten Para Kazanmak

İnternetten para kazanmak aslında sandığımız kadar zor değil. Yeter ki insan kendi yetkinliğini, hünerlerini ve sabrını bilsin!

Ülkemizde 2006-2007 gibi hortlamaya başlayan ve genelde “yeğenim, bu internetten para kazanıyorlarmış nasıl oluyor anlat hele!” diye cümlelerle büyüklerimizin öğrenmeye çalıştığı İnternetten Para Kazanmak konusunu masaya yatırıyorum. Alt başlıklarla beraber eminim kendinize uygun bir kaç fikir edinebilirsiniz.

Öncelikle internette çok fazla “İnternetten Para Kazanma Sanatı” temalı içerik, reklam ya da rehber bulabilirsiniz. Ancak bunların hiç birisi size doğrudan yol gösterici olamaz. Şahsi fikrim, mutlaka kendinizi sizden daha iyi tanıyan olamayacağından, kendi rehberinizi kendinizin oluşturması çok daha yerinde olacaktır.

Para kazanmak aslında emeğinizin karşılığını almak demektir. Yani ilk soru şu olmalı: Neden birileri size para ödesin? Bu sorunun cevabını kendi hünerlerinizde, yeteneklerinizde, sabrınızda ya da disiplininizde arayın. Örneğin ben içerik üretiyorum. Markalara farklı yazım tiplerinde, farklı temalarda ya da farklı disiplinlerde içerikler hazırlayarak bana para ödemelerini sağlıyorum. Benim sırf para kazanmak adına enstrüman kullanmayı öğrenmem ne kadar absürt ise, sizin de yetkinliğinizin olmadığı bir konuya giriş yapmanız o kadar absürt olacaktır. O yüzden önce kendinizi iyi tanıyın, sonrasında aşağıdaki sorulardan ve yanıtlarından merak ettiklerinizi okuyun.

İnternetten para kazanmak kolay mı?

Aslında oldukça kolay. Mühim olan yazının başında da bahsettiğim gibi size neden para ödeyeceklerini iyi saptamanız gerekmekte. İkinci adım olarak ise tabi ki doğru kanal, doğru hedef kitle ya da doğru merci. Yani ben içerik üreticisiysem, gidip sağa sola ilan vermek yerine kendi blog sitemi açarak içerik kalitemi “canlı cv” mantalitesinde sunmam gerekiyor. Eğer yetkinliğim seslendirme sanatçılığı üzerindeyse, freelancer platformlarında örnek projeler ile ilan açmam daha doğru olacaktır. Ya da evde kartondan harika eserler çıkarıyorsam, Instagram’dan insanlara yaptıklarımı göstermem daha makul olacaktır.

Bu ve bunun gibi başlangıç stratejileri ile siz de internetten para kazanmak konusundaki ilk adımınızı sağlam şekilde atabilirsiniz.

Ev hanımları internetten nasıl para kazanabilir?

Aslında şahsen ev hanımı tabirini makul bulmuyorum. Yani ev hanımlığı bir görev değil, kadının ev ahalisi için insiyatif alarak; sevgisini yemek, barınmak ve temizlik gibi ana ihtiyaçlar için emek harcaması olarak görüyorum. Bunu bir erkek de yapabilir, çocuklar da zaman zaman insiyatif alarak ev işlerini halledebilir. Konuyu dağıtmadan geçelim mevzuya.

Çalışmayan kadınlar evdeki vaktinin bir bölümünü hobileri için ayırabiliyor. Bu hobileri de paraya çevirmek tabi ki kendi ellerinde. Örneğin evcil hayvan kıyafetleri dikerek ya da örerek para kazanmak isteyen bir kadın düşünelim. Instagram gibi doğru bir mecrada, iyzico gibi web sitesiz pos hizmeti sağlayan firmalarla ve Facebook Business (Instagram reklamları için) ile doğru hedef kitle tanımlayarak başarıya ulaşabilirler. Bir kaç evden para kazanma temalı fikri de aşağıya maddeler halinde ekleyeyim.

 • Kedi, köpek gibi evcil hayvan kıyafeti örerek veya dikerek para kazanmak
 • Bebek kıyafeti örerek veya dikerek para kazanmak
 • Alçı ya da farklı ham maddeler kullanılarak figür veya biblo yaparak para kazanmak
 • Evde reçel yaparak para kazanmak
 • Evde turşu yaparak para kazanmak
 • Evde şeker hamuru ile kurabiye yaparak para kazanmak
 • Evde pasta ya da unlu mamül üreterek para kazanmak
 • Takı ve aksesuar tasarlayarak para kazanmak
 • Çocuk bakımı hakkında yazı yazarak para kazanmak

gibi uzatılabilecek, herhangi bir eğitim süreci gerektirmeyen ve hobi olarak yapılabilecek fırsatlar mevcut. Tabi ki şahıs şirketi kurmak ya da farklı kurumlar üzerinden vergi ödemek şartıyla…

Öğrenciler internetten nasıl para kazanabilir?

Öğrencilerin ilgi alanları o kadar geniş ki, iş kollarını saymakla bitiremem. Ancak bir kaç örnek vermem gerekirse, iyi yabancı dil seviyesine sahip öğrenciler, sadece çeviri yaparak bile İnternetten Para Kazanmak konusunda çağ atlayabilir. Ya da okudukları bölüme göre internette ders anlatım videoları çekerek ilginç bir girişime imza atabilirler. Artık bu tamamen öğrencinin kendi yetkinliğini keşfetmesiyle alakalı bir konu.

Çiftçiler için internetten para kazanmak

Çiftçiler de internetten para kazanabilir. Bundan 10 yıl öncesi olsa, çiftçi ürettiği mahsülü aracı kurumlara ya da şahıslara çok çok düşük bedelden satmak zorunda derdik. Ancak yıl olmuş 2018, elbette girişimcilik diye bir kavramla tanıştık! Eğer mahsül, işlenmesi gerekmeyen ve transferi zor olmayan bir ürün ise ilk akla gelen şey N11 gibi platformlarda doğrudan müşterilere satış. Bu N11 en kolay çözüm olsa da tabi ki kendi girişiminizi kurabilirsiniz.

Örneğin meyve bahçeniz var, yapacağınız ilk iş bir marka oluşturmak. Resmiyette markanızı oluşturduktan sonra bir e-ticaret sitesi kuruyorsunuz. Kurumsal kimlik tasarımınızı yaptırdıktan sonra, kutulama ya da paketleme ihtiyaçlarınız için kendi tasarımlarınızla birlikte ilgili firmalarla anlaşıyorsunuz. Örneğin çilek tarlanız var. Atacağınız adımlar şunlar olacak.

 • Marka oluşturun
 • E-Ticaret platformunuzu kurun
 • Kurumsal kimlik tasarımınızı yaptırın
 • Hazır köpük kutu satın alın
 • Dış kaplamasını markanızın tasarımı ile gerçekleştiri
 • Topladığınız çilekleri tek tek ayıklayın
 • Sipariş geldiğinde paketlemenizi kağıt parçacıkları ile çileklerinize nakliye aşamasında zarar gelmeyecek şekilde paketleyin
 • Haftasonunda kargolarınız şubelerde beklemeyecek şekilde sisteminizi oturtun

Bu aşamalar tabi ki ana hatları; yani elbette araya bir çok iş geliştirme maddesi de eklenebilir. Ancak dediğim gibi haberlerde gördüğümüz “toptancıya kilosunu 40 kuruşa satıyorum” naraları sizden uzak kalabilir. Ayrıca bazı şeyler (örneğin bal, reçel, kuruyemiş… vb) Donanım Haber forumları gibi platformlarda dahi satılabiliyor. Ancak platform sayısını arttırdıkça, ekip ihtiyacınızın da artacağını ön görmeniz gerekiyor.

Hobilerden gelir elde etmek mümkün mü?

Bu konu hakkında daha önceden bir içerik yazmıştım. O yüzden fazla uzatmadan sizi o içeriğe yönlendireyim. Hobilerden Para Kazanmak

İnternetten kazanılan paranın vergilendirilmesi nasıl yapılıyor?

En güzel ve temiz yol tabi ki şahıs şirketi kurmak. Ancak bazı aracı platformlar da sizin adınıza devlete verginizi ödeyebiliyor. Burada mühim olan şey fatura kesilmesi. Yani ya faturayı siz keseceksiniz, verginizi de siz ödeyeceksiniz; ya da bir kurumsal iş ortağı sizin yerinize fatura kesecek ve vergi ödeyecek. Bu konuda çok fazla tartışma var ancak benim görüşüm eğer verginizi a ya da b yolu ile farketmeksizin ödedikçe bir problem çıkmayacağı yönünde. Tabi ki işini bilen bir muhasebeci ile çalışmanızı öneriyorum.

Bir Yorum

 1. internetten para kazanmak gerçekten görüldüğü gibi zor bir iş değil fakat kolayda değil elbette ama aklınıza ne iş geliyorsa illaki dükkan kirası işçi masrafı araç masrafı mazot masrafı vs vs ama internette harcadığınız kuruş tabi dikkatli harcanırsa çok daha verimli olur diye düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu