Günlük İçerikler

İş İngilizcesi Nasıl Öğrenilir?

İş İngilizcesini nasıl öğrenebilir ve geliştirebiliriz? Hangi kurumlardan eğitim alabiliriz? Tüm önerilerimi bu içerikte sizinle paylaştım.

Merhabalar. Önceki İngilizce ile alakalı içeriklerimden sonra epey soru geldi. Soruların asıl sebebi girişimcilik ile alakalı yazdığım yazıda işin plaza tarafına değinmemiş olmamdı. Bu yazının linkini hemen aşağıya bıraktım. İş dünyası ile girişimcilik apayrı kavramlar. Dolayısıyla söz konusu yabancı dil -özellikle de İngilizce- olduğunda eşdeğer tutmak mümkün olmuyor. Girişimcilikte özellikle sunum yapmak, ürünü ya da hizmeti dünyaya duyurmak adına tavsiyelerde bulunmuştum ancak söz konusu sadece iş olduğunda; işin içine mülakat ya da konferanslar girdiğinde, takipçilerim ne yapacaklarını merak ettiklerinden, TAD Bakırköy ile birlikte güzel bir blog yazısına imza atmak istedik. O zaman iş İngilizcesi nasıl öğrenilir, neleri kapsar ve neden gerekli gibi konulara gelin birlikte göz atalım.

Girişimcilikte İngilizce Kursu Gerekliliği

İlgili Blog İçerikleri

İş hayatımızda karşılaştığımız şeylere kesinlikle göz atarak başlamamız gerekiyor. Özellikle yabancı yatırımcının bulunduğu şirketler, uluslararası piyasası olan markalar, ithalat ya da ihracat yapan firmalar, yabancı ortaklarla ya da meslektaşlarıyla beraber çalışmak durumunda olan ekipler ve yabancı ajanslarla, şahıslarla, kurumlarla, konsolosluklarla ya da denetçilerle yazışmak zorunda olan iş insanları için gerekli kıstasları belirlememiz gerekiyor. Bunlar arasında en önemlilerini maddeler halinde sıraladım.

  • CV oluşturmak
  • Mülakat yapmak
  • E-posta ya da faks göndermek
  • Toplantılara katılmak, toplantı yönetmek ya da toplantıda görüş belirtmek
  • Meslektaşlarla bilgi alışverişinde bulunmak
  • Sunum yapmak
  • İstatistik verileri, grafikler ve tablolar okumak, yorumlamak, analizini yapmak ve üzerinde tartışmak
  • Telefon, telekonferans, video konferans, video mülakat, video toplantı ve Skype gibi sesli ya da görsel iletişim kurmak
  • Trend takibi

Yukarıdaki maddelerin hepsini günlük hayatta ve kendi dilimizde gerçekleştirebiliyoruz. Ya işin içine yabancılar girerse? İşte o zaman “neden?” sorusuna yanıt buluyoruz ve koştura koştura İngilizce kursu arıyoruz. Normal bir İngilizce kursu ile öğretilemeyecek iş dünyası sabitleri ve gerçekleri, ancak gerçek bir iş İngilizcesi kursu ile giderilebiliyor.

İş İngilizcesi nasıl öğrenilir?

Öncelikle iş İngilizcesi öğrenebilmeniz için orta seviyede gramer bilgisine ve konuşma/anlama yetisine sahip olmanız gerekiyor. Eğer orta seviyede İngilizce bilginiz yoksa, İngilizce kursu vasıtasıyla bu eğitimleri almalısınız. Genelde iş İngilizcesi kursları, öğrencilerinin iş insanı olmasından dolayı yoğunlaştırılmış şekilde veriliyor. Günlük hayatta İngilizce konuşmak için aldığınız derslerden bağımsız olarak iş İngilizcesi işin çok başka bir boyutu. Yani nasıl öğreneceğinizi merak ediyorsanız, kesinlikle bu işi profesyonellere bırakmanız gerekiyor. Bunu da ancak TAD Bakırköy İngilizce kursu gibi yıllarca iş insanlarına eğitim vermiş kurumlarla halledebiliyorsunuz.

İş İngilizcesi neleri kapsar?

Bu kurslar tarafından verilecek dersler, profesyonel yaşamın en önemli yapı taşlarını da barındıran toplantı yönetimi, konferanslar, mülakatlar, sunum teknikleri, telefon görüşmeleri, kurumsal e-posta yazışmaları gibi iş yaşamının en önemli unsurlarında öz güveninizi yerine getirecek özel teknikler barındırmaktadır. Globalleşen iş ortamında iş insanlarının günlük yaşamını kolaylaştırmak, uluslararası görüşmelerde sorun yaşamamak ve meslektaşları ile akıcı iletişim kurabilmek amacı güdülen iş İngilizcesi kurslarında, normal İngilizce kurslarına odakla iş hayatı merkeze alınır.

Normal bir insanın günlük hayatta kullanmayacağı, ancak iş yaşamında sıklıkça kullanacağı hitap şekli, sunum vurguları, istatistik ve grafik yorumlama gibi önemli unsurları kapsayan iş İngilizcesi kursları için benim önerim tabi ki Bakırköy İngilizce kursları arasından Türk Amerikan Derneği. Çünkü hem bu işte yılların tecrübesine sahipler, hem de yöneticilere özel VIP eğitim gibi olanaklara sahipler.

Yani işin özü sadece tatil yapmak ya da yabancı dizi izlemek için gidilen kurslardan, alınan eğitimlerden ve gerçekleştirilen uygulamalardan bağımsız olarak, TAD gibi işinin ehli yerlerden iş İngilizcesi ya da kurumsal İngilizce programlarını almanız gerekiyor. İş dünyasında kullandığımız Türkçe ile evde ya da tatilde kullandığımız Türkçe arasındaki farklardan yola çıkarak bu yazının özündeki fikri alabileceğinizi umut ediyorum. Herkese mutlu iş yaşamı diliyorum!

Sponsorlu İçerik

2 Yorum

  1. Sadece İngilizce değil yalnız hocam. Alman firmaları da çok fazla var. Benim küçük dayım Siemens’te çalıştı, orada da iş için Almancaya ihtiyacı oldu. Kursla çözdü ama tekrarlamadığı için unuttu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir