Seyahat

İstanbul Çevresinde Günübirlik Rotalar

İstanbul çevresinde günübirlik gezilecek ve konaklama yapılabilecek, kısa kaçamak rotalarını gezi blogu kategorisinde derledim.

Büyükşehirlerde yaşayan insanların genel sorunu şehrin kalabalığıdır. Hele bir de İstanbul gibi ülkenin en kalabalık şehrinde yaşıyorsanız, mutlaka arada kaçamak yapmak zorunda hissediyorsunuz. Günlük yaşantımızda olan sıkıntılara, iş/okul yoğunluğuna, kalabalığa, trafiğe ve şehrin tüm gürültüsüne kısa bir mola verdirecek, İstanbul çevresinde gezilecek yerler için bir içerik hazırladım. Şehirden biraz olsun uzaklaşmak, temiz hava almak istiyorsanız, İstanbul’a yakın günübirlik geziler yapabileceğiniz gibi, konaklamalı geziler de yapabilirsiniz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Özellikle Anadolu Yakasında oturuyor ve doğa havası almak istiyorum diyorsanız kesinlikle gidip görmeye değecek yerlerden biri. İstanbul’a 45 dakika uzaklıkta Gebze’nin içinde bir cennet. Yaklaşık 2 km uzunluğundaki kanyonu, kanyonun tam ortasında deresi ve küçük şelaleleriyle tam bir doğa harikası. Hafta sonu kaçamağıyla dilerseniz göl kenarındaki tesisinde kahvaltı yapabilir ya da çayınızı yudumlayıp doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Tabi yapabilecekleriniz bununla sınırlı değil bunun yanı sıra piknik, kamp, trekking, kaya tırmanışı da yapıp doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Şile Kayıp Ada

Ağva

Sakin bir hafta sonu geçirmek istiyorum diyorsanız bahar aylarında gitmenizi özellikle tavsiye ederim. Dilerseniz sahilinde yürüyüş yapabilir, tekne turu yapabilir ya da akarsu kenarında bir restoranda yemeğinizi yiyebilirsiniz. Yaz aylarında gitmeyi tercih ederseniz Şile’de Balibey Mahallesine bağlı Kayıp Ada Kamp Alanı ismiyle harita yardımıyla bulabileceğiniz ince kumlara ve uçsuz bucaksız bir sahile sahip bu plajda denizin keyfini çıkarabilirsiniz. L şeklinde bir kumsal ve kumsalın tam ortasında bir ada; adanın sağ tarafından itibaren dalgalı yosunlu bir deniz, sol tarafı dalgasız ve tertemiz. Üstelik dilerseniz plajın yukarısında bir kamp alanı da mevcut. İstanbul çevresinde gidilebilecek en yakın tatil beldelerinin de başında geliyor…

Maşukiye

Maşukiye, özellikle kış ve bahar aylarında tercih edilen bir günübirlik gezi rotası. Şehirden yaklaşık 1.5 saat uzaklıkta bulunuyor ve İstanbul’a yakın gezilecek yerlerin en başında geliyor. Maşukiye’de yeşilliğin her tonunu görebilir, muhteşem oksijeni ile enerji depolayabilirsiniz. İstanbul’a yakın gezilecek yerlerden biri olan Maşukiye, doğal güzelliği kadar kahvaltı mekanları ve alabalık restoranları ile de ünlü. Bahar ayları yaklaşırken, günübirlik hafta sonu gezisi için hem İstanbul’a yakın hem de ekonomik bir seçenek.

Gölyazı

Sırada konaklamak isteyenler için harika bir huzur rotası var. Uluabat Gölünün kıyısında küçücük bir yarımadada kurulmuş Gölyazı, Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı bir köy. İstanbul’dan yeni yolları kullanarak yaklaşık 3 saatte Gölyazı köyüne ulaşabilirsiniz. Gölyazı, yıllar önce Rumların yaşadığı eski bir balıkçı köyü. İstanbul’a yakın gezilecek yerlerden biri olan Gölyazı, bir köy olarak geçse de içerisinde çok fazla tarih barındırıyor. Gölyazı köyüne ilk gittiğinizde sizi ağlayan çınar karşılayacak. Ağacın hikayesi ise, yıllar geçtikçe yan yatıyor ve gövdesinin bir bölümünden doğal kaynak suyu çıkıyor. Ağacın altında görünen havuz, gövdesinden akan doğal kaynak suyu ile oluşuyor. Sırf bu doğal güzellik için bile Gölyazı yolu tutulur. Ağlayan çınarın dışında diğer gezilecek yerler şu şekilde; Aziz Panteleimon Kilisesi, Apollon Tapınağı, Zambak tepe.

Abant

Daha önce Abant ve Yedigöller’e diğer gezi içeriklerimde de yer vermiştim. İstanbul’a yakın gezilecek yerlerde, yaz kış olmazsa olmaz bir rota, Bolu. Milli park bölgesinde yer alan Abant Gölü, doğan güzelliğin eş anlamı. Değer bilen ülke insanlarımızın yanı sıra yabancı turist akınına da uğruyor. İstanbul’a sadece 2,5 saat uzaklıktaki Abant, hem konaklamalı hem de günübirlik geziler için oldukça uygun bir yer. Sevdiğiniz insanlarla şehir yorgunluğunu atmak ve görsel şölene şahit olmak için mutlaka gitmelisiniz.

Belgrad Ormanları

İstanbul’a yakın gezilecek yerlerin listesine İstanbul’un içinde gizli kalmış bir güzelliği eklemek istedim. Belgrad Ormanları İstanbul’un ciğerlerinden biri. Belgrad Ormanları, Çatalca Yarımadası’nın doğusunda yer alıyor. Doğusu İstanbul Boğazı’na, kuzeyi ise Karadeniz’e kadar uzanan harika bir yer. Kendi aracınızla gidebileceğiniz gibi İETT hatları ile de ulaşım imkanı mevcut. Belgrad Ormanları için görülmesi gereken yerler diye bir sınırlama yapmayacağım. Çünkü başlı başına tüm güzelliklerini görüp, bu muhteşem tabloda yer almalısınız. İstanbul’un geriye kalan en önemli ve en büyük yeşil alanlarından birisi. Doğal oluşum olan Belgrad Ormanlarında yürüyüş yapabilir, mesire yerlerinde dinlenebilir, gölün etrafında yaz kış demeden vakit geçirebilirsiniz.

Biraz orman havası alalım ama adrenalin dolu bir aktivite de olsun derseniz Forestanbul, farklı seviyelerdeki parkurlarıyla Türkiye’nin en büyük doğa macera parkını denemenizi tavsiye ederim! 2 metreden 20 metre yüksekliğe kadar değişkenlik gösteren 9 farklı parkuru mevcut ve her parkurda farklı oyunlar. Neler yapabilirim derseniz, metrelerce yükseklikten kayarak aşağıya inebilir, köprüleri ve engelleri aşarak yüksek ip parkurlarında ilerleyebilir, 4 farklı rotada farklı eğilimlere sahip 13 metre yüksekliğindeki duvarlara tırmanabilir, 13 metrelik dev salıncakta sallanırken kuş gibi hissedebilir ve yine 13 metre yükseklikten serbest düşüş yapabilirsiniz. Bunların yanı sıra Go kart ve Panitball imkanı da mevcut. Güvenlik önlemleri ciddi bir şekilde alındığı için bu aktivitelerin hepsini güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Hafta sonu farklı bir aktivite yapmak isteseniz kesinlikle tavsiye edilir, üstelik çocuklar için de parkurlar mevcut.

Prens Adaları

İstanbul’a yakın gezilecek yerler listemizde tabii ki Prens Adaları olmazsa olmaz. Hem İstanbul’da hem İstanbul’dan çok farklı bir atmosfer. Prens Adaları hem tarihsel hem de kültürel olarak çok özel bir yer. Burgazada, Heybeliada, Büyükada, Kınalıada ve Sedefadası en çok yerli ve yabancı turist ağırlayan adalar. Normalde dokuz ada bulunuyor fakat sadece bu adalarda yerleşim var. Hem yeşilliğe hem maviliğe doymak isteyenler için, harika bir deniz yolculuğu yaparak ulaşabileceğiniz bir günübirlik gezi rotası.

Edirne

İstanbul’a yakın gezilecek yerlerden bir diğeri de Edirne. İstanbul’a yakın konumuyla hem günübirlik geziler için hem de hafta sonu kaçamakları için en güzel yerlerden biri. İstanbul’un trafiğini saymazsak çok kısa bir süre içinde Edirne’ye ulaşabilirsiniz. Edirne denildiğinde akla ilk gelen ciğer oluyor. Fakat yemekten önce görülmesi gereken en önemli yerler; ünlü Selimiye Cami, Edirne Eski Cami, Üç Şerefeli Cami, Edirne Sokullu Hamamı, Rüstempaşa Kervansarayı, Saraçlar Caddesi, Muradiye Cami gibi birçok tarihi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Polonezköy

İstanbul’un en huzurlu ve sakin kaçış noktalarından bir diğeri ise Polonezköy. Genelde kahvaltı yapmak ve sessizliğin tadını çıkarmak isteyenlerin tercihi oluyor. Hem dinlenmek hem de güzel anılar bırakmak için harika bir adres. Çağ ağaçları, kuş sesleri, temiz havası ile tam bir kaçamak rotası. İstanbul’a yakın gezilecek yerlerden biri olan Polonezköy’de önceden Polonyalılar yaşarmış. Bu yüzden sakinliğin ve sessizliğin yanı sıra gezilecek ve görülecek yerleri de var. Czestochova Meryem Ana Kilisesi, Zofia Rızı Anı Evi, Kültür evi ve Polonezköy Tabiat Parkı bunlardan bazıları. Bol oksijenli havasında yürüyüş yapabilir, bisiklet ile turlayabilir, havanın güzel olduğu mevsimlerde piknik yapabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Ağva iyice turizm yeri oldu. Olumlu tarafları kadar olumsuzlukları da var. Otel fiyatları uçmuş. Eskiden daha ucuz ve düşük ekonomi ile bulabiliyorduk.
    Listeniz gayet güzel. Gidilecekler listesine kaydettim.

  2. Maşukiye’ye Kartepe seyahatini de mutlaka ekleyin derim, aralarındaki mesafe çok çok az.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu