ÖnerilerAlışveriş

İtopya Güvenilir mi?

Türkiye'nin en büyük oyun, bilgisayar ve teknoloji kategorili alışveriş sitesi İtopya hakkında şikayet var mı ve güvenilir mi?

Ülkemizde bir teknoloji perakendecisinin götürdüğü tekeli kıran Itopya, sadece 3 seneden kısa bir süre içerisinde ikincilik koltuğuna oturdu. Yüz binlerce müşterisiyle, milyonlarca ziyaretçisiyle ve yüzlerce çalışanıyla -kısa bir süre içerisinde- sektöre hakim oldu. Özellikle bilgisayar parçaları ve hazır sistemler ile büyük beğeni toplayan Itopya hakkında bazı sorulara yanıt aradım. Siz de bu tür “güvenilir mi?” başlıklı yazıların daha fazla gelmesini istiyorsanız, lütfen bildirimlerinizi açmayı unutmayın.

Öncelikle şeffaflık adına 2019-2021 yılları arasında Itopya’da çalıştığımı söyleyerek bu yazıya başlamam gerekiyor. Firmayı içeriden gören birisi olarak bazı şeylerin dışarıdan yanlış anlaşıldığını düşünüyorum.

Itopya Hikayesi

Itopya aslında IT yani bilişim teknolojilerinden gelen ismiyle bir çok yerde yazım yanlışı ile bahsediliyor. Ben de blog yazımın başlığında hem Google’dan gelecek kullanıcılar hem de insanların bildiği şekilde İtopya olarak yazdım ancak doğrusu Itopya olacak.

Itopya en kısa tabirle 2016’da kurulan, oyuncu ekipmanları, bilgisayar bileşenleri ve hazır bilgisayarlar perakendecisi. 2017’de Kadıköy, 2020’de Beylikdüzü ve 2021’de Ankara şubeleriyle hızla büyümekteler. 2020 yılında açtıkları 9.000 m² deposuyla o güne kadar ki en büyük problemlerini de giderdiler.

Itopya güvenilir mi?

Itopya, aslında itopya.com olarak başlamış ve ardından mağazacılık ile şirketin büyümesine hız katmış dev bir firma. Tüm personellerin şirketi sahiplenerek çalışması, yöneticilerin iş bilen ve pratik insanlar olması, ürünlerin kaliteli ve stoklu olması, kargoda kapıda bulamayan şirketleri değil; UPS’in tercih edilmesi, özel kampanyalara sahip olması ve influencer iş birlikleri sağlamasıyla adını yeterince duyurdu. Üstelik adını hiç bir şekilde kirletemeyecek derecede de büyüdü.

Itopya, ödeme ve nakliye konusunda bizlere tam güven sağlıyor. Yani Itopya’ya girdikten sonra, aşağıdaki adımlarda farklı güven kriterleri devreye giriyor.

  • Ürünü gördünüz. Ürün stoklarında var ve en seçkin markalardan birisi.
  • Ürünü beğendiniz. Ürün açıklamalarıyla ve garanti bilgileriyle sizi yeterince tatmin etti.
  • Ürünü sepete eklediniz. Ürün en uygun fiyat ve harika kampanyalar ya da hediyeler ile sepetinizde.
  • Ürünü satın almaya karar verdiniz. Ürünü satın alırken çok geniş ödeme seçenekleri ile kendinizi rahat hissettiniz.
  • Ürünü satın aldınız. Kart ve kişisel bilgileriniz kriptolu şekilde ödeme sağlayıcı (IYZICO) tarafından gizlendi.
  • Ürünü beklemeye başladınız. Ürün barkod, kutu ve içerik olarak ayrı ayrı kontrollerden geçirilerek hazırlandı.
  • Ürünü takip ediyorsunuz. Dünyanın en iyi kargo firmalarından birisi UPS ile kargonuz emin ellerde.
  • Ürünü elde ettiniz. Beğenmezseniz 14 gün içerisinde iade edebilir ve paranızı geri alabilirsiniz.
  • Ürünü kullanıyorsunuz. Satılan tüm ürünler en az 2 yıl olmak üzere marka ya da ithalatçı garantisi altında.

Itopya Şikayet ve Yorumları

Firma hakkında aslında çok fazla şikayet açıldığı görünüyor. Ancak bu şikayetler arasında dolandırıcılık ya da kötü deneyim olarak adlandırılabilecek herhangi bir şikayet bulunmuyor. Özellikle Şikayet Var sitesindeki itopya şikayet başlığında kargo gecikmeleri bulunuyor. Öncelikle kargolarınız yola çıkarılmadan önce mutlaka kontrol ediliyor. Eğer üründe herhangi bir “raf kaynaklı” problem gözükürse, hemen yenisi tedarik ediliyor. Tedarikten dolayı geciken kargolar bunlar. Ancak bu problemi de 2020 yılında açtıkları devasa depo ile sonlandırdılar. Yani yeni yapılan şikayetlerde de hız konusunda bir problem bulunmuyor.

Ürün İncelemeleri

Bir diğer konu hazır sistemler hakkındaki şikayetler. Yine bu konuda da ürün başlığının altında yazan teslimat tarihini görmeden sipariş edenler olduğu için bir şikayet yoğunluğu oluşmuş. Ve son olarak İtopya müşteri hizmetleri hakkındaki bazı şikayet ve yorumlar. Firmanın yüzlerce personele sahip olmasına rağmen aşırı yoğun bir sipariş kuyruğuna sahip. Aynı gün içerisinde verilen binlerce sipariş için her ne kadar yetişmeye çalışsalar da, bazen telefonu açamadıkları oluyor. Ayrıca Instagram ve Facebook üzerinden de destek sağlıyorlar.

https://www.itopya.com

7 Yorum

  1. Fiyat/performans anlamında türkiyenin en iyi sistem satan mağazası. DADG2 ve V4 hazır sistemleri 10 numara. Biraz da ledli custom sistem yapsalar güzel olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu