SEO Hizmeti
Günlük İçerikler

Dosya Konusu: Kadınların Spor Salonlarına Bakış Açısı

Ülkemizde dünyanın tersine, spor salonlarında ter döken insanların 'e yakını kadınlardan oluşuyor. Sebeplerini bir dosya konusu haline getirdim. Dosyanın adı da Kadınların Spor Salonu konusu oldu. İnternette bol bol dalgasız sörf yaptım.

Son zamanlarda sosyal medyanın görsel tarafa kaymasıyla birlikte, kendimizi de görsel olarak bir obje olarak konumlandırmaya başladık. Yeri geldi doğu ekspresi ile harika seyahat selfieleri çektik, yeri geldi moda ikonu olduk, markaların kıyafetleriyle sinematik çekimler yaptık. Ne olursa olsun, artık bolca fotoğraf çektirir ve fotoğrafda merkeze kendimizi koymaya başladık. Bu da son zamanlarda spor yapmaya, kilo vermeye ve estetik operasyonlara itti insanları. Aslında spor yapmak, sağlıklı yaşam için en büyük, en çok önem arzeden şey diyebilirim. Ancak artık yürüyüşlere vaktimiz kalmıyor. Bunun sebebi artık maalesef ki yoğun geçen mesailer, sosyal hayatımız ve bakmakla yükümlü olduğumuz insanlar. Vakti daha iyi kullanmak isteyenler ise spor salonlarına akın ediyor.

Bir yerde denk geldim. Ülkemizde dünyanın tersine, spor salonlarında ter döken insanların %70’e yakını kadınlardan oluşuyor. Sebeplerini bir dosya konusu haline getirdim. Dosyanın adı da Kadınların Spor Salonu konusu oldu. İnternette bol bol dalgasız sörf yaptım. Ancak ulaştığım veriler genelde kadınların “ev hanımı” klişesine dayandırılıyordu. Ben bu kalıplardan hoşlanmadığım için harbiden kişisel işsizlik yapıp, işin pirine sorayım dedim. Aşağıda Mac-Fit spor salonlarında kişisel eğitmen olan Taylan Ceyhun ile yaptığım röportajı okuyabilirsiniz.

Öncelikle seni bir tanıtalım hocam. Taylan Ceyhun kimdir?

4 Eylül 1993 Ankara doğumluyum. Çocukluğumun bir kısmı yurt dışında geçti daha sonra Türkiye’ye kesin dönüş yaptık. Aileden gelen sporcu geçmişim var. Yaklaşık 9 sene futbol oynadıktan sonra bıraktım. Gazi Üniversitesi
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümü mezunuyum aslen. Spor Bilimine karşı ilgim vardı her zaman kendimi bu alanda geliştirdim ve kişisel spor eğitmenliğine başladım. Yerel ve uluslararası eğitimlere katıldım.
Son dönemde özellikle kariyerime yön vermek istediğim alanda elit sporcularla çalışıyorum.

Taylan Ceyhun

Eğitim sürecinde kariyerine dair nasıl adımlar attın? Sektöre adım atarken yardım eden birileri oldu mu?

Sektöre girerken bu işi yapabileceğime inanan ve bana da bunu inandıran tecrübeli hocalarım oldu elbet. Onların bana güvenini boşa çıkarmadım her gün kendimi geliştirerek… Bizim işimiz, her gün kendini güncelleyen her gün yeni bilgilerin paylaşıldığı bir alan ve eğer sen bu durumun gerisinde kalırsan, sadece basit, sıradan bir eğitmen olursun. Belirli periyotlarla kendimi eğitimlerle geliştirmeye çalışıyorum bu işi daha üst seviyelerde yapmak için eğitim sürecim hala da devam etmekte.

Mac-Fit ile ne kadar süredir çalışıyorsun? Ve bu süre zarfında edindiğin bilgileri, deneyimleri kısaca anlatır mısın?

Mac fitte yaklaşık 2 yıldır çalışıyorum. Bana en büyük faydası geniş bir üye topluluğuna hitap etmek oldu. Birçok farklı profilde insanla çalışma fırsatı buldum. Bu durum da bana farklı tecrübeler kazandırdı.

Kadınların sizlerle çalışırken en çok zorlandıkları şey ne oluyor?

Bazı kadın üyelerim bana ilk geldiklerinde fiziksel durumlarından dolayı öz güvenleri düşük olarak gelebiliyorlar. Ama zamanla kendilerinde gördükleri değişimle birlikte bu durum ortada kalkıyor. Yani sadece sağlık değil, öz güven de aktarıyoruz.

Son zamanlarda kadınların spora olan eğilimlerini hepimiz biliyoruz. Bunun hakkında ne düşünüyorsun? Spor salonlarındaki ortalama yaş aralığı nedir?

Artık sosyal medyanın hayatımızın içine girmesiyle birlikte herkes birbirine ulaşabiliyor. Kadınlar özellikle gördükleri fit kişileri kendilerine örnek alıyorlar. Hatta bazen bana direk bir fotoğraf ile gelip ” hocam ben bunun gibi olmak istiyorum” gibi durumlarla da karşılaşabiliyorum. Yaş aralığı genelde 20 ile 30 arası genelde yaz ayları yaklaştıkça kadınların spora başlama isteği artıyor diyebilirim.

Kadınların spora olan meraklarının gözlemlediğin kadarıyla temel nedenleri neler? Instagram mı? O çok beğendikleri elbise mi? Bir soru daha iliştireyim hocam sana, spora günlük ne kadar zaman ayırıyorlar? Kaç gün birlikte çalışıyorsun? Hafta içi ve hafta sonu yoğunluğu hakkında ufak bir bilgi alabilir miyiz?

Gözlemlerimde genelde beğendikleri bir elbisenin üstlerine yakışması ve çevrelerinden fizikleri ile ilgili olumlu şeyler duymak istemeleri diyebilirim. Haftada en fazla 4 günden 1 saatlik bir spor yeterli olacaktır, benim kendi uygulattığım çalışmalarım da bu şekilde genel olarak. Hafta içi akşam saatleri en yoğun zamanlar iş çıkış saati olduğu için.

Beraber geçirdiğiniz süre zarfında istenileni yakalama oranı hakkında ne söyleyebilirsin?

Bu durum eğitmen kadar kişinin kendinde bitiyor. Çünkü biz üyelerde antrenman sırasında 1 saatlik bölümde birlikteyiz ondan sonra kişinin beslenmesine dikkat etmesi, uykusuna dikkat etmesi kendine kalmış bir konu. Yani kişi salondan çıktığı zaman kendisinin hocası oluyor. Genel olarak yüksek bir oran açıkçası herkesi mutlu etmek mümkün değil bu alanda ama genel olarak kadınlarla çalışmalarımdan olumlu sonuçlar aldım.

Ve kadınların spora dair olan bakış açılarını ufak birkaç cümle ile anlatmanı istersem ne söylersin?

Tartıcı değil aynacı olsunlar. Sayılara takılmasınlar aynaya baktıklarında kendilerini nasıl hissediyorlarsa o şekilde devam etsinler. Tartı yanıltıcı olabilir ama giydikleri bedenler yanıltıcı olmaz.

Etiketler

3 Yorum

  1. sosyal medya ve çevredeki kişilerin bakış açısı, kişinin kendisi üzerinde ne derece etkili ve söz sahibi olduğunu bir kez daha dile getirdiğin için teşekkür ederim. Kendiniz olun arkadaşlar. çevreniz için birşeyler yapmanın yanı sıra kendi mutluluğunuzu da bir nevze düşünün. Not: güzel yazı ellerine sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı